Femina.cz » Magazín » Wellness » Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Magazín: Wellness | autor: Lenka Šimková | vydáno 13. 01. 2014

Dala jste si do nového roku nějaká předsevzetí? Pravděpodobně ano, a možná jedno z nich znělo: „Budu šťastnější.“ To je sice hezké, ale jak teď vlastně na to? Jednou z možností je minimalismus!

V čem minimalismus spočívá?

Minimalismus má původ v umění (sochařství, malířství), postupem času ovládl ale i další oblasti života, jako je hudba, filozofie a další. Vyvinul se tak až v určitý druh životního stylu. Jeho zastánci mají poměrně stručné a jasné heslo – zjednodušování. Nalézání a objevování jednoduchosti jako cesty ke spokojenosti je v dnešním světě možná tím, co potřebujeme. Vždyť kdy jindy se nám život zdál komplikovanější a nepřehlednější? Každá doba měla sice své složitosti, ale ta současná jako kdyby se v nich přímo vyžívala. Minimalismus je vlastně odlehčení od zbytečných věcí a činností, a tím pádem i starostí.

Proč se stát minimalistou? 

Důvodů není zrovna málo. Kdybychom měli jmenovat alespoň některé, byly by to tyto:

 • Ušetříte – když se přestanete zahrnovat nepotřebnými předměty, je jasné, že vám bude zbývat nějaká částka peněz.
 • Začnete žít kvalitněji – pokud omezíte kvantitu, začnete po nějakém čase téměř automaticky vyhledávat kvalitu, a to v mnoha oblastech.
 • Budete spokojenější – souhrn šťastných okamžiků, které budou vaše minimalistické snahy doprovázet, vyústí v dlouhodobější pocit spokojenosti.
 • Vylepšíte své vztahy – minimalista kolem sebe nepotřebuje kvantum lidí, se kterými nemá čas rozvíjet opravdové vztahy, ale stačí mu několik nejbližších, se kterými ho pojí pevná vazba.

Seznámení přes internet? 4 základní rady, jak na to

Seznámení přes internet? 4 základní rady, jak na to

Máte na seznamu novoročních předsevzetí i bod týkající se hledání a nalezení nového partnera? Una...

Jak na to?

Jak bylo naznačeno výše, minimalismus se může stát celkovou životní filozofií, a potom doprovází člověka obrazně řečeno na každém kroku. Většinou se ale musí někde začít. Nabízíme několik příkladů, kde se uplatnění minimalistických snah přímo nabízí.

 • Bydlení – rozhlédněte se kolem sebe a zkuste se kriticky zamyslet, zda by vašemu příbytku změna ve stylu minimalismu neprospěla. Není samozřejmě hned nutné vyklidit celý dům, ale co třeba ložnici? Jednoduché a účelové řešení této místnosti určitě přispěje k lepší kvalitě spánku.
 • V péči o sebe – nemusí z vás být rovnou popelka, ale kolikrát si kupujeme opravdu nadbytečné množství přípravků. V mnohém můžeme chemii nahradit přírodou a jejími dary. A pokud si dopřejete dostatečné množství spánku a vody, bude vám stačit místo tří krémů jeden. 
 • V kuchyni – heslo zní používat co nejvíce základních surovin. Volte jednoduchá jídla, která nejsou dále zbytečně upravována, hleďte na kvalitu místo kvantity. Ušetříte čas a uděláte i něco pro své zdraví.
 • V práci – rozrušují vás dennodenně desítky zbytečností, které odvádějí vaši pozornost od toho, co máte opravdu dělat? Stanovte si priority, odpojte svůj PC od různých sociálních sítí a dalších lákadel a soustřeďte se na to, co je pro danou chvíli nejdůležitější. S minimální snahou pak dosáhnete maximálních výsledků.

Napadají vás, milé čtenářky, další tipy a rady, jak si zjednodušit život? Budeme za ně rádi, napište nám do diskuse. 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
18. 01. 2014 RitaTerezka - (reakcí: 0)
16. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)
14. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

28. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Blíží se k tobě změna. Život, který se ti v posledních dnech zdál trošku v chaosu, se uklidní a ty s ním. Dopřej si č... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist