Chodítko pro děti

Naše maminky nedaly na chodítko dopustit, mnoho dětí z naší generace udělalo své první krůčky právě v něm. Najednou jsou ale chodítka označována za nebezpečná. Co se změnilo, že se najednou ten oblíbený pomocník našich maminek změnil ve věc zatracovanou a v mnoha zemích dokonce zakázanou?

Podle odborníků na vývoj dětí jejich nebezpečí tkví hlavně v tom, že se často používají i u dětí, které ještě neumějí ani sedět ani stát, jejich svaly nejsou dostatečně vyvinuty a nemohou podržet páteř. Přetížit se může zejména bederní, ale také krční páteř. Dítě také ještě nemá zodpovědnost za vlastní těžiště. Z toho důvodu může být negativně ovlivněno držení těla po celý budoucí život. Ohrožen je i vývoj kyčlí, které jsou v chodítku či hopsadle fixovány v nesprávné poloze. Dítě v nich vlastně nesedí, ale visí a špičkami se odráží od podlahy.

Rozhodně není pravda, že se ratolesti díky chodítku naučily dříve chodit. Ono dokonce není žádoucí, aby začalo dítě chodit příliš brzy. Nejprve si musí projít fázemi plazení a lezení po kolenou, které ho naučí složité koordinaci pohybů a pomůžou vypracovat svaly kolem páteře, na rukou a nohou. Lezení je velmi důležitá fáze ve vývoji dítěte a rozhodně bychom ji neměli zkracovat kvůli svým ambicím a pochybnému vítězství na pískovišti. Proto dítěti nepomáháme, dokud se samo nedokáže postavit a udržet na vlastních nohou. Při lezení a chůzi se vyvíjí nožní klenba. Naopak v chodítku se miminko nenaučí správně pracovat s těžištěm a používat ručičky k vyrovnávání.

Chodítko pro děti pomáhá tyto důležité vývojové fáze přeskočit, a proto bychom ho neměli využívat, ve finále totiž můžeme psychomotorický vývoj našeho potomka dokonce zbrzdit.

Rozhodnete-li se chodítko přeci jen používat, nezačínejte s tím před desátým měsícem věku v době, když už se samo dokáže udržet na nohou a ne déle než na deset minut maximálně tři krát denně.

Foto zdroj:

24.1.2011 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist