Nejbláznivější vánoční tradice napříč světem. Kde to chodí trochu jinak?

Když se řeknou Vánoce, každého automaticky napadne stromek, dárky a cukroví. Jenže v některých státech panují kromě těchto tradic i hodně zvláštní zvyky, nad kterými zůstává rozum stát! Kde je to trochu bizarní?

Děsíš se okamžiku, kdy na svátky přijede pratetička z Moravy, bude tě štípat do tváří a ptát se, kdy už si konečně najdeš chlapa? Není nad rodinné Vánoce! A taky nad dárky v podobě svetrů z kousavého materiálu a s příšerným motivem. (Mimochodem, mrkni do galerie, kde najdeš fakt nejošklivější svetry s vánočními motivy vůbec, pobavíš se.) Jenže bacha, může být i hůř. Co kdybys Štědrý den trávila s nahými příbuznými v sauně? Tohle a mnoho dalších divných věcí je ve světě docela normální. Jaké vánoční tradice jsou nejbláznivější?

1. Jižní Afrika  – smažené housenky

Vánoční jídelníček není úplně podle tvého gusta? Kapr ti nechutná, rybí polévka zrovna tak, a mastného kuby si zobneš čistě ze slušnosti. Buď ráda, že nežiješ v horké Africe. Tam se na svátky zvesela cpou smaženými housenkami. Trochu fujky „hot dog“!

2. Norsko jako pověrčivý národ

Kdo nestihl uklidit do Štědrého dne, ten má smůlu a musí nejkrásnější dny roku trávit v nepořádku. Na Vánoce totiž Norové hromadně schovávají košťata a smetáky na bezpečná místa. Jinak je ukradnou čarodějnice a zlí duchové. I s jejich majiteli! Jenže co když se rozbije sklenice a je třeba to zamést? Než to riskovat, raději střepy nakopat pod gauč.

3. Japonsko a kolové nápoje

Tahle vyspělá země se s tím nepáře. Žádné přehnané gastronomické přípravy, nákupy surovin, pečení cukroví. Pěkně v klídku a bez práce. Miliony rodin totiž chodí na Štědrý den povečeřet do rychlého občerstvení. Jedí hamburgery, hranolky a spláchnou to kolou.

4. Venezuela na kolečkách

Navštívit kostel a absolvovat vánoční mši je jeden z nejstarších lidových zvyků. Zřejmě to přivedlo Venezuelany na myšlenku, že po těch letech to chce změnu. Proto do svatostánků jezdí zásadně na kolečkových bruslích. Zejména v Caracasu se to dost ujalo!

5. Německo se smyslem pro humor?

Naši sousedé chtějí svým ratolestem zpestřit svátky co nejvíc. Chystají pro ně tedy malé překvapení. Na stromeček nainstalují do větví sklenici s vodou a první dítko, které se neopatrně vrhne na rozbalování dárků, se rázem ocitá pod sprchou. Asi je to vtipné jen do té doby, dokud malý nadšenec zrovna nedrží v ruce nějakou tu elektroniku.

6. Pavučina? Ne, to je Ukrajina

Obyvatelé Ukrajiny mají zvláštní smysl pro design. Na jejich stromečcích nejsou k vidění obvyklé ozdoby, kuličky ani řetězy. Místo nich vyladí svůj jehličnan umělými pavučinami. Tak proti gustu… Na jednu stranu, proč vytahovat strašidelné dekorace jenom na Halloween, když mohou mít i další využití?

7. Estonsko a jeho „nude“ verze

Rodinné setkání jen tak v obýváku u svařáku? Všude jinde, jen ne v Estonsku. Tam se všichni příbuzní svlečou a jdou si pokecat do sauny! Taky možnost, jak udělat něco pro své zdraví i na Štědrý den. Celá familie jen tak v ručníku, nebo snad bez něj? Trochu silné kafe…

8. Švédsko v plamenech

Už od roku 1966 se ve švédském městě Gävle instaluje vánoční slaměná koza. Je to událost! Jenže z toho plyne hodně divná tradice – každoroční hon na vandaly, kteří se ji snaží z nepochopitelných důvodů zapálit. No jo, kriminalita si ani na svátky nebere volno.

9. Velká Británie v zajetí tradic

Jak velí prastará tradice, každý člen rodiny musí svůj vánoční puding ještě před prvním soustem promíchat ve směru hodinových ručiček. Když tak strávník učiní a něco si přeje, zaručeně se mu to splní. Kdo má hlad a nedrží se postupu, ten má holt smůlu.

10. Itálie na koštěti 

Nějaký děda s vousy a pár sobů? Santu Clause italské děti rozhodně nevyhlížejí. Ony totiž čekají na 6. ledna, kdy k nim zavítá škaredá čarodějnice Befana. Má černý klobouk, rudé šaty a do domu vlétne komínem. Na koštěti, jak jinak! Sice je podle pověstí hrůzostrašná, ale nosí hračky a sladkosti, takže za chvíli strachu to rozhodně stojí.

Která světová tradice ti přijde jako hodně vtipná? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem! Neskutečně humorné je i tohle video, kde jsou největší vánoční průšvihy, mrkni a pobav se. Tohle fakt nevymyslíš!

Foto: Profimedia.cz, shutterstock.com

13.12.2016 4:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist