Co je dobré vědět o kontaktních čočkách Co pomohou vyřešit Sedly by i Vám

Jak vlastně kontaktní čočky fungují

Kontaktní čočka umístěná na rohovce se stává korekční součástí optické soustavy oka a s její pomocí dochází k zaostření světla na sítnici. Výsledkem je ostré vidění.

Na správném místě jsou čočky drženy přilnavostí a nižším tlakem vytvořeným očními víčky. Mrkání očních víček, která kloužou přes povrch kontaktní čočky, způsobuje její pohyb. Tento pohyb roztírá slzy mezi kontaktní čočkou a okem, které tak lubrikují rohovku a odplavují nečistoty.

Kontaktní čočky jsou vhodné…

Především pro krátkozrakost a dalekozrakost.

Pravděpodobně budete krátkozrací pokud předměty na krátké vzdálenosti vidíte dobře, ale zaostření na delší vzdálenost vám dělá potíže. Většinou za myopii může příliš dlouhý tvar oční bulvy, méně častým důvodem je špatné zakřivení rohovky.

Naopak vidíte-li vzdálené předměty, ale například čtení textu vám dělá problém, může se jednat o dalekozrakost – hypermetropie, je ve většině případů způsobena opět špatným tvarem oční bulvy, která je kratší.

Ať už jste nositeli kontaktní čoček, či se s nimi teprve seznamujete, nepodceňujte péči o ně.

Je velmi důležité správně se o kontaktní čočky starat, aby se předešlo jejich poškození nebo problémům s jejich nošením. Hlavním prostředkem pro jejich čištění, hydrataci a uskladnění jsou roztoky pro kontaktní čočky.

Pokud Vám při nošení kontaktních čoček náhle zrudnou oči, objeví se podráždění nebo neostré vidění, ihned čočky vyjměte a případně navštivte svého očního lékaře. Snášenlivost čoček může být ovlivněna různými faktory. Není vhodné používat je v suchých prašných prostorách, chemických provozech apod. Vliv mohou mít i některé léky a hormonální preparáty. Alergie není kontraindikací pro aplikaci, ale pokud se jedná o sennou rýmu, je třeba upozornit, že v rizikovém období je obvykle nutné nošení omezit.

Parametry čoček, které právě nosíte…

Hodnoty, jako jsou síla dioptrie, zakřivení či průměr kontaktní čočky naleznete na krabičce, ve které byly prodány Vaše poslední kontaktní čočky. Používané zkratky jsou: POWER pro dioptrie, BC pro zakřivení a DIA pro průměr kontaktní čočky.

Neváhejte zasílat své dotazy na emailovou adresu info@cockyshop.cz

S iFeminou budete vidět víc! .-)

(Foto:Google.com)

14.6.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist