Femina.cz » Magazín » Zábava » Na kole bezpečně

Na kole bezpečně

Na kole bezpečně

Magazín: Zábava | autor: Wanda | vydáno 19. 08. 2008

Přestože nové předpisy pro cyklisty platí už jeden rok, řada lidí je dosud nezná.


Dne 22. srpna 2007 nabyla účinnosti novelizace silničního zákona (číslo 361/2000 Sb.), která přinesla zásadní změny. Nově například platí povinnost používat cyklistickou helmu pro všechny cyklisty do 18 let; bez ohledu na povrch silnice, kde cyklista jede – tedy jak na běžné silnici, tak i na polní či lesní cestě i cyklostezce.

Mladistvému cyklistovi bez helmy hrozí pokuta na místě do dvou tisíc korun, ve správním řízení až 2500 korun. Pokud je dítě mladší 15 let, jsou za chybějící helmu odpovědní rodiče. Na hlavě nemusejí mít helmu jen děti, které jsou na kole převáženy v sedačce. Netřeba asi dodávat, že i když je helma povinná ze zákona jen pro mladší 18 let, lze ji jen doporučit všem cyklistům bez ohledu na věk.

Inovovaný zákon zároveň odstraňuje tolik kritizovaný postih cyklisty, který přivodí zranění sám sobě. Napříště už bude trestán "pouze" za ublížení na zdraví jinému účastníkovi silničního provozu. Úplnou novinkou je možnost, že nemusí být potrestán řidič, který se dopustí přestupku a při nehodě zraní osobu jemu blízkou, pokud si to postižený nebude přát (podobně jako v trestním řízení).

Malé děti do 10 let smějí na silnici či místní komunikaci jet na jízdním kole pouze pod dohledem osoby starší 15 let. Neplatí to pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně. Na jednomístném jízdním kole není dovoleno jezdit ve dvou. Pokud je ale kolo vybaveno pomocným sedadlem pro přepravu dítěte a pevnými oporami pro nohy, smí osoba starší 15 let vézt osobu mladší sedmi let.

Závěrem připomínáme Desatero bezpečné jízdy na kole. Při jeho dodržování se sníží velké nebezpečí zranitelnosti cyklistů na silnici.

1. Jezděte co nejvíce u pravého okraje silnice a stále sledujte pozorně provoz okolo sebe. V hustém provozu jděte s jízdním kolem raději po chodníku.

2. Při každé změně směru jízdy dejte včas a zřetelně znamení paží. Před vybočením doleva se nezapomeňte ohlédnout. Své úmysly dávejte najevo včas a tak, aby je ostatní řidiči i chodci jednoznačně pochopili.

3. Nikdy nejezděte dva vedle sebe, ani dva na jednom jízdním kole. Nevozte předměty, které by mohly někoho zranit.

4. Za snížené viditelnosti nezapomeňte včas rozsvítit světla.

5. Buďte ohleduplní k ostatním účastníkům provozu. Nezdržujte provoz zbytečně pomalou jízdou a nepřekážejte ostatním řidičům.

6. Na „zebře“ i při odbočování vpravo nebo vlevo dejte přednost přecházejícím chodcům.

7. Respektujte pokyny policistů, světelných signálů a dopravních značek.

8. Při jízdě si chraňte hlavu před zraněním cyklistickou přilbou (povinnost ze zákona pro osoby mladší 18 let).

9. Před jízdou a během ní nikdy nepijte alkohol.


10. Pravidelně ošetřujte své jízdní kolo včetně jeho výbavy, před jízdou vždy zkontrolujte technický stav kola i výbavy.

 

 

 

 

Zdroj: Webreporter

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 03. 2017 Horoskop Panna

Seminář nebo školení, na které tě šéf posílá a kam se ti vůbec nechce, určitě neodmítej. Jinak po něm skočí aktivní k... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist