6 tipů, jak si o Vánocích pochutnat a nepřibrat

Vánoce jsou za dveřmi a ty už se teď děsíš toho, kolik zase přibereš pracně shozených kil? Není divu, některá naše vánoční jídla jsou pořádnou kalorickou bombou. Jak si pochutnat a nepřibrat? Tady máš 6 zaručených tipů.

vanoce-hubnuti-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Bramborový salát za kila navíc nemůže

„I když jsou Vánoce symbolem pro bramborový salát a cukroví, důvodem, proč lidé nabírají, nejsou pouze tato lákadla. Je to také období návštěv a posezení s přáteli. Všude před vás postaví misky a talíře s dobrotami a je velmi těžké těmto nástrahám odolat a hlavně je odmítnout,“ vysvětluje na úvod hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová a dodává, že další nástraha, která je vcelku často opomíjená, je vánoční nabídka svařeného vína nebo frťánka. „V období vánočních svátků často poklesne i fyzická aktivita, což je v kombinaci s navýšením energetického příjmu příčinou stoupající ručičky na váze,“ upřesňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová. Podle Bartolomějové ale nebývá nárůst na váze nijak extrémní: „Naštěstí svátky netrvají příliš dlouho a jakmile se opět zvedne pohybová aktivita, dojdou zásoby dobrot, skončí návštěvy a stravovací režim bude opět optimální, ručička se vrátí na původní hodnotu.

Říkáš si, že to jsme tě zrovna moc neuklidnili, když ses tak natrápila se shazováním nadbytečných kil? Nezoufej, i na vánoční mlsání můžeš vyzrát. Jednoduše si dopřej zdravější alternativy nezdravých jídel. Tady máš 6 tipů, díky kterým to zvládneš.

Tip 1: Při pečení nahraď polovinu bílé mouky celozrnnou

Všichni milujeme cukroví, to je jasné, ale klasické cukroví bývá často kalorickou bombou. Jsou tu však možnosti, jak nutriční hodnoty cukroví vylepšit. „Jednou z možností je nahradit polovinu běžné pšeničné mouky moukou celozrnnou – například špaldovou,“ radí Bartolomějová. Proč je dobré nahradit pouze polovinu běžné pšeničné mouky, moukou celozrnnou? Protože pokud tvoří polovinu mouka celozrnná, v upečeném cukroví to není takřka poznat, takže i tatínkové nebo děti nebudou mít žádné výhrady. Rozdílu si možná ani nevšimnou.

Tip 2: Uber množství cukru nebo použij ovoce

„Mnoho druhů cukroví obsahuje hodně cukru. V receptu je ale vždy možné ho trochu ubrat.  Taky cukroví není nutné posypávat moučkovým cukrem, protože cukr je už v těstě,“ vysvětluje Bartolomějová. „Klasické cukroví doporučuji nahradit cukrovím, které je připraveno z ovesných či jiných vloček nebo sušeného ovoce. Sušené ovoce sice taky obsahuje cukr, ale navíc i vlákninu a další zdraví prospěšné látky. Ale nezapomeňte, že ani cukroví ze sušeného ovoce nelze jíst neomezeně,“ upozorňuje Bartolomějová.

Tip 3: Připrav odlehčenou štědrovečerní večeři

I štědrovečerní večeře je kalorickou bombou zvláště díky smažené úpravě řízků a kapra. Přijímáme moc velké množství tuku, a to nemluvíme o bramborovém salátu připraveném s majonézou. Není divu, že se po takové dávce nezdravého jídla cítíme těžce. Bartolomějová doporučuje připravit bramborový salát s bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou. „Když je nutné mít smažené řízky nebo rybu, pak je nechejte na ubrousku, který odsaje přebytečný tuk nebo je ponořte do horké vody, do které se tuk uvolní. Při smažení je důležité hlídat, aby se tuk nepřepaloval a aby se nepřipalovala ani strouhanka, která se do oleje uvolní. Jakmile smažíte další várku, nejlepší je olej vyměnit nebo z něj napadané drobečky důkladně odstranit. Na smažení jsou vhodné oleje, které jsou k tomu přímo určené,“ doplňuje své tipy Bartolomějová.

Tip 4: Zmenši velikost porcí i talíř

Kromě zdravějšího pečení a vaření je účinným pomocníkem v boji proti kilům navíc používání menšího nádobí. „Klasická sváteční jídla jsou nabitá kaloriemi. Chcete-li mít jídlo pod kontrolou, používejte menší talíře než obvykle. Jestliže nedokážete odolat cukroví, ráno si napočítejte počet kusů na váš talířek, na který nikdo nesmí ani sáhnout. Neztratíte tak přehled o tom, kolik kousků jste snědli, což se lehce stane, pokud je cukroví v misce na stole a vy chodíte neustále okolo,“ radí Bartolomějová.

Tip 5: Pozor na alkohol

O vánocích nezapomínej ani na kvalitní pitný režim, čímž ale není myšleno svařené víno, grog, či jiné alkoholické nápoje. „Alkohol i sladké nealko nápoje si dopřávejte jen výjimečně. Nechcete-li se po Vánocích potýkat s kily navíc, pijte hodně čisté neperlivé vody. Díky tomu nebudete mít potřebu pití zajídat. Kromě toho, když budete dostatečně pít, méně toho sníte,“ tvrdí Bartolomějová.

Tip 6: Podpoř trávení

Nejen během vánočních svátků je důležité mít v dobré kondici trávicí trakt. A jak mu pomoci strávit ty hromady jídla? Ideálně správným kořením. „K nejznámějšímu koření, které posiluje trávicí trakt, patří kmín. Jeho využití v kuchyni je široké. Přidává se k vařeným bramborům nebo do bramboračky či na pečené maso. Proti plynatosti účinně bojuje například bazalka, která je výborná v kombinaci s rajčaty a mozzarellou,“ radí Bartolomějová. Mezi další pomocníky na podporu a zlepšení trávení patří také kopr a majoránka. „Každá bylinka má své účinné látky a aby fungovaly co nejlépe, je vhodné je navzájem kombinovat a střídat,“ uzavírá Bartolomějová.

A jak to máš ty? Bojíš se už teď Vánoc a mlsání? Nebo si dokážeš říct dost a jíš zdravě? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

6.12.2018 6:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist