7 důvodů, proč se cítíš v těchto dnech unavená

Cítíš se někdy jako medvěd, kterému přetrhli zimní spánek? Máš problémy donutit se k jakýmkoliv aktivitám? Nechápeš, proč jsi unavená, když jsi spala celkem dost hodin? Posvítili jsme si na příčiny zimní letargie. A poradíme také cestu, jak z ní ven.

unava-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Narušený spánkový rytmus

Často klademe důraz na to, jak dlouho spíme. Snažíme se dodržet předepsaných 7-8 hodin, ale uniká nám, že kvalita spánku je tím podstatným jádrem pudla. Ta nemusí být valná, především pokud chodíš pokaždé spát v jinou dobu, nespíš v dostatečně vyvětrané místnosti, nebo ti na nočním stolku neustále pípá mobil. Nevyspíš se dobře ani pokud před usnutím konzumuješ alkohol, s jehož odbouráváním pak tělo zbytečně zaměstnáváš. Pokud chceš mít opravdu kvalitní spánek, dej si třeba banán. Toto ovoce obsahuje tryptofan, který tělo přemění na serotonin – hormon uvolňující a zlepšující náladu. Vyzkoušet můžeš také bylinky. Skvělá je na uklidnění a uvolnění meduňka.

Špatná strava

Možná toho máš přes den moc, a tak se ani nestačíš najíst. Možná máš problémy s ranním vstáváním, obzvláště v těchto dnech, kdy je ještě tma, a tak šidíš snídani. To je ale ta největší chyba, jaké se můžeš dopustit. Když přijímáš malé množství potravy, cítíš se zákonitě slabá. A co je nejhorší; častěji sáhneš pro doplnění energie po něčem velmi nezdravém. Jednoduché sacharidy obsažené například v rohlíku, koláči či sladkostech, tě ve skutečnosti o energii okrádají, protože tělu poskytují „prázdné“ kalorie. Dochází nejprve k rapidnímu zvýšení hladiny cukru v těle, ale zanedlouho k jeho poklesu, a ty se proto můžeš cítit ještě unavenější než předtím. Začni dbát na zdravý jídelníček, nejenže se budeš cítit mnohem líp, ale také uděláš něco pro svou štíhlou linii. Vždyť období plavek se pomalu ale jistě blíží.

Příliš mnoho kávy

Pokud řešíš únavu šálkem kávy, věz, že to není úplně to nejlepší. Ano, je pravda, že káva opravdu stimuluje produkci hormonu adrenalinu a na nějakou dobu tě skutečně „nakopne“. Jenže je to opravdu jen na chvilku, tím jak hladina hormonu klesá, se naopak můžeš cítit ještě unavenější než předtím. Takže s kávou raději opatrně. Raději si dopřej sklenici obyčejné vody nebo na chvilku vyvětrej, pokud to jde, pomůže také krátká procházka.

Nedostatek tekutin

Bolest hlavy nebo malátnost – to jsou hlavní příznaky nedostatku tekutin. Naše tělo tvoří z více než 50 % voda, u dětí je tento podíl dokonce ještě vyšší. Pokud přijímáš méně tekutin, tvůj metabolismus se zpomaluje a tělo se dostává do útlumového režimu. Není pak divu, že se cítíš unavená. Tekutinami se ovšem nemyslí limonády, káva (viz výše) ani černý čaj. Nejlepší je voda a neslazený bylinný či ovocný čaj.

Příliš málo pohybu

Kdo chce energii brát, musí ji i vydávat. Možná to zní divně, ale je to tak. Cvičením se zlepšuje krevní oběh, tělo lépe tráví. Pravidelný pohyb pomáhá lepší náladě i kvalitnějšímu spánku. A výmluva, že nemáš čas, je otřepaná. Stačí jen málo. Vystoupit o stanici dříve a zbytek cesty dojít do práce pěšky. Vyjít schody anebo využít pauzu na oběd a jít si na chvilku zacvičit.

Nedostatek světla

Příliš málo světla nás trápí především v zimních měsících. Tma způsobuje, že tělo vylučuje hormon spánku melatonin. Jak to řešit? Důležité je být co nejvíce venku. Ano, i když zrovna nesvítí sluníčko, zvenku se k tobě dostane daleko více světla než z domova či kanceláře. Aby k tobě proniklo co nejvíce světla, nezatahuj žaluzie či záclony v ložnici.

Stres

Díky vymoženostem moderních technologií, jako je například e-mail či mobil, jsme kdykoliv k zastižení, což může být někdy celkem dost velký problém. Můžeš se po právu cítit jako štvanec, kterému stres kouká z očí. Mozek má někdy prostě příliš mnoho stimulů, které musí vyhodnocovat, čímž se jeho výkonnost o dost snižuje. Vyplatí se na chvilku se odpoutat od počítače a večer je dobré vypnout mobil.

Pokud můžeš, tak největším nakopávačem energie bude dovolená. 

Foto: Shutterstock.com, profimedia.cz

13.2.2018 10:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist