Dovolená v cizině? Nepodceňujte přípravu!

Chystáte se v létě na dovolenou? Kupujete nové šaty a hubnete do plavek? Vše v pořádku, ale přichystat byste se měly i jinak. Víte, jaké platí v zemi, kam se chystáte zákony nebo jestli potřebujete víza? My ano!

Kam stačí pouze pas a kam víza?

Po celé Evropě nepotřebujete víza, postačí vám pouze pas platný ještě alespoň 6 měsíců nebo občanský průkaz, ale i zde platí výjimka. Vízum budete potřebovat do Běloruska, nebo Ruska. Platné vízum potřebujete také do Indie, Číny, Thajska nebo Indonésie. Stále jsou platná víza do Kanady a Austrálie. A kam víza nepotřebujete? Jsou to například Turecko, Moldávie nebo Ukrajina. Z asijských zemí jsou to Japonsko, Hongkong, Singapur nebo Malajsie. Nově od 22. března 2014 nebudete potřebovat vízum ani do Spojených arabských emirátů. Z jižní Ameriky se podíváte bez víz do Bolivie, Peru, Kolumbie nebo Brazílie a ze střední Ameriky do Mexika, Dominikánské republiky, Hondurasu nebo Panamy.

O víza si můžete zažádat na ambasádě nebo konzulátu příslušného státu nebo využít služeb vízového servisu, který vše vyřídí za vás.

Očkování a hygienické podmínky

Doma je doma. Jsme zde zvyklí na prostředí i klima. Při cestování do cizí země je zapotřebí mít se na pozoru a zjistit si důležité věci dopředu. Může se nám lehce stát, že z vody nebo ovoce dostaneme nepříjemné střevní problémy. Raději se vždy předem informujte, zda je voda z kohoutku pitná nebo pouze užitková. Na dovolené v exotických zemí dejte přednost raději balené vodě, kde budete mít jistou. Zjistěte si také, zde můžete na ulici jíst nebo jestli nemá daná země kuřácké omezení. Vyhnete se tím řadě problémů.

článek

Do některých zemí musíte být povinně očkováni, jinak nebudete vpuštěni. Povinné očkování  proti žluté zimnici platí pro Afriku, Střední a Jižní Ameriku. Při cestách do Saudské Arábie musíte být očkováni proti meningokokové meningitidě. Pokud cestujete do exotických zemí, kde očkování není povinné, přesto ho raději zvažte. Nejvíce se očkuje proti žloutence typu A a B, choleře, vzteklině, břišnímu tyfu nebo chřipce.

Musíte zakrývat tvář?

Itálie nebo Španělsko a opalování nahoře bez? Žádný problém, ovšem v některých zemí byste z toho mohly mít nepříjemnosti a to hlavně v Tunisku, Egyptě nebo v Turecku. Nehoře bez se nevyplatí opalovat ani ve Spojených arabských emirátech, ale zde zákaz neplatí všude. V Turecku při vstupu do Mešity musejí mít ženy zahalená kolena, ramena i vlasy, muži zas dlouhé kalhoty. Nemusíte s sebou nosit šátky, rádi vám je tam zapůjčí. Pamatujte, že v každé cizí zemi jste hostem, a proto je vaše povinnost dodržovat zákony a daná společenská pravidla.

Máte nějaké zajímavé zkušenosti z cizí země? Setkaly jste se někdy s podivným zákazem nebo nařízením? Podělte se o ně s námi.

22.5.2014 8:00| autor: Marie Vendelbergerová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist