Bolest v krku. Kdy je nutné vyhledat lékaře a kdy stačí bylinky?

V zimním období snadno chytneš nějakého bacila, stačí prochladnout nebo být oslabená nedostatkem spánku a o zbytek se postarají všudypřítomné viry. Jedna jízda tramvají nebo přeplněná kancelář a do rána nás trápí nepříjemný pocit v krku. Ale kdy jít k lékaři a kdy zvládneme nemoc porazit sami?

bolest-v-krku-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Než tvé kroky povedou k doktorovi, zkus s nemocí zabojovat sama. Ale to jen v případě, že nemáš podezření například na angínu nebo koronavirus. Také pokud se s bolestí v krku potýkáš déle než týden, je lepší vyhledat lékaře, aby vyloučil něco vážnějšího. Se streptokokem není radno si zahrávat. Co tedy na bolest v krku platí a kdy je lepší si nechat předepsat léky?

Můžeš polykat? Pak postačí domácí léčba. Pozor si dej na vysoké horečky

V krku tě pálí, jako kdyby si tam čerti dělali pré, ale můžeš v pohodě jíst a pít? Pak to na angínu nevypadá. Každopádně ale nic nepodceň, a pokud to jen trochu jde, zůstaň alespoň dva dny v posteli. Nejenže prokážeš velkou službu tvému tělu, ale nebudeš dále šířit viry. Obyčejnou virózu poznáš také podle toho, že se nedostaví vysoké horečky. Tedy pokud tě netrápí teploty a jde polykat, snadno nemoc porazíš sama.

Když se nemoc vrací

Úspěšně sis pomocí čajů s medem a citronem vyléčila virózu, ale za týden jsi tam, kde jsi byla? A to jsi v posledních měsících bojovala s nemocí už několikrát? Tak je na čase si za lékařem zajít. Za prvé tvé tělo může mít nějakého toho streptokoka, kterého se ti nikdy nepodaří úplně vyhnat, nebo máš slabou imunitu. V tomto případě se poraď s lékařem, jak ji posílit, a hlavně nemoc konečně pořádně vylež. Pamatuješ, když jsi byla jako dítě nemocná? Dva týdny doma a pak týden bez tělocviku. Ale teď v dospělosti jsou to dva dny v posteli a hurá do práce, že?

Bylinky versus léky

I když nejdeš k doktorovi, poradit se můžeš v lékárně, kde si i bez receptu můžeš pořídit docela slušnou výbavičku léků. Ale tady buď opatrná. Lékárníkovi řekni, jaké léky už bereš. Není úplně vhodné je různě kombinovat. Některé mohou ztrácet účinek, nebo mít dokonce nepříznivé reakce. Kromě toho, i když jsou léky volně prodejné, neznamená to, že je můžeš baštit nonstop. Jako první potlačení nemoci jsou určitě fajn, ale jestli tě trápí viróza už dva týdny, zkus léky vyměnit za bylinky a konečně si naordinuj klid na lůžku. Mezi bylinky, které ti pomohou vrátit se do světa zdravých, patří určitě šalvěj, která je vhodná zejména na kloktání. Zázračná je také máta či heřmánek, který je protizánětlivý.

Pozor na pastilky

Vypadají jako neškodné bonbóny, ale jde přeci jen o léky, i když se nepolykají. Proto bys měla dodržovat doporučenou dávku, a nedávat si do pusy další pastilku pokaždé, když se rozkašleš. Jestli jsi například v práci a nemůžeš si dovolit kašlat každých pět minut, doplň léčivé pastilky například o hašlerky, které tvůj krk také zklidní. Když to přeženeš s pastilkami, podráždíš si ústa i krk, nejde sice o žádnou nemoc, ale o nepříjemný pocit. Budeš cítit pálení a snadno si ho spleteš s příznaky nemoci, se kterou nyní bojuješ, ve snaze si ulevit si dokoupíš další pastilky a z bludného kruhu se pak jen tak nevymotáš.

Vsaď na přírodní antibiotika

I v případě angíny ale nemusíš hned letět k doktorovi, ale to jen tehdy, když nemoc podchytíš v začátku a okamžitě ulehneš. S angínou si běhat po světě ti rozhodně nedoporučujeme. Do boje s nemocí si vezmi na pomoc česnek a cibuli, o kterých se říká, že jsou to přírodní antibiotika. Dodržuj pitný režim, důležité je, abys sliznici v krku neustále zvlhčovala, výborná jsou různá kloktadla, pomůže i Vincentka. Naordinovat si můžeš také chladivé obklady. Ale pozor, pokud nemoc za několik dní neustoupí, nic neriskuj a raději si skoč pro antibiotika. Je samozřejmě lepší, když nemoc porazíš bez nich, ale rozhodně nic nelámej přes koleno. Zkrátka jakmile je ve hře angína, musíš počítat s tím, že tě návštěva doktora nemine.

Vážné nemoci? Zřídkakdy, ale vyšetřit se nechej

V případě, že tě v krku bolí, i když se cítíš jinak zdráva, či jde dokonce o jiný typ bolesti, než jsi zvyklá a bolest trvá už několik týdnů, tak neváhej a nechej se vyšetřit odborníkem. Nechceme malovat čerta na zeď, ale jak sama víš, nemoci nechodí po horách, ale po lidech, a je nutné vyloučit například nádorové onemocnění. Takže pokud cítíš neobvyklou bulku kdekoli v krku, tak ať už tě vidíme v čekárně u doktora. Ale abychom tě přeci jen uklidnili, z drtivé většiny jakékoli bolesti v krku jsou lehce léčitelnou banalitou. Ale pro ten pocit klidu s vyšetřením nečekej.

Jak bojuješ s bolestí v krku ty? Necháváš vše na doktorovi nebo máš nějaký tajný recept, který zaručeně pomůže? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

22.2.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist