Dortíky, čokoláda, koláčky: Jsi závislá na cukru? Otestuj se!

Škodí pokožce více než opalování, přidává léta a s nimi i vrásky, blokuje účinky i těch nejdražších krémů proti stárnutí. A přitom se tváří jako neviňátko. O kom, nebo spíše o čem je řeč? O cukru!

sladke-titul-1100x618.jpgCelá galerie 29 Zdroj: Shutterstock.com

Cukroví závisláci

Podle posledních průzkumů zkonzumuje člověk v průměru 140 lžiček cukru za týden, přitom by spotřeba neměla správně přesáhnout 49 lžiček! Ještě větší kvanta cukru konzumují malé děti, které by měly přijmout maximálně 4 lžičky denně – průměr je ale 34 lžiček!

Konzumace cukru roste o procento více než roste samotná populace. Tak například průměrný Američan měl v roce 1900 spotřebu cukru 2,3 kg o sto let později, v roce 2000, činila spotřeba 68 kg za jediný rok. Ale ani my se nenecháváme zahanbit a Americe se zřejmě chceme vyrovnat. Průměrná roční spotřeba cukru v České republice je totiž 30 kilo na osobu. A to není málo, co říkáš?

Jak vypadá jídelníček „závisláka“ na cukru?

Ráno oslazená káva a croissant, po obědě vždy sladká tečka, k tomu nějaká ta limonáda… Jenže podobný jídelníček se za deset let pořádně vymstí. Nejenže přidá pár kilo navíc, ještě má zhoubný vliv na tvou pleť o zubech ani nemluvě. „Závislost na sladkém negativně ovlivňuje kvalitu pokožky a podepisuje se na úbytku kolagenu a elastinu – dvou proteinů důležitých v boji proti vráskám,“ říká výživová poradkyně Sarah Westová. „Když se cukr dostane do těla, prudce vzroste hladina inzulínu, to způsobí zánět pod kůží. Právě to může způsobit úbytek kolagenu a elastinu. Mezi cukrem a procesem stárnutí je tedy jistá spojitost,“ dodává.

Léta navíc může přidat také chybějící zub, který vypadne v důsledku konzumace sladkého i pití sladkých šumivých nápojů. Cukr nejenže způsobuje zkažené zuby, ještě zub může vybarvit došeda, dohněda či na něm nechat ošklivé skvrny.

Pozor na skrytý cukr

Cukr obsahují i jídla slaná jako jsou: hamburgery, hotdogy, burákové máslo, kečup, dresinky, majonéza, brambůrky… Pozor na nízkotučné potraviny, nedostatek tuku je většinou bohatě vyvážen cukrem. A velký pozor na alkohol! Například láhev cideru obsahuje téměř celou doporučenou denní dávku cukru. Gin s tonikem 3,5 lžičky.

A jak jsi na tom s cukrem ty? Otestuj se!

Test: Jsi závislá na cukru?

1. Je pro tebe cukr lékem na dobrou náladu?

a) vždy

b) někdy

c) nikdy

2. Jíš víc těstovin, rohlíků, brambor, když máš depku?

a) ano

b) někdy

c) nikdy

3. Cítíš se někdy vinna kvůli tomu, že jsi snědla víc cukru či sacharidů?

a) pořád

b) někdy

c) nikdy

4. Nejsi schopná slavit např. narozeniny bez něčeho sladkého?

a) vždy

b) někdy

c) nikdy

5. Už jsi někdy zkoušela omezit množství cukru?

a) pořád

b) někdy

c) nikdy

6. Nedokážeš si představit den bez sladkého kafe, limonády, energy drinku?

a) pořád

b) někdy

c) nikdy

7. Máš kolem třetí odpoledne hroznou chuť na něco sladkého?

a) neustále

b) někdy

c) nikdy

Vyhodnocení:

Většina A: Asi je ti jasné, že ty jsi na cukru závislá. Neumíš si bez něj představit den. Cukr je tvá vzpruha, lék na splín i bolístky duše.

Většina B: Ty seš si vědoma toho, že přijímáš příliš mnoho cukru, ale zatím to moc neřešíš. Měla bys, protože se ti to jednoho dne vymstí, ať už v podobě nadváhy, nebo stárnutí pleti.

Většina C: Blahopřejeme! Ty máš cukr pod kontrolou!

Nevyšla jsi z testu zrovna vítězně? Nevadí, tady máš pár rad, jak se závislostí na cukru zatočit jednou provždy:

Co pomůže

  • Pravidelná strava. Tři porce a dvě svačiny denně nebo pět menších porcí denně. Tělo pak nebude tolik honit mlsná.
  • Vyhýbej se hotovému jídlu. Přičemž to neznamená jen jídlo do mikrovlnky, ale třeba i koláče, müsli v krabičce, kečup… Výrobci jsou velmi rafinovaní a často se cukr snaží nahradit sacharózou, laktózou, maltózou. Vše, co má příponu –óza, je ve skutečnosti zase jen cukr.
  • Spi! Zkus jít do postele o hodinu dříve, než jsi zvyklá. Pokud budeš vyspalá a svěží, nebudeš mít takovou chuť na sladké.
  • Pij vodu. Znáš to rčení o tom, že hlad je převlečená žízeň? Pokud máš hlad, zkus jednoduchý fígl. Vypij sklenku vody a počkej pět minut. Máš ještě stále hlad?
  • Kokosový olej. Zkus po obědě namísto dezertu smíchat lžíci kokosového oleje se lžičkou kakaa.

I když teda mezi námi, někdy je sladkost prostě potřeba a odolat takovým dortům ve fototogalerii? To nevíme, jestli bychom zvládli. To už je možná spíš umění…

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com

25.10.2017 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist