Femina.cz » Magazín » Wellness » Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Magazín: Wellness | autor: Lenka Šimková | vydáno 13. 01. 2014

Dala jste si do nového roku nějaká předsevzetí? Pravděpodobně ano, a možná jedno z nich znělo: „Budu šťastnější.“ To je sice hezké, ale jak teď vlastně na to? Jednou z možností je minimalismus!

V čem minimalismus spočívá?

Minimalismus má původ v umění (sochařství, malířství), postupem času ovládl ale i další oblasti života, jako je hudba, filozofie a další. Vyvinul se tak až v určitý druh životního stylu. Jeho zastánci mají poměrně stručné a jasné heslo – zjednodušování. Nalézání a objevování jednoduchosti jako cesty ke spokojenosti je v dnešním světě možná tím, co potřebujeme. Vždyť kdy jindy se nám život zdál komplikovanější a nepřehlednější? Každá doba měla sice své složitosti, ale ta současná jako kdyby se v nich přímo vyžívala. Minimalismus je vlastně odlehčení od zbytečných věcí a činností, a tím pádem i starostí.

Proč se stát minimalistou? 

Důvodů není zrovna málo. Kdybychom měli jmenovat alespoň některé, byly by to tyto:

 • Ušetříte – když se přestanete zahrnovat nepotřebnými předměty, je jasné, že vám bude zbývat nějaká částka peněz.
 • Začnete žít kvalitněji – pokud omezíte kvantitu, začnete po nějakém čase téměř automaticky vyhledávat kvalitu, a to v mnoha oblastech.
 • Budete spokojenější – souhrn šťastných okamžiků, které budou vaše minimalistické snahy doprovázet, vyústí v dlouhodobější pocit spokojenosti.
 • Vylepšíte své vztahy – minimalista kolem sebe nepotřebuje kvantum lidí, se kterými nemá čas rozvíjet opravdové vztahy, ale stačí mu několik nejbližších, se kterými ho pojí pevná vazba.

Seznámení přes internet? 4 základní rady, jak na to

Seznámení přes internet? 4 základní rady, jak na to

Máte na seznamu novoročních předsevzetí i bod týkající se hledání a nalezení nového partnera? Una...

Jak na to?

Jak bylo naznačeno výše, minimalismus se může stát celkovou životní filozofií, a potom doprovází člověka obrazně řečeno na každém kroku. Většinou se ale musí někde začít. Nabízíme několik příkladů, kde se uplatnění minimalistických snah přímo nabízí.

 • Bydlení – rozhlédněte se kolem sebe a zkuste se kriticky zamyslet, zda by vašemu příbytku změna ve stylu minimalismu neprospěla. Není samozřejmě hned nutné vyklidit celý dům, ale co třeba ložnici? Jednoduché a účelové řešení této místnosti určitě přispěje k lepší kvalitě spánku.
 • V péči o sebe – nemusí z vás být rovnou popelka, ale kolikrát si kupujeme opravdu nadbytečné množství přípravků. V mnohém můžeme chemii nahradit přírodou a jejími dary. A pokud si dopřejete dostatečné množství spánku a vody, bude vám stačit místo tří krémů jeden. 
 • V kuchyni – heslo zní používat co nejvíce základních surovin. Volte jednoduchá jídla, která nejsou dále zbytečně upravována, hleďte na kvalitu místo kvantity. Ušetříte čas a uděláte i něco pro své zdraví.
 • V práci – rozrušují vás dennodenně desítky zbytečností, které odvádějí vaši pozornost od toho, co máte opravdu dělat? Stanovte si priority, odpojte svůj PC od různých sociálních sítí a dalších lákadel a soustřeďte se na to, co je pro danou chvíli nejdůležitější. S minimální snahou pak dosáhnete maximálních výsledků.

Napadají vás, milé čtenářky, další tipy a rady, jak si zjednodušit život? Budeme za ně rádi, napište nám do diskuse. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
18. 01. 2014 RitaTerezka - (reakcí: 0)
16. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)
14. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 10. 2016 Horoskop Střelec

Nenech si zkazit náladu škarohlídy, kteří se na svět pořád jen mračí. Ty si užívej dobré nálady a šiř úsměv i kolem s... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist