Hubnutí ve třiceti. Je to rozdíl?

Ještě před deseti lety ses cpala vším, co jsi měla po ruce a na tvé postavě to vůbec nebylo vidět. Nechápavě jsi zírala na starší holky, které si stěžovaly, že ta kila ne a ne jít dolů. Vždyť ty s nimi žádný problém nemáš! Teď se ti ale přehoupla třicítka a najednou jim začínáš dávat za pravdu.

hubnuti-ve-triceti-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Když obliny ne a ne jít dolů

Na břiše, bocích a zadečku se ti začínají tvořit obliny. Prostě to už tak nějak patří k věku. Žiješ klidněji, možná ses už usadila, máš stálého partnera, plánuješ rodinu, nebo už ji dokonce máš. Tvůj životní styl je jiný než ve dvaceti. To nezměníš, tak to prostě je. Jsi klidnější, a i tvůj metabolismus začíná zpomalovat. Zatímco dřív jsi neměla problém zhubnout během čtrnácti dnů dvě tři kila do plavek, teď už to jde pomaleji. Tak si prostě vyhraď na hubnutí víc času a nestresuj se tím.

Ubývají ti svaly a řídnou kosti

Řídnutí kostí a úbytek svalů. Máš dojem, že tohle je záležitost důchodového věku? Tak tě zklamu, není. Pomaličku, plíživě to začíná už teď. Úbytek svalové tkáně mezi 20 a 30 lety je cca 3-5 %. Tohle číslo platí pro fyzicky neaktivní, u fyzicky aktivních to může být méně, cca 1-3 %. Co s tím? Už sis vlastně odpověděla – být aktivní, hýbat se, pak to půjde pomaleji. Nevymlouvej se, že na pohyb nemáš čas. Jasně, v nabitém diáři ti nezbývá okénko na společné lekce s kámoškami, ale proč nezkusit cvičit sama online podle internetu? Půlhodinku denně určitě najdeš a odborníci tě pochválí: Podle nich je efektivnější cvičit půl hodiny denně, než na to nárazově skočit jednou za týden na tři hodiny.  Zhubneš tak prý až o třetinu více. A s ohledem na počínající řídnutí kostí se snaž doplňovat stravu o přirozené zdroje vápníku.

Pro samou práci nemáš čas na jídlo

Úspěšně ses nastartovala i v práci. Daří se ti a nerada bys o slibně rozjetou kariéru přišla. Proto jedeš na maximum. Občas to s sebou nese i to, že zhltneš nějakou kalorickou bombu z fast foodu naproti firmě, protože na nic jiného nemáš čas. Z občas by se ale nemělo stát pořád. Jak na to? Jez pravidelně a udělej si na jídlo dost času. Nenech se okolnostmi vmanipulovat do vzorce, kdy v letu zhltneš u počítače něco tučného a když máš uzávěrku, raději to necháš na večer. Mimochodem, víš, že když hltáš jídlo před monitorem nebo se smartphonem v ruce, sníš toho mnohem víc, než když se na jídlo soustředíš a jíš v klidu? To jsme si nevymysleli, dokazují to výzkumy. Tak si to vezmi k srdci.

Už to není to, co bývalo

Že jsi nikdy nepotřebovala řešit zdravou výživu, protože kila šla dolů sama? No, tak teď ji budeš muset začít řešit. Vykašli se ale na šokové metody. Myslet si, že ze dne na den změníš jídelníček, je hloupost – tohle dokáže jedna z tisíce. Většina žen to nevydrží – to není omluva, to je prostě fakt. Taková změna tě totiž položí i psychicky. A rozhozená hubnout nebudeš, o to se postará pán jménem Stres. Mnohem lepší je dělat to postupně. Třeba každý týden nahradit jednu nezdravou potravinu její zdravější variantou. Například slané chipsy vyměnit za zeleninové lupínky.

Těhotenství zanechá následky

Velká část žen dnes rodí až po třicítce. Výzkumy napovídají, že tři čtvrtiny žen bojují s váhou rok i déle po narození potomka. Patříš mezi ně? Pak by tě tenhle fakt neměl zaskočit. Recept na to, jak se snáze zbavit těhotenských kil, je podle odborníků v tom, udržovat se v dobré tělesné kondici už před samotným početím a nemít nadváhu.

A co ty? Jak ti jde hubnutí po třicítce? Máš pocit, že je to horší než před deseti lety?

Foto: Shutterstock.com

22.6.2020 2:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist