Femina.cz » Magazín » Wellness » Škytavka

Škytavka

Škytavka

Magazín: Wellness | autor: Katka Landlová | vydáno 09. 06. 2008

Co se to vlastně v těle děje, když nás nutí škytat? A jak se škytavky zbavit?Podle fyzioterapeuta MUDr. Martina Paťanky začneme škytat, když bránice dostane křeč. Tento sval bránice nám pomáhá dýchat. Obvykle jsou jeho pohyby rytmické a pravidelné. Když však vypadne z rytmu, dýchání se změní. Nezvladatelná bránice nás přinutí zalapat po dechu. Když vzduch naplní plíce, mozek odešle zprávu do hrdla: "Dost!!!" Naše hlasivky se přimknou k sobě. Bránice se nás snaží přinutit, abychom dýchali, zatímco ústa a hrdlo se brání přístupu vzduchu. Proud vzduchu narážející na hlasivky udělá při každém trhavém pohybu bránice podivný zvuk. Proto uděláme škyt.

Chronická škytavka je velmi nepříjemné postižení. Tito lidé škytají neustále celé týdny, ve vzácných případech i měsíce. Lidé s tímto postižením mají narušenou práci, mluvení, přijímání potravy i spánek. Jenže ani vědci přesně nevědí, co je příčinou chronické škytavky a jak ji léčit.

 

Jak se jí zbavit?


Škytavka je každopádně nepříjemná věc i ve své běžné formě. Nejčastěji se vyskytuje po přejedení či při nadměrném požití alkoholu, ale ne výhradně. Obzvláště v práci, při jednání, nebo když potřebujete něco důležitého říct, nebo naopak tehdy, když máte být úplně potichu, je škytavka opravdu na obtíž.

Lidových receptů na její "odstranění" je mnoho. Zdá se ale, že všechny mají za cíl jedno: odpoutat pozornost naší mysli i těla jiným směrem, soustředit se na jiný proces, aby se na škytavku zapomnělo a současně se u mnohých objevuje i přirozená nutnost hlubokého dýchání.

Doporučuje se např. zadržet dech na co nejdelší dobu, vypít najednou velké množství tekutiny, nebo je prý ideální, když vás někdo vyleká. To všechno jsou situace, které jsou nestandardní a organizmus je chápe jako určitý stresový faktor. Zadržení dechu je v krajním případě až život ohrožující, a poté se vždy musíme pořádně rozdýchat. Stejně tak, když máte najednou vypít litr vody, není tak úplně snadné to zkoordinovat s dýcháním a musíte se poté opět několikrát zhluboka nadechnout. A když vás někdo vyleká, je to velice stresující, zrychlí se vám tep i dech (tělo se připravuje na úprk) a abyste se uklidnili, musíte opět zhluboka dýchat.

Dalším (poměrně osvědčeným způsobem) je nenápadně přimět škytajícího, aby se na něco silně soustředil, a škytavku tak vytěsnil. Stačí nějaký úkol, nad kterým je zapotřebí se chvíli zamyslet, než ho vyřešíte. Například se můžete škytající kolegyně zeptat, kolik je 33 krát 33 (za předpokladu, že  nemá po ruce kalkulačku...).

Jedním ze starých receptů na škytavku je i sníst několik kostek cukru (nechat cukr pomalu rozpustit v ústech). Fungování této metody nemůžeme potvrdit, ani vyvrátit, ovšem kterákoli z výše popsaných je alespoň dietní...

MUDr. Paťanka přišel i s dalším řešením, které podle jeho slov funguje minimálně u osmdesáti procent postižených škytavkou. Recept zní: Dát si dvacet kliků a přitom zhluboka dýchat!

"Kliky jsou podle mě ideálním řešením. Prsní svaly, které se při klicích nejvíce namáhají, společně se správným nádechem a výdechem (vydechujeme, když se svaly nejvíce namáhají, to znamená při zvedání ze země) zatíží i bránici, která ve většině případů náhle na škytání "zapomene".

Kliky jsou každopádně skvělé pro vaše svaly, takže jestli je budete cvičit i proti škytavce, uděláte jen dobře, ale že byste si v kanceláři měla dát po obědě dvacet kliků, kostýmek nekostýmek? No, jak chcete... :-)

 

 

zdroj: Korzo

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
01. 03. 2011 Aine škytavka (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 03. 2017 Horoskop Štír

Zapomněla jsi zaplatit složenku, nebo ses opozdila s platbou? Tak dnes na tebe bude ve schránce čekat nemilé překvape... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist