Deset věcí, které si s partnerem ujasni, než s ním budeš mít dítě

Máš milujícího muže, zázemí i dobrou kariéru a začínáš přemýšlet o tom, že by sis pořídila mimčo? Ale je tvůj chlap ten pravý, s kterým bys měla mít dítě? Než se na sebe vrhnete, měli byste si ujasnit těchto deset věcí.

1. Jméno

Možná trváš na klasickém jméně, jako je Jana nebo Veronika. Ale on má představu, že jeho dítě bude výjimečné ve všem, a začne od jména. Takže holka se podle něj má jmenovat Rozálie a kluk Damián. Tady bude potřeba kompromis, chce to jméno sice neobvyklé ale ne úplně netradiční, takže co třeba Aneta a Filip? Pokud ale neumí tvůj chlap dělat kompromisy, rozmysli si, jestli s tímhle člověkem chceš mít dítě.

2. Spaní ve vaší posteli

Jasně, chceš svoje zlatíčko mít stále u sebe a tak si ho budeš chtít brát s sebou i do postele. Jenže hrozí riziko, že ho třeba zalehneš, a také syndrom náhlého úmrtí, protože monitor dechu budeš mít nainstalovaný v dětské postýlce. Kromě toho by si dítě mělo zvykat spát samo v posteli. Takže jestli si ho budeš tahat do postele nebo ne raději prober se svým mužem dříve, než se o tom budete hádat.

3. Očkování

O očkování se vedlo už několik polemik. Jsou tu jasná pro i proti. To povinné je bez diskuze, ale pak ti jednoho dne doktorka řekne, že je tu pneumokok a další děsivá onemocnění, proti kterým bys svou ratolest měla nechat očkovat, ale povinné to není, tudíž rozhodnutí je na tobě. Nejdříve kývneš, ale pak si na internetu přečteš i možná rizika očkování a jsi na vážkách. Na vážkách bude i tvůj partner, ale bacha, aby se nakonec nerozhodl pro něco jiného než ty a pak jste se zbytečně nepřeli.

Přečetla jsem si toho o očkování hodně a myslím si, že je to výmysl farmaceutických firem a zbytečné strašení a trápení malých tvorečků. Až jednou budu mít děti, očkovat je nenechám,“ říká rázně naše čtenářka Eva (28 let). Pokud ale narazí na partnera, který má poněkud konzervativnější názor, může nastat problém.

4. Výchova

Asi neexistuje recept na dokonalou výchovu, protože každá má své mouchy, takže je jen na rodičích, jestli zvolí liberální výchovu, při které nechají dítě, aby si vše osahalo a přišlo na vše samo nebo použijí pevnější ruku a preferují řád a pravidla, které musí dítě dodržovat. Ve výchově ale musíte být jednotní, protože není možné, aby otec něco zakázal a matka povolila. Takže dohoda předem musí být.

5. Jídelníček

Se svým mužem se budeš muset shodnout na tom, jakou stravu vašemu dítěti budete dávat. Problém může nastat, pokud jsi třeba vegetariánka a on zarytý masožravec, který si myslí, že maso je nezbytné pro vývoj dítěte.  O tomhle je potřeba mluvit, zkus mu vysvětlit svoje důvody a hlavně vymysli zdravý a vyvážený jídelníček, existuje spousty bezmasých jídel, které mají dostatek železa a další látky, běžně se vyskytující v mase. V poslední době se také rozšiřuje trend nedávat dětem do pěti let cukr.  Tak si jednoho dne se svým mužem sedni a pořádně prober, co by vlastně vaše dítě mělo jíst.

„Já maso nejím už osm let. Ale manžel by si nedělní oběd bez něj nedokázal představit. Takže ho kupuji i vařím, protože zeleninové rizoto by můj muž nejedl. Jsem v tomto opravdu tolerantní, jiné vegetariánky by se masa ani nedotkly, ale já se prostě snažím pochopit obě strany. A naše malá Verunka jí maso s tátou v neděli a přes týden si vaříme zeleninu,“ Jitka (32 let) se díky svému chápavému jednání vyhnula střetu. Chválíme!

6. Kojení

Kojení přináší spousty výhod jak pro miminko, tak i pro matku, která je tak se svým dítětem v úzkém kontaktu. V mateřském mléce je řada potřebných látek pro dobrý růst a podporu imunitního systému. Přesto některé ženy kojit nechtějí, z řady důvodů, například, že je kojení pro ně bolestivé, nebo je vyčerpává. Předmětem sporu ale také může být doba kojení. Schválně se zkus zeptat toho svého, jako dlouho by si podle něj měla kojit.

„Když jsem čekala své druhé dítě s novým partnerem, kvůli kojení jsme se stále dohadovali. On zastával názor, že kojit maximálně tři měsíce a pak přejít na umělou stravu. Já chtěla kojit co nejdéle. Nakonec uznal i on, že je to pohodlné, když máme jídlo prakticky všude stále s sebou a nemusíme řešit lahve.“ Směje se Lenka (35 let).

7. Kdo bude na rodičovské

V dnešní době už není nic neobvyklého, že žena, obzvlášť pokud vydělává více než její protějšek, se vrátí do práce a doma s dítětem zůstane otec. Někteří muži s tím nemají problém, jiní by si ale připadali divně a méněcenně. Co ten tvůj? Dokázal by tři roky jen přebalovat a chodit denně s kočárkem?

Až budu mít se svou přítelkyní dítě, klidně s ním budu doma. Já mám plat nízký, vím to a nestydím se za to, alespoň se nemusím v práci tolik honit a bát se o ni. Simona je manažerka a je za to dobře ohodnocena, takže asi nebude chtít takovou pozici opustit,“ má jasno Karel (36 let). Takových upřímných a obětavých chlapů je ale málo.

8. Kdy začneš společensky žít

Kdy si poprvé od porodu vyrazíš do kina? Kdy svěříš své dítě někomu na hlídání a odjedeš na celý víkend se svým mužem na romantický pobyt? A kdy se i se svým dítětem vypravíte na dovolenou? Dítě není překážkou, a jsou rodiče, kteří se nenechají ratolestí nijak omezovat a pořádají výlety i s dítětem v šátku.  Možná ale bude otec tvých dětí spíše opatrnější a celý rok se nikam nepodíváš.

9. Kam do školy 

Jako rodič si také budeš muset rozmyslet, do jaké školky bude tvé dítě chodit a jakou bude navštěvovat školu. Aby toho rozhodování nebylo málo, musíte se ještě dohodnout, kolik zájmových kroužků je tak akorát.  A možná také přemýšlíš nad tím, že bys dítě občas odložila do jeslí, než se dostane do věku, kdy nastoupí do školky. Je toho zkrátka dost, na čem se musíte doma shodnout.

10. Počet dětí

Kdo by si nepřál velkou rodinu. Jenže jsi to ty, kdo je devět měsíců v jiném stavu a kdo prodělá náročný porod. Takže možná nebudeš chtít splnit přání tvého muže, který chce nejmíň tři děti.

Napadají tě další věci, které by sis měla vyřešit, než si pořídíš dítě? Možná bys mohla zkusit nějaký předporodní kurz, kam můžeš vzít i svého muže. Jak je vidět ve videu, chlapi některé ty rady potřebují:

 Foto: Profimedia.cz

7.4.2017 6:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist