Femina.cz » Magazín » Wellness » Zdraví: Jste chudokrevná?

Zdraví: Jste chudokrevná?

Zdraví: Jste chudokrevná?

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 21. 10. 2014

Jste-li bledá, často možná uslyšíte poznámku o tom, zda náhodou nejste chudokrevná. Chudokrevnost, jak již značí název, byla kdysi jakýmsi synonymem podvráceného zdraví. Naopak rdící se líce byla znakem síly a vitality. Že není vše černé nebo bílé? Tak to máte pravdu. 

Můžete být klidně chudokrevná a přitom vitální, a bledá pokožka vůbec nemusí být znakem chudokrevnosti. A rdící se člověk nemusí být zdravý ani trochu.Anémie neboli chudokrevnost je soubor příznaků, při kterém je v krvi snížený počet červených krvinek a množství krevního barviva, nebo pouze krevního barviva. Tyto hodnoty mohou být různé a někdy se stane, že červené krvinky jsou v normě, ale krevního barviva je trochu méně. Je to normální, někdo je prostě bledý od přírody a někteří z nás nemají krevního barviva zrovna nadbytek. Vždy si nechte od lékaře vysvětlit, jak to s vámi a vašimi hodnotami doopravdy je.

Anémie u dětí

Bývá zapříčiněna většinou nedostatkem železa v potravě. Snažte se, aby dítě jedlo co nejvíce na železo bohatých potravin, nebo do jídelníčku zařaďte jídla, která jsou uměle o železo obohacena (například bývají obohaceny cereálie nebo různé instantní nápoje). Anémii je třeba řešit, protože může být i součástí vážných onemocnění, mnohem častěji je však samostatným „onemocněním“, které nemá souvislost s čímkoliv dalším. Ale červené krvinky přenášejí kyslík do celého těla a nedostatek kyslíku zatěžuje srdce, které musí pracovat rychleji a samozřejmě to způsobuje únavu. Některé studie dokonce říkají, že špatné okysličení mozku v dětství vlivem anémie má za příčinu nižší inteligenci dětí.
 
Slavné celebrity a jejich vlasy. Kdo nejvíc utrácí za kadeřníka?

Slavné celebrity a jejich vlasy. Kdo nejvíc utrácí za kadeřníka?

Nejlepší snová práce Hollywoodu? Kadeřník! Totiž, někdo se rád ujíždí na botách nebo kabelkách, a...

Pozor na únavu

Někdy vás může sužovat únava, která nemá jiného vysvětlení. Nejste přetažení, nemáte nadměrnou fyzickou ani duševní aktivitu, možná jen trochu zanedbáváte jídelníček, přesto se cítíte unavení. Nemusíte hned myslet na nejhorší, někdy je příčina jednoduchá – anémie. Nejvýraznějším znakem je totiž právě únava, případně hučení v hlavě, závratě, pálení jazyka nebo praskání ústních koutků. Často postihuje čerstvé maminky, které ztratí nějakou tu krev při porodu a poté následuje náročný maraton okolo dítěte, kdy nemají příliš času myslet na to, jak hodně a jak kvalitně se stravují.Řešení je jednoduché, pokud lékař z krevního rozboru zjistí chudokrevnost, dostanete tabletky železa, které nedostatek za pár týdnů vyrovnají. Návštěva lékaře je důležitá, protože jedině ten dokáže z výsledků vyčíst závažnost anémie a její případnou prognózu. Lékaře bude zajímat síla vaší menstruace, styl vašeho stravování (vegetariáni jsou ohroženi více) a u malých dětí je důležité, zda jsou normálně donošené nebo nejsou z dvojčat. I to může hrát u chudokrevnosti roli.

Potraviny bohaté na železo

 • Brokolice
 • Listová tmavě zelená zelenina
 • Tmavé maso (zejména hovězí)
 • Pro dospělé je dobrou variantou tzv. „železité“ víno z lékárny
Při konzumaci jídel s obsahem železa dávejte také pozor na současné podávání vitamínu C, protože ten zlepšuje vstřebávání železa z potravy. A důležitá je i kyselina listová, která též pomáhá železu k lepšímu zužitkování.
 

Zdroje: Domácí lékař (Fragment, 2007)

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
22. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
22. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)
21. 10. 2014 kativas ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Victoria´s Secret Fearless - tělové mléko

Nechte se unést podmanivými tóny!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 08. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

09. 12. 2016 Horoskop Býk

Děti se dnes rozhodnou, že zkusí, jak odolná jsi. Ať udělají cokoliv, vždycky z toho bude parádní průšvih. Než začneš... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist