Fenomén jménem Kontaktní rodičovství. O co jde a je to vůbec dobré?

Dnes se děti vychovávají úplně jinak, než tomu bylo třeba před dvaceti lety. Trendy jsou neúprosné a jedním z nich je i kontaktní rodičovství. O co jde a je to pro dítě i pro tebe vždy to pravé?

Kontaktní rodičovství je založeno na úzkém vztahu matky či otce k dítěti a respektuje přirozené touhy dítěte. Jde vlastně o to, že matka díky tomuto přístupu vycítí, co její ratolest potřebuje a co je dobré i pro ni samotnou. Kontaktní rodičovství se tedy nedrží žádných striktních pravidel, ale spíše sází na volnost, přirozenost a intuici. Jaké jsou základní principy?

Kontakt po porodu

Dříve se tolik neřešilo, kdy matka uvidí a hlavně pochová své dítě po porodu. Dnes se ví, že první minuty, kdy miminko přijde na svět, jsou důležité pro budoucí vztah matky a dítěte. Pokud to situace jen trochu dovolí, je vhodné, aby se novorozenec pokusil přisát k matčinu prsu bezprostředně po porodu. Vzniklá vazba totiž může podle zastánců kontaktního rodičovství silně ovlivnit pozdější emoční vztah mezi matkou a jejím potomkem.

Ale někdy to prostě možné není, třeba v případě císařského řezu. V takovém případě měj na paměti, že je důležitá psychická pohoda, než obavy nad tím, že jsi své dítě neměla v náruči první minuty jeho zrození. A když už jsme u toho porodu, tak alternativní matky volí raději porod doma, což může mít určitě blahodárný vliv na psychiku, ale my, vzhledem k možným komplikacím, bychom doporučovali rodit v porodnici, kde máš zkušené lékaře a kvalitní přístroje. Porod doma je prostě příliš velký risk, ať si jeho zastánci říkají cokoliv.

Kojit, když si dítě řekne

Dalším znakem kontaktního rodičovství je kojení. A to dlouho a podle toho, jak si dítě řekne. Zkrátka matky se neřídí podle hodin a nejsou vystresované, že jejich milované dítě jí až moc často nebo naopak málo, nenutí mu prs do pusinky jen proto, že už je čas, ale nechávají to čistě na něm, až si řekne. Vzhledem k tomu, že od přírody bychom měly být nastavené tak, že cítíme potřeby našich miminek, tak je zbytečné se stresovat nějakými pravidly při kojení. Matky, které se rozhodly inspirovat kontaktním rodičovstvím, kojí také déle, než je běžné. Udržují si tak intimní vazbu k dítěti. Ale podle nás není nutné kojit déle než rok. Zbytečně ti miminko z tvého těla vysává energii, kterou potřebuješ na jeho péči a navíc mu můžeš dopřát kvalitní stravu z bio produktů, které jsou snadno k sehnání. Nemluvě o tom, že matka kojící tříleté dítě v restauraci nebudí obdiv, ale spíše pohoršené pohledy ostatních. Ale konečné rozhodnutí o délce kojení je samozřejmě na tobě.

kontaktni-rodicovstvi-text.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Šátkovaní

Určitě jsi potkala řadu maminek, co své dítě nevezou v kočárku, ale nesou ho na své hrudi zamotané v šátku. Tento způsob nošení má řadu výhod. Dostaneš se všude a nemusíš řešit bezbariérové přístupy, a navíc máš blíž ke svému dítěti. Kromě toho tvé dítě může poznávat svět rozhodně lépe, než když je uloženo v kočárku. My doporučujeme dítě dávat do šátku, když potřebuješ vyrazit jen na chvíli nebo potřebuješ doma udělat drobné práce a miminko ti v postýlce samo brečí. Na delší procházky je lepší kočárek už jen kvůli tvým zádům. Jak takové šátkování vypadá, se můžeš podívat v naší galerii:

Společné spaní

Matky, co se rozhodnou pro kontaktní rodičovství, nechávají své potomky spát v jejich posteli. Má to spoustu výhod. Například je mohou kdykoli v noci utišit a dítě se tak nestihne zcela probudit a neprořve dlouhé hodiny. Na druhou stranu si dítě rychle zvykne na to, že spí v posteli rodičů a už nebude chtít do té své. S manželem pak ztratíte soukromí a navíc se pořádně nevyspíte, protože se budete bát, abyste potomka nezalehli. Je jen na tobě, co si zvolíš, ale určitě nejsi o nic méně matka, když dítěti určíš vlastní postýlku. Odpočatá máma je pro miminko přeci to nejdůležitější.

Tak co tomu říkáš? Jak to máš ty? Vychováváš své dítě v duchu kontaktního rodičovství nebo si myslíš, že to přináší spíše řadu nevýhod? Napiš nám do diskuze, co je podle tebe důležité při výchově potomka.

Text: Alžběta Bublanová

Foto: Shutterstock.com, pinterest.com, archiv firem

11.5.2017 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist