Ženy zvládají bolest lépe než muži. A důvod je hodně překvapující

Nikdo asi nepochybuje o tom, že když jednoho něco bolí, je to deprimující. K tomuto tématu mají hodně co říct především naši partneři, jejichž odolnost prý vůbec není taková, jakou se všude chlubí!

pain-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dohady o tom, které pohlaví je v čem lepší, tu vždy byly a pořád jsou. Z části i kvůli moderní vědě, která se odlišnostmi mezi „nájemníky“ Marsu a obyvatelkami Venuše intenzivně zabývá již mnoho let. Doposud vědci zjistili třeba to, že ženy mají oproti svým protějškům dokonalejší periferní vidění, jemnější a vyvinutější hmat nebo lepší krátkodobou paměť. Pánové zase excelují při orientaci v prostoru, zatímco vykazují nižší riziko infarktu, také bývají emočně stabilnější. Tak kdo je na tom lépe? Těžko soudit, zvláště přihlédneme-li k poznatkům jedné z nejnovějších studií…

Jedna bolístka, dvojí prožitek

Kanadští vědci z McGillovy univerzity se domnívají, že každý fyzické nepohodlí prociťuje jiným způsobem. Odborníci do svého průzkumu zahrnuli 80 náhodně zvolených dobrovolníků, přičemž první polovina nosila sukně, druhá kalhoty.

V počáteční fázi pokusu experti všem respondentům kolem paže omotali manžetu s přístrojem měřícím tlak a požádali je, aby s rukou cvičili 20 minut. Poté ohodnotili míru utrpení na stupnici od 1 do 100. Následující den specialisté experiment zopakovali s cílem odhalit, zda do situace nějak nezasahuje i paměť a pud sebezáchovy.

Au, tohle se nedá vydržet!

Jakmile se účastníci podrobili stejnému testu, bylo zjištěno, že ti, kterým v žilách koluje testosteron, svou bolest hodnotí na vyšší úrovni, než tomu bylo v předešlých hodinách. Jak si vedly dámy? U těch byly hodnoty takřka totožné, což vypovídá o tom, že uplynulou zkušenost hodily za hlavu.

„Věříme, že muži předem očekávali, že je to bude zase bolet. Takový stres jim způsobil o poznání větší citlivost a tím i horší zážitek. Předpokládali jsme, že zde svou roli sehrávají paměťové faktory, ovšem tohle nás samotné překvapilo. Neříkám to často, ale na základě našich zjištění nejsem hrdý na své pohlaví,“ upřímně přiznává autor studie a vědecký výzkumník Jeffrey Mogil. Tohle však není jediné bádání, jehož závěry naznačují, že něžnější pokolení je v dnešní době značně podceňováno.

Kdo je tady bačkora a kdo mistr?

Poměrně nedávno magazín Nature Communications publikoval unikátní studii, během které její autoři vytvořili grafy se světovými rekordy mužů a žen napříč historií i všemi disciplínami běhu, a to od 200 metrů až po maraton. Z těchto křivek pak snadno odvodili, že zlepšování dámských rekordů je daleko strmější než u svalnatějších sportovců. I tohle se podle odborníků dá považovat za jednoznačný důkaz toho, že „holky“ vydrží víc a nenechají se jen tak něčím vykolejit. Souhlasíte, dámy?

Co na tento objev říkáš ty? Myslíš, že jsi odolnější než tvůj partner? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

19.10.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist