Erotická literatura – nechte se rozpálit!

Jako by se s nimi v poslední době roztrhl pytel. Výlohy v knihkupectvích přetékají knihami, které ženám slibují neskutečné zážitky z četby. Erotické romány pro ženy – měly bychom jim věnovat pozornost?

Je to jen reklama?

Mánii odstartoval jeden román, který asi není příliš třeba představovat. V září vyjde jeho třetí (poslední) díl, a nadšení čtenářek na celém světě nebere konce. Zároveň se na pultech objevily další knihy stejného žánru i zaměření, které lákají k lechtivému čtení. Když však několik těchto děl přečtete, můžete dospět k názoru, že je to vše jen dobře zvládnutý marketing. Je možné, že budete i trochu zklamaná. Tohle má být ta literatura, která vás vynese do sedmého nebe nebo z vás udělá sexuální bohyni? Možná na chvíli ano, ale brzy také omrzí, protože je přeci jen trochu jednostranná.

článek

Z čeho tedy vybírat

Erotická literatura má bohatou historii. Možná byste se divily, že i čeští literáti, o kterých jsme se učily ve škole, mají na svém kontě lechtivé knížky, jimž určitě stojí za to věnovat pozornost. Světové klasiky, jako je třeba Markýz de Sade, není asi třeba připomínat. V tu chvíli nás ale napadne otázka, kde leží pomyslná hranice mezi literaturou erotickou a pornografickou. Není to samozřejmě tak jednoznačné, ale především v té druhé skupině najdeme více braku, který je určen jen k jednomu účelu, vyvolání vzrušení. Erotická literatura ztvárňuje lidskou sexualitu umělecky, má společenskou funkci, poutavý příběh a strukturu.

Hranice se posouvají

Je zřejmé, že v dnešní společnosti je daleko více přípustné vydávání i těch děl, která byla ve své době zakázána a vyvolávala nevoli. Co nebylo možné volně číst za mládí našich babiček, dnes už žádný rozruch nezpůsobuje. Doba se mění a k rozvoji erotické literatury přispívá samozřejmě i možnost publikování na internetu. Dá se zde najít mnoho příběhů, které nesou označení erotické. Jejich kvalita ale také bývá na pováženou. Pokud přeci jen nechcete zabřednout do červené knihovny či takzvaných harlekýnek, nechte si při výběru v knihkupectví poradit. Neuvěřitelné příběhy, které nemají hlavu ani patu, vás jistě brzy omrzí. Jako v každém žánru existuje i v oblasti erotiky dobrá a špatná literatura. Jen někdy bývá složitější ji odlišit, a nenechat se znechutit špatnou volbou.

článek

Erotické jednohubky

Jestliže nemáte chuť se v horkém létě pouštět do dlouhých románů, zkuste povídky nebo poezii. Oběma útvarům se také velmi daří a před spaním jsou ideální. Je docela možné, že se začte i váš partner a ze spánku nakonec nic nebude. Nemůžeme zapomenout ani na populárně naučnou literaturu. Dozvědět se něco o dějinách sexuality, umění svádění a podobných tématech, není také na škodu. Nikdy nevíte, kdy se vám nabyté znalosti budou hodit! A pokud si ani tak z bohaté nabídky na trhu nevyberete, můžete vzít do ruky tužku sama… Třeba v sobě objevíte skrytý talent.

A co vy, milé čtenářky? Čtete erotickou literaturu, nebo ji považujete za pokleslou četbu? 

Foto zdroj: profimedia.cz

2.8.2013 12:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist