Nestíháš? Pořiď si chůvu! Má to jen samé výhody

Péče o dítě je někdy pěkná dřina. Když k tomu připočteš starost o domácnost, nákupy, úklid, vaření, není divu, že nemáš na sebe ani chvíli čas. A to je škoda, protože dítě potřebuje hlavně usměvavou maminku, která je v pohodě. A kromě toho máš přeci právo si taky někdy odpočinout a prožít několik hodin relaxu. Proto se nestyď si přiznat, že nemůžeš všechno zvládnout sama a pořiď si chůvu. Má to jen samé plusy. Jaké?

Odpočineš si ty od dítěte a dítě od tebe

Jsi se svým drobkem dvacet čtyři hodin denně a tak není divu, že už jsi z něj unavená a podrážděná. Mnoho maminek na veřejnosti nikdy nepřizná, že je jejich dítě už dost štve. Jenže je to tak. I když své děti nade vše milujeme, každodenní boje s oblékáním, přebalováním a stolováním nás doženou do bodu, kdy už nemůžeme dál. A tak nás rozčílí i maličkosti, jako je rozpatlaná kaše po nábytku nebo menší truc při oblékání. A přitom stačí málo, a sice krátké odloučení. Ať své dítě dáš na víkend babičce, nebo si pozveš na večer chůvu, abys mohla se svou drahou polovičkou vyrazit na večeři, či si prostě jen hodíš nohy na stůl a dočteš konečně rozečtenou knihu, uvidíš, jak se ti uleví a jak se budeš na toho malého vzteklouna těšit. A on na tebe taky. I jemu totiž prospěje menší odpočinek od mámy, kterou vidí celý den.

„Když přijde manžel večer domů, tak se k němu naše téměř dvouletá Hanička hned vrhá a já mu závidím to přivítání. Mě totiž bere jako samozřejmost, jistotu, která je tu pořád. Když ale někdy malou odvezu k našim, a druhý den si pro ni jedu, zažívám to samé přivítání jako manžel večer. Objímá mě a pusinkuje. Jak je vidět, denní odloučení od maminky dělá zázraky,“ pochvaluje si Tereza (32 let).

Nebude mamánek

Některé maminky dělají tu chybu, že se od svého potomka nehnou na krok. Bojí se ho svěřit jiné osobě, a tak jsou s ním každou vteřinu. Jenže to není zdravé ani pro maminky, ani pro jejich děti. Nechceš mít přeci ze svého dítěte mamánka, co se rozbrečí, jakmile odejdeš jenom třeba na záchod. To bys měla ze života peklo. Proto uč své dítě na kontakt s jinými osobami. Ať si zvyká, že jednou bude u babičky, podruhé stráví večer jenom s tatínkem a jednou za týden přijde slečna na hlídání. Naučí se tak jednat s lidmi, vypozoruje, co si ke komu může dovolit a nebude se jen spoléhat na to, že maminka přeci ví, co chce.

„Moje kamarádka byla se svým dítětem neustále. Nehnula se od něj na krok, a to se jí vymstilo, protože i její Mareček se od ní nechtěl hnout na krok. Když jsem se u ní stavila a ona potřebovala třeba právě na ten záchod, musela mít otevřené dveře, i když jsem se Marečka snažila rozptýlit. Až budu mít dítě, tak s ním rozhodně nebudu pořád, chůvě se tedy bránit nehodlám,“ má jasno Pavla (27 let).

Budeš se cítit jako žena

Už si ani nevzpomeneš, kdy jsi byla naposledy na manikúře, u kosmetičky nebo sis drobné kosmetické úpravy udělala alespoň doma sama? Přes den běháš okolo dítěte a večer, až poklidíš všechen ten nepořádek, padneš do postele a spíš, že? Jenže kromě matky jsi především žena a potřebuješ se o sebe starat. Zkus si alespoň jednou za měsíc dopřát luxus a objednej se ke kadeřníkovi, na manikúru nebo masáž. Nezapomínej na tvé ženské já, zasloužíš si být stále krásná, i když jsi už maminkou.

„Vždy jsem do všeho šla se stoprocentním nasazením, takže po porodu jsem se začala o dítě starat s vypětím všech sil. Říkala jsem si, že dítě přeci potřebuje péči nonstop. Vše ostatní šlo kolem, i já. Takže uběhly dva roky a já se podívala do zrcadla a viděla jsem unavenou, neupravenou ženskou. Takže jsem zalarmovala kamarádku, ta mi dítě pohlídala a já vyrazila do kosmetického salónu, aby tam zachránili, co se dá. Od té doby to dělám pravidelně,“ směje Alena (35 let).

Usnadníš si návrat do profesního života

Pokud veškerý čas trávíš předčítáním říkanek, chozením na dětské hřiště a obdivováním obsahu nočníku, možná ti uniká svět okolo. Jasně, že teď je pro tebe nejdůležitější každý nový krok tvého dítěte, ale jednou se budeš muset vrátit do práce, tak ať pak nejsi ze všeho vykulená. Občas si zajdi s kámoškou na kafe a zkus se bavit o něčem jiném než o tvé ratolesti. A kromě pohádek si přečti i něco pro dospěláky. Pokud se ti blíží konec mateřské, zapoj se trochu do činnosti, co jsi dělala před tím, než jsi porodila. Neříkáme, že musíš hned nastoupit na částečný úvazek, ale zajímej se o změny ve tvém oboru. Zavolej chůvě a vyraz se svými bývalými kolegyněmi na vínko. Za pár měsíců už budeš třeba mezi nimi, tak ať jsi v obraze.

„Před porodem jsem pracovala jako grafička na volné noze. Dala jsem si od toho dva měsíce pauzu, ale pak jsem sem tam nějakou zakázku vzala, abych úplně nevypadla. Chůvu beru jako samozřejmost. Narazila jsem na takovou šikovnou holku, se kterou se domluvím, kdykoli potřebuji. A nejen kvůli práci, prostě kdykoli potřebuji a jsem spokojená,“ přiznala Irena (29 let).

Dáš si rande s manželem

Přes den jsi s dítětem ty, a když si potřebuješ oddechnout, tak se večer ujme dítěte muž a ty vyrazíš na kafe s kámoškou? Proč ne? Do péče o dítě by se měl určitě zapojit i ten druhý, ale takhle na střídačku znamená, že oba si dohromady nevyrazíte pěkně dlouho. Občas je potřeba si udělat pěkný večer ve dvou. Takže se nebraň chůvě nebo babičce na hlídání a zajdi si s tím svým na víno jako za starých časů. Uvidíš, jak si to oba užijete a vašemu vztahu to dodá jiskru.

„My se s manželem střídáme. Obě babičky bydlí daleko a chůvu nemáme. Takže když večer někam jdu, on hlídá a naopak. Stejně tak o víkendu. Jenže před nedávnem jsem zjistila, že můj manžel je vlastně spíše takový parťák a že mi chybí jít s ním na rande. Natálce je rok a půl a celou tu dobu se s mužem vlastně jen střídáme o její péči.  Přemýšlím o chůvě, abychom mohli s manželem vyrazit třeba do kina nebo na skleničku. Zatím to pro mě ale zní jako sci-fi,“ svěřila se Tereza (34 let).

Uděláš něco pro své tělo

Jak natrefit na dobrou chůvu, je někdy oříšek. Existuje spousta prověřených agentur, ale klidně můžeš využít kámošky nebo příbuzné. Nejlepší chůvy jsou babičky a navíc jsou zadarmo. Není ale vždy nutné volat chůvu či babičku, když si chceš někam vyrazit. V dnešní době je spousta aktivit pro ženy spojené s hlídáním dětí. Například cvičení nebo speciální kavárny s dětskými koutky. Zatímco si maminky cvičí jógu nebo pilates či popíjí v klidu kávu, o děti je dobře postaráno.

„Chodím na jógu každou středu dopoledne. Je to i s hlídáním, takže malého beru s sebou. A těšíme se oba dva. Protože on si užije hraní s dětmi a já cvičení. A nemusím se spoléhat na chůvu nebo babičku. Ty si nechávám na odpoledne, kdy si chci zajít na kafe nebo ke kadeřnici,“ pochvaluje si Andrea (29 let).

A jaké máš zkušenosti ty? Staráš se o dítě sama nebo sis pořídila chůvu? A pokud ještě žádnou ratolest nemáš, tak do budoucna plánuješ, že si hlídání zajistíš nebo jsi rozhodnutá být s dítětem nonstop? Napiš nám do diskuze, jaké máš zkušenosti se slečnami na hlídání. 

Foto: Shutterstock.com

2.3.2017 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist