Hubnutí a zdravý životní styl: část druhá

Nikdo nechce držet dietu. Dieta je odporné slovo. Dieta zavání odříkáním, utrpením a hladověním. Dejte si na ni pozor!

Znáte to. Už stokrát jste se rozhodla, že od pondělí budete držet dietu. Po nezřízeném víkendovém přecpávání si řeknete, že příští týden to teda takhle dál nepůjde. Takže k snídani si dáte kafe, k obědu misku zeleniny, k večeři radši nic. Ve středu už budete padat únavou a pak v pátek už to opravdu nepůjde přemoct a naházíte do sebe celou ledničku. A není divu.

Pokud chceme opravdu zhubnout, musíme si uvědomit, že šoková terapie nefunguje. A pokud přináší výsledky, jsou vždy jen dočasné. A pak se donekočna potýkáme s Jo-jo efektem.

Jo-jo efekt
Náš organizmus pracuje jako chytrý stroj, který si pamatuje všechno, co s ním děláme. Všechny hladovky, diety, přejídání. A podle toho také reaguje. Když po nějakou dobu snížíte příjem jídla na minimum, vaše tělo při trochu větší „dávce“ okamžitě všechno uloží do tukových zásob. Vy se vyděsíte, protože zase přibíráte, tak svoji dietu ještě zpřísníte, načež se tělo zase vyleká a pak ukládá do tuků co může, přičemž po několikanásobném opakování se tento efekt stupňuje.

Navíc, když tělo nedostává všechno, co pořebuje, spotřebovává vlastní svalovou hmotu. Ta se ale jen tak snadno nenabere tím, že se zase někdy najíte. Výsledek je pak nahrazení svalů tuky.

Z tohoto začarovaného kruhu se můžeme dostat jedině pravidelností a kvalitní a vyváženou stravou. To metabolizmus zklidní a zároveň „nakopne“. Váš organizmus se přestane bát výkyvů a nebude nadále ukládat tuky a dokonce bude schopen nějaké to kilo opustit. Pokud toto pochopíte a přijmete, jste na nejlepší cestě, jak se přestat s jídlem trápit.

Dnes se ještě podíváme na nejrozšířenější typy diet a zhodnotíme jejich přínos či rizika.

Striktní diety
Diety, při kterých jíte velmi málo (k snídani jablko, ke svačine 1 plátek šunky a sýra, k obědu vejce a rajče) nebo diety, při kterých úplně vyloučíte určitý typ potravin (např. sacharidy) jsou nejen zdraví škodlivé, ale přinášejí i notnou dávku stresu a hrozivý jo-jo efekt.

Dělená strava
Je užitečná zejména pro úpravu trávení. Při dlouhodbém působení pomáhá shodit přebytečná kila, nenuťte se však do ní, pokud pro vás tento způsob není přirozený a nechcete se tímto způsobem stravovat napořád.

Tablety na hubnutí
Jako doplňková výživa mohou být užitečné, nejsou však univerzální. Fungují v případě, že dodávají to, co dotyčnému opravdu chybí. Pokud má někdo nedostatek chromu v těle, což ho nutí jíst cukry, a tablety mu chrom doplní na správnou hladinu, bude to mít velmi pozitivní výsledek. Ovšem, jestli vám chrom nechybí, nebudou mít tyto tablety efekt. Abyste si udělali obraz o tom, jestli máte správný poměr všech důležitých látek v těle, doporučujeme nechat si udělat krevní testy.

Instantní koktejly
Obsahují všechny látky, které tělo potřebuje: sacharidy, vlákninu, bílkoviny, vitamíny a minerály. Proto jsou velmi vhodné tehdy, pokud nestihnete „normální“ jídlo. Používejte je ovšem jen jako nouzové řešení. Pokud byste na nich žili delší dobu, vystavujete se riziku opětovného přibírání.

Půst
Jak jsme si již řekli, šoková terapie u hubnutí nezabírá. Půsty jsou tedy vhodné pro detoxikaci a pročištění organizmu. Je vhodné v průběhu půstu pít ovocné a zeleninové šťávy, abyste dostali do těla energii. Také myslete na to, abyste se postili tehdy, když si můžete dovolit klidný den. V běžný pracovní den plný povinností by vám půst nepřinesl mnoho dobrého.

O správné skladbě jídelníčku se dočtete ve třetím pokračování příští týden.

16.11.2007 12:00| autor: Katka Landlová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist