Skrytá ovulace – rarita lidského druhu

Během měsíčního cyklu žen se mění nejen naše nálady, stav naší pokožky, ale také náš fyzický chtíč. Je už dávno vědecky dokázáno, že během našich dnů se změní i preference pro výběr vhodného partnera.

V době ovulace bychom tedy sáhly zcela jistě po jiném partnerovi na sex než v ostatních dnech cyklu. S největší pravděpodobností bychom vybíraly ze škatulky agresivních svalovců s ostře řezanými rysy a málo zaměstnávanou mozkovnou, zatímco po zbytek cyklu by naše volba padla nejpravděpodobněji na pečlivého a starostlivého muže, kterému dobro čiší ze všech pórů a jeho kukuč nám naznačuje, že je ochoten se o nás bezmezně starat až do konce svých i našich dnů.

Na naši obranu, tedy na obranu nás žen, je třeba říci, že nejsme žádné vypočítavé mrchy. K takové změně nás vedou naše hormony a jejich pochody v našem těle. Proto se nám střídavě pozdávají různé typy mužů, aniž bychom to jakkoli záměrně ovlivňovaly. Rozhodně to můžeme bez obav svést na uvolněné vajíčko pochodující naším tělem v době ovulace. Vědecky se tento proces označuje jako strategie smíšeného páření.

V důsledku toho uplatňujeme takové chování z důvodů, které jsou pro nás po reprodukční stránce výhodné hned dvakrát. Necháme-li naše právě připravené vajíčko oplodnit při ovulaci mužem s těmi správnými geny, znamená to, že naši potomci budou mít větší šanci na přežití, budou mít v sobě otcovu sílu a bojovnost po otci biologickém, ovšem na výchovu jim bude lepší opatřit otce náhradního, který bude bez obtíží krmit kukačku ve svém hnízdě. Otec náhradní, pečlivý a svědomitý se o naše potomky postará rozhodně lépe, než otec rozsévač se záletnými geny, který se chová dosti promiskuitně a jeho sexuální partnerky, ač matky jeho potomků, pro něj neznamenají nic jiného než zastávku na jeho dlouhé cestě.

článek

Právě proto se mužům, kteří mají stálé partnerky, přítelkyně manželky a milenky vždy v tomto období rozsvítí červená kontrolka, která signalizuje hrozící nebezpečí. A tak ti, jimž hrozí, že by mohli posléze vykrmovat ve svém hnízdě nenasytnou kukačku v podobě nevlastního dítěte, zvyšují svou pozornost vůči svým partnerkám a snaží se co nejvíce v tomto období bránit potencionálním škodám, které by v jejich teritoriu mohli napáchat sokové s rozsévačským syndromem.

My ženy se v ohledu ovulace lišíme od všech ostatních samic savců tím, že naše období plodnosti není na první pohled nikterak patrné. Zatímco feny hárají, kozy se prskají, laně si užívají svoji říji a kočky se mrouskají, chovají se zkrátka jinak a do svého okolí vysílají jako jednoznačný signál své připravenosti specifickou vůni, u nás u žen probíhá ovulace skrytě. To je jednoznačně v přírodě rarita.

Skrytá ovulace nám ženám přináší mnohé výhody. Pro muže jsme tak zajímavé a přitažlivé nejen v krátkém období ovulace, ale stále. Málokterý muž se může pyšnit tak citlivým orgánem čichu, který mu přesně dokáže napovědět, kdy ta která žena právě ovuluje a on by tak mohl vždy a za všech okolností poznat a využít tuto situaci k předávání genů, či spíše k sexu s množitelským efektem.

Pro muže však toto naše období znamená spíše nevýhodu v podobě speciálního adaptivního problému, kdy mají jednoznačně sníženou jistotu svého otcovství. Zase důvod, proč se o nás více starat a předcházet si nás, co myslíte?    

Foto: profimedia.cz

27.12.2013 12:00| autor: Vanesa Meyer

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist