Dieta? Zařaď do jídelníčku spirulinu, která odbourává tukové zásoby a zlepšuje trávení

Doplněk stravy, co tlumí chutě k jídlu, urychluje metabolismus a dodává energii? To je spirulina, která také posiluje imunitu a tlumí záněty. Důvodů, proč na ni spoléhají i astronauti ve vesmíru, je ale víc!

rasy-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Přestože spousta lidí se domnívá, že spirulina (Arthrospira platensis) je vodní řasa, jedná se o sladkovodní sinici, jež je pěstována hlavně v Japonsku. Blahodárné účinky tohoto zeleného pokladu znali již staré národy Inků a Aztéků, ovšem nijak o nich nepochybují ani odborníci, podle kterých má spirulina zřejmě nejpůsobivější nutriční charakteristiku ze všech mikroorganismů na světě. Jak konkrétně tato superpotravina pomáhá při hubnutí? A co všechno dělá pro zdraví?

Multivitamin, který padne na úrodnou půdu

Již mnoho a mnoho studií s průkaznými daty poukázalo na skutečnost, že „japonský zázrak“ obsahuje naprosté minimum kalorií, přičemž disponuje vyváženou kombinací živin. Už tohle samo o sobě dává příslib efektivního redukčního dopingu, co říkáš? A zvláště v případě, že spokojený organismus zásobený všemi důležitými látkami, jež podporují jeho bezproblémový chod, nemá tendence „zapínat“ úsporný režim, při němž dochází ke zpomalení metabolismu.

Trávení, co šlape jako švýcarské hodinky

Dalším důvodem, proč má uvedený „zlepšovák“ významný vliv na ztrátu hmotnosti, je ten, že stimuluje peristaltiku střev. Díky tomu má tělo ty nejlepší podmínky pro eliminaci přebytečného „materiálu“, který často přispívá k nežádoucímu přibývání na váze. A co víc, experti se rovněž domnívají, že jmenovaná sinice do značné míry potlačuje chutě k jídlu, čímž předchází „vlčímu hladu“, nočním náletům na ledničku i pozdějším výčitkám z osobního selhání. Také odbourává tukové zásoby a urychluje spalování kalorií.

Zásobárna bílkovin. Doslova k pohledání

Spirulině rozhodně nelze odepřít ani to, že platí za bohatý zdroj bílkovin. Ty zachovávají dosavadní svalovou hmotu i při omezeném energetickém příjmu, zatímco se podílí na budování svalů i produkci hormonů. Málokdo tuší, že proteiny zároveň udržují zdravé tkáně, posilují kosti a pomáhají při normalizaci krevního tlaku, proto poskytují prevenci před kardiovaskulárními chorobami. Souběžně udržují vyvážené hladiny cukru v krvi a zlepšují obranyschopnost. Dlužno dodat, že optimální příjem bílkovin se příznivě promítne i na kvalitě vlasů a nehtů.

Důkladný detox, co se s tím nepáře

Při shazování kil se často hovoří o tom, že vytoužený výsledek může kromě pravidelného pohybu a vhodného jídelníčku příznivě ovlivnit i očista od nahromaděných škodlivin. Pro tyto účely je jmenovaný „zelenáč“ jako stvořený! Jeho unikátní buněčná struktura na sebe váže zplodiny a odpadní látky, zatímco utěsňuje střevní stěny, čímž omezuje pronikání sekundárních toxinů do systému.

Ostatní účinky, se kterými lze počítat

Co dalšího spirulina dokáže? Je prokázáno, že zlepšuje výkonnost, působí jako harmonizátor těla v krizových situacích a snižuje riziko jaterních poruch. Ceněna je rovněž pro své antioxidační, antikarcinogenní a protizánětlivé vlastnosti. Důležitou roli hraje i při tvorbě kmenových buněk a reguluje cholesterol. Dále tlumí záněty a bojuje proti únavě. Je asi pochopitelné, proč NASA přidává spirulinu kosmonautům do jídla…

Máš se spirulinou nějaké zkušenosti, nebo je pro tebe tato potravina zatím velkou neznámou? Pokud ji užíváš, pochlub se, s jakými potravinami ji páruješ!

foto-zdroj: shutterstock.com

14.10.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist