Očkování proti rakovině děložního čípku: Účinná ochrana nebo módní trend?

O tom, že je možné chránit sebe i své dcery proti nebezpečným papilomavirům HPV už se napsalo mnohé, ale je opravdu očkování tak účinné? A víte, na jak dlouho vás ochrání? Co si o něm myslí naše čtenářky? Přečtěte si více…

Podle statistik je rakovinou děložního čípku v České republice postiženo každoročně přes 1000 žen, z nichž téměř 400 umírá. Za rakovinu děložního čípku je zodpovědný lidský papilomavirus HPV, který se přenáší sexuálním kontaktem. S HPV infekcí se v průběhu života setká až 80% lidské populace. Ve většině případů infekce po čase sama vymizí, někdy však může infekce způsobit výsev genitálních bradavic, v závažnějších případech i rakovinu děložního čípku u mužů pak rakovinu penisu.

Můžeme se chránit?

V současnosti jsou na trhu dvě vakcíny, které mají lidské tělo ochránit. Existuje ale více než 200 typů papilomavirů, z nichž 14 může způsobit rakovinu genitálií. Vakcína Silgard působí preventivně proti papilomavirovým nákazám typu 6 a 11 (původci vzniku genitálních bradavic) a typu 16 a 18, které zodpovídají za rakovinu děložního čípku. Vakcína Cervavix je ochranou proti papilomavirům typu 16 a 18.

článek

Kdy je nejefektivnější doba pro očkování?

V podstatě se dá říci, že čím mladší děvče nebo i chlapec, tím lépe. V současné době se toto očkování nabízí dívkám od 13 let věku. Všeobecně platí, že očkování je nejúčinnější ještě před započetím sexuální aktivity. Lékařské studie prokázaly, že za těchto podmínek je ochrana proti nádorovým onemocněním až 93 %. Ovšem ochranný efekt přináší i ženám, které již pohlavním životem žijí.

Vakcína se očkuje ve třech dávkách. Po první dávce se druhá dávka aplikuje za měsíc a třetí pak za 6 měsíců od druhé dávky. Cena vakcíny se velmi výrazně oproti minulým letům snížila. Orientační cena třídávkového očkovacího schématu se dnes pohybuje kolem 5.400 Kč, přičemž pro dívky starší 13. let a ženy poskytují jednotlivé zdravotní pojišťovny příspěvky na pokrytí očkování. Co se týče délky ochrany vakcíny, odborníci ji stanovili na více než 9 let. Potřeba přeočkování nebyla dosud stanovena. „Jsem matka dvou dcer ve věku 13 a 11 let. Jakmile jsem se dověděla o tomto bezplatném očkování, neváhala jsem. Starší dceru jsem již nechala očkovat. Vše proběhlo v naprostém pořádku. Až bude mladší dceři 13 let, nechám samozřejmě oočkovat i ji. Myslím si, že by každá máma měla myslet na budoucnost svých dětí a chtít pro ně to nejlepší“, svěřuje se paní Zuzana (38).

článek

Je však očkování jistota?

Na toto téma se vedou nekonečné diskuze. Jedni očkování vehementně propagují, jiní ho stejně vehementně zatracují. Na vině je hlavně ta skutečnost, že lidských papilomavirů je tolik druhů a očkování chrání jen proti čtyřem. Odborníci se také přou o to, že po očkování sice vzniknou protilátky, ale na druhou stranu se mohou ostatní typy HPV stát ještě agresivnější. Je to začarovaný kruh, který si bude muset rozetnout každý sám dle svého uvážení. Slečna Jana (25) má v tomto směru jasno. „Já se očkovat nenechám. Moje kamarádka se nechala před třemi roky očkovat a před půl rokem jí z výsledků cytologie lékař stejně diagnostikoval HPV infekci. Sice neví, jakými kmeny byla infikovaná, a lékař jí uklidňoval, že infekce téměř jistě sama odezní, ale já jsem přesvědčená, že očkování nemá význam“. 

A co vy a očkování? Myslíte si, že má cenu, nebo byste jej nikdy nepodstoupily? Napište nám do diskuze, co vy na to?

Foto zdroj: profimedia.cz

5.11.2013 10:00| autor: Sandra Veverková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist