7 největších mýtů z posilovny

Stačí se při cvičení pořádně zapotit a kila jsou dole. Pro hezký zadek je dobré denně udělat stovku dřepů. Taky si to myslíš? Tak to ale bohužel není. Jaké jsou další mýty z fitka?

myty-z-posilovny-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Mýtus č. 1: Jedině kardio trénink. Čím více tím lépe

Běhání, bruslení, aerobic, cyklistika – to vše patří pod kardio trénink. Ano, kardio určitě přispívá k hubnutí, ale je dobré vedle něho dodržovat zdravý životní styl. Vyvážený jídelníček je základ. Takže když se budeš honit jako blázen a přitom se cpát čokoládovými dortíky, je jasné, že výsledek nebude takový, jak si přeješ. K lepší psychické kondici a tím pádem i lepšímu metabolismu zase pomůže například jóga nebo pilates.

Mýtus č. 2: Je lepší cvičit ráno než večer

O prospěšnosti ranního cvičení, kterému se přiznávají například benefity v podobě lepšího metabolismu či zlepšení spánku, toho bylo napsáno hodně. Ale podle trenérů to neznamená, že cvičit ráno vyhovuje úplně každému. Spíše je dobré řídit se tvým vlastním rytmem. Pokud nepatříš mezi ranní ptáčata, ale spíše sovy, je hloupost pouštět se ráno do výraznějších fyzických aktivit. Ke cvičení bys totiž měla mít hlavně motivaci a tu můžeš za ranního kuropění hledat velmi obtížně a tím pádem i efekt může být minimální. Navíc nevyspalému člověku stoupne během cvičení hladina hormonu stresu kortizolu, což může způsobit daleko horší regeneraci.

Mýtus č. 3: Jen dřepy pomohou k hezkému zadečku

Děláš sto dřepů denně ve snaze mít sexy zadeček jako celebrity v čele s Jennifer Lopez, která má své pozadí pojištěné na miliony dolarů, ale stejně to nikam nevede? Je to prosté – pouze jeden cvik nestačí. Pro zpevnění těchto partií je potřeba zapojit více hýžďových svalů. Zkus třeba posilování pomocí gumičky, kterou si navlékneš na kotníky. Opři se oběma rukama o židli a několikrát zanožuj postupně jednu a druhou nohu. Pomohou také lunges neboli výpady vzad. Dávej ale pozor, aby kolena nepřesahovala špičky chodidel.

Mýtus č. 4: Sedy lehy pro pevné břicho

Stejně jako dřepy jsou sedy lehy jakýmsi základem pro posilování břišních partií. Ale ani sedy lehy vypracované břicho nezajistí. Dost často se totiž cvičí špatně. Trenéři doporučují cvičit je s rukama na prsou, abys zabránila přílišnému natahování krku. Také sedy lehy by se měly kombinovat s více cviky. Zkus třeba plank neboli prkno. Zapři se lokty o zem, nohy jsou natažené, stojíš na špičkách. Tělo je pevné a rovné. Cílem cviku je co nejvíce se zpevnit a vydržet co možná nejdéle. A ještě jedna věc: pro krásné bříško je potřeba začít v kuchyni. Jinými slovy; vyvarovat se tučných jídel.

Mýtus č. 5: Čím více se zpotíš, tím více spálíš kalorií

Kdyby spalování kalorií souviselo jen s pocením, asi by většina z nás namísto posilování ležela celé dny na sluníčku. Ve skutečnosti využívá tělo pocení k tomu, aby se ochladilo, nikoliv k tomu, aby spalovalo kalorie. Aby ses zbavila co největšího počtu kalorií, zkus intervalový trénink, tělo spaluje kalorie i po skončení cvičení.

Mýtus č. 6: Plávání a jóga nemají na hubnutí příliš velký vliv

Ve srovnání s intenzivním hodinovým intervalovým tréninkem se jógou ani rekreačním plaváním tolik kalorií sice nespálí, nicméně každé cvičení má svá pozitiva. Zatímco u intervalových tréninků spaluješ kalorie, jóga či plavání působí komplexněji. Tělo uvolňují, zbavují stresu, což vede ke zlepšení metabolismu. Proto je úplně ideální kombinovat intenzivnější cvičení právě s těmito aktivitami.

Mýtus č. 7: Doma se nedá cvičit efektivně

Pokud to se cvičením myslíš vážně a nejsi zrovna moc trénovaná, je pro tebe naopak nejlepší začít pozvolna doma, než vyrazíš do posilovny. Dneska existují různé apky, které ti se cvičením pomohou – cvičí se na hudbu, průvodci jsou certifikovaní trenéři, kteří si vědí rady se vším: od silového tréninku po meditaci – a navíc jsou dostupné kdykoliv a kdekoliv, stačí mít u sebe chytrý telefon. Takže konec výmluv, a šup na to!

Tak co říkáš? Pustíš se po Vánocích do tréninku? Možná ti to půjde líp, když si k němu pořídíš i stylové prádlo. Mrkni do galerie, v čem ti to bude v posilovně slušet.

Foto: Shutterstock.com

3.1.2018 6:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist