Diagnóza telefonní závislák? Ale pozor! Selfie může vážně poškodit zdraví

Téma selfie se poslední dobou skloňuje ve všech pádech a nejen odborníci se snaží přijít na to, kam až sahá hranice normálnosti. V Americe už mají jasno. Kdo se fotí moc často, ten je zralý na doktora! Jak jsi na tom ty?

selfie-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Obléct si něco sexy, natáhnout paži, zmáčknout spoušť, dílo umístit na sociální síť a čekat na ohlasy. Je ti to povědomé? Zdá se, že tohle je nejoblíbenější záliba především mladší generace. Ale ani starším se tenhle trend zdaleka nevyhýbá. Co začalo jako nevinná legrace, končí i v ordinaci psychiatra.

Diagnóza? Telefonní závislák!

Americká psychiatrická asociace (APA) má vztyčené všechny ukazováčky do výstražného gesta. Podle tamních lékařů jsou selfie známkou mentální poruchy. Lidé, nebo chceš-li „pacienti“, si touto činností prý nahrazují nedostatek sebevědomí. Dokonce sestavili tři stupně závislosti, do nichž zařadili postižené selfie maniaky a nemoc pojmenovali jednoduše „selfitida“. Neplést se syfilidou, o tom až jindy…

Takže, jak jsi na tom ty? Do jaké kategorie patříš?

1. Snímky pro vlastní potřebu

První a nejméně nebezpečnou formou nově pojmenované úchylky trpí převážná většina obyvatel. Tahle úroveň se nazývá epizodická. Prakticky o nic nejde. Dotyčný se fotí maximálně třikrát denně. Ale tím to končí, žádné zveřejnění, žádný facebook, twitter nebo instagram. Tady přílišné nebezpečí nehrozí. Jediná hrozba je asi nedostatek místa na paměťové kartě. Mnohem závažnější je však následující bod!

2. Nenápadná reklama sebe sama

Druhý stupeň šířící se epidemie je mnohem intenzivnější pozvánka do vlastního soukromí. Jmenuje se akutní. Nemocný se zvěčňuje několikrát během jednoho dne, a nejlépe ihned všechny své podobizny umístí do okna světa, tedy na internet. Jen ať to všichni vědí, vidí a „lajkují“! Tady už bliká kontrolka jako divá. Tohle už je závislost a potřeba se ukazovat světu zavání nedostatkem zdravého sebevědomí. Ovšem poslední fáze? To už je na hospitalizaci.

3. Nonstop potřeba pozornosti

Třetí varianta této chůze po tenkém ledě je už vážně na pováženou. Už sám název mluví sám za sebe – chronická. Není těžké uhodnout, že člověk prakticky nedělá nic jiného, než že tráví čas s mobilem v ruce a hledá nejhezčí prostředí, kde se vyblejsknout. Počet vložených snímků na netu za 24 hodin? Šest a více. Silné kafe, co? Možná se budeš divit, ale není to tak ojedinělé. V této závislosti frčí deseti tisíce lidí.

Říkáš si, že tobě se to stát nemůže? Snad máš pravdu, ale nikdy neříkej nikdy. Lékaři tomu všemu nasadili ještě korunu, protože přicházejí s tvrzením, že uzdravení je téměř nemožné. Snad by do jisté míry pomohla jakási terapie, ale za výsledky prý nikdo neručí. To je úlet, viď?

Na pozoru se musí mít zkrátka všichni. Bez ohledu na věk i model smartphonu. Riziko se nevyhýbá nikomu! Dokonce ani celebritám ne. Některé slavné osobnosti už jsou načaté a otázka psychiatra rozhodně není mimo mísu. Kdo už to vážně přehání? Podívej se do naší fotogalerie.

A jak jsi na tom se selfíčky ty? Jen tak zlehka a občas, nebo už jsi tak nějak překročila únosnou mez? Napiš nám o tom pod článek, budeme se těšit na příspěvky.

Text: Lucie Feiková

Foto: Thinkstockphotos.com, pinterest.com, facebook.com

22.6.2017 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist