Halloween napříč světem. Číňané se bojí k vodě, v Mexiku chystají pohoštění zesnulým

Přijde ti Halloween jako profláknutý a nudný americký svátek? Máme pro tebe skvělou zprávu! Tajemná oslava smrti a nadpřirozena se totiž neslaví jen ve Spojených státech, ale probíhá i v dalších zemích po celém světě a Halloween je ve srovnání s nimi procházka růžovým sadem.

halloween-1100x618.jpgCelá galerie 19 Zdroj: Shutterstock

Co mají společného Kambodžané, Nepálci, Číňani či Mexičani? Všem  je Halloween ukradený a vůbec ho neslaví. Mají totiž své vlastní tradice a zvyklosti, jak oslavit posmrtný život svých milovaných. A věř, že z některých praktik, které provádějí, leze mráz po zádech.

Jednou v roce na Den mrtvých

Jestli si myslíš, že smrtí všechno končí a máš vystaráno, určitě se nestěhuj do Mexika. Tady se totiž každoročně slaví Den mrtvých a uspokojit své mrtvé známé není žádný med! Dia de los Muertos, tedy Den mrtvých, je třídenní mexický svátek, který propuká 31. října. Podle aztéckých pověstí odcházejí mrtví dospělí do země Pána a Paní smrti, ale jak možná tušíš, náš svět pro ně není zapovězený navždy. Jednou za rok, konkrétně 2. listopadu, se mohou zesnulí vrátit za svými příbuznými, popovídat si s nimi a utěšit je. Zesnulé děti přicházejí den před dospělými, a to ze světa jménem Chichihuacuauhco, který je typický svými stromy, ze kterých teče mléko.

Lidé pro své mrtvé známé připravují bohaté pohoštění, ve kterém nesmí chybět sladký chléb s ručičkami z těsta, které mají připomínat kosti, cukrové lebky a především jídlo a pití, který měl zesnulý nejraději. V neposlední řadě se mrtvým staví oltář, který je ozdoben barevnými papíry, ovocem, svícemi a hlavně oranžovými květinami, které odhánějí zlé duchy. Ozdobené jsou i hroby zesnulých, hroby dětí bílými květinami a dospělých červenými. Celý svátek mrtvých vyvrcholí večer. Lidé přijdou k hrobu zesnulého a celou noc zde vzpomínají, popíjí, jedí a zpívají na jeho počest a věří, že zesnulý tam byl celou dobu s nimi.

 Duchové v Číně číhají na každém rohu

Plánuješ navštívit magickou Čínu? Asi by sis měla rozmyslet, kdy do země nebeského draka zavítáš! Patnáctý den sedmého lunárního měsíce se zde totiž odehrává svátek hladových duchů a Číňané ho berou smrtelně vážně. A co že se to v tento den děje? Právě tento den se otevírá brána Onoho světa a duchové se vrací zpátky na zem. Mrtví si na zem chodí urovnávat staré spory, napravovat své chyby, ale také, a to hlavně, děsit živé.

Číňané mají v tomto období opravdový strach chodit po setmění po ulicích a k vodě se nepřiblíží ani na kilometr. Obávají se totiž, že právě ve vodě se ukrývají duchové, kteří jen čekají na příležitost, aby je mohli zatáhnout do vody. V polovině měsíce Číňané uspořádají slavnost, kterou si chtějí mrtvé usmířit. Usmiřovací slavnost je typická pekelnými penězi, kterými se Číňané vyplácí a kupou lampionů, které se zavěšují, pohřbívají, ale především pouštějí po vodě, aby duchy dovedly na hostiny a představení čínské opery. Takže rada pro tebe – nesedej si v tuhle dobu v Číně na prázdnou židli, už je totiž obsazená!

Každý kdo chce do nebe, potřebuje svoji krávu

Myslíš si, že uctívání mrtvých a krávy nemohou mít nic společného? Omyl! Jedinečný festival – Gai jatra spojuje tuto originální kombinaci a je jedním z nejpopulárnějších nepálských festivalů vůbec. A jak tedy taková slavnost vypadá? Podle tradice se musí každá rodina, která během minulého roku ztratila někoho blízkého, projít po ulicích, s kým jiným než s krávou po boku. Kráva, jako nejposvátnější domácí zvíře, totiž dokáže jako jediná pomoci zemřelému najít cestu do nebe. Nepálci smrt neoplakávají, naopak ji oslavují, a to ve velkém stylu. Pořádají velké pochody, při kterých hodují a především se baví.

Přečti si také:

Pro předky a rodiče možné i nemožné

Pokud by se měl vybrat národ s největší úctou ke svým předkům, mezi horkými kandidáty na vítězství by byli určitě Kambodžané. Kambodžané totiž každoročně pořádají oslavu zvanou Pchum Ben. Tato ceremonie je jedním z nejdůležitějších svátků v Kambodži a lidé v ní vzpomínají až na sedm generací svých předchůdců. Oslava trvá 15 dní a začíná dnem, kdy se otevírá brána pekelná, ze které vylézají mrtví duchové. Kambodžané tradičně navaří jídlo, které poté odnesou do chrámu na pagodu, kde už čekají hladoví duchové.

Avšak ne všichni zemřelí mají pro svůj hříšný život právo vstoupit do chrámu. Na to jsou ale Kambodžané plně připraveni! Pro takové případy připravují malé kuličky z různých jídel, které házejí před chrám, aby uspokojili i hladové hříšníky. Pokud však jídlo pozůstalý duchovi nepřinese, může mrtvého pobouřit a tvrdě pocítit jeho hněv. Během dvou týdnů tak Kambodžané navštíví obvykle tři pagody s chrámy a vydávají se na místa, kde jejich příbuzní zemřeli.

Je ti záhadou, jak mohou Kambodžané stihnout navařit pro duchy a ještě pro celou rodinu? Během Pchum Bena vaří pro celou rodinu děti. V Kambodži jsou rodiče dokonce pro děti druhými bohy a platí pravidlo, že pokud dítě přináší štěstí svým rodičům, pak bude mít i ono štěstí v životě. Vše vyvrcholí poslední patnáctý den, kdy se celá rodina sejde, hoduje a učí své potomky respektu k předkům.

Nakonec to neprofláknutější

Zajímá tě, kde má své kořeny ten nejkomerčnější svátek vůbec –  Halloween? Mnoho odborníků označuje za viníka právě keltský svátek zvaný Samhain. Kelti Samhain oslavovali, kdy jindy než v noci 31. října. Tato noc byla nocí různých magických tajemných ale i přirozených přechodů. Keltové oslavovali přechod mezi létem a zimou, hojností a hladem, vítání nového roku a hlavně období, kdy mizí hranice mezi světem živých a zesnulých. Kelti věřili, že duše mrtvých se vracejí na zem a živým tak přináší možnost si s nimi popovídat či jim dávají možnost navštívit podzemí.

Pokud ještě nemáš vyřezané dýně, mrkni do galerie a nech se inspirovat.

 

A pokud se chceš trochu bát, mrkni na trailer k filmu, co se k Halloweenu fakt hodí: 

31.10.2023 7:20| autor: Sofie Malá | zdroj: history.com/topics/halloween/halloween-around-the-world, trafalgar.com/real-word/halloween-traditions-around-the-world

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist