Femina.cz » Magazín » Wellness » Proč máte chuť na sladké či slané? Nepodceňujte signály svého těla!

Proč máte chuť na sladké či slané? Nepodceňujte signály svého těla!

Proč máte chuť na sladké či slané? Nepodceňujte signály svého těla!

Magazín: Wellness | autor: Helena Stejskalová | vydáno 28. 01. 2015

Vaše chutě jsou zrcadlem vašich nálad. Nevěříte? Po něčem jiném toužíte, když nedočkavě roztrhnete sáček s chips, než když chtivými prsty lámete další a další čtverečky čokolády.

Doplňte si zásoby látek 

Prudké chutě na určitou potravinu vám obvykle říkají, že máte zrovna akutní nedostatek látek v ní obsažených. Vaše tělo vám rázným a jednoznačným způsobem dává na vědomí, jaké látky je třeba doplnit, protože už jich v organismu mnoho nezbývá. Proto poslechněte a zásoby si doplňte. Vaše tělo ví, co dělá, když to od vás vyžaduje. Chce si tak vyladit svoji vnitřní rovnováhu, kterou velmi pečlivě sleduje a reguluje. Chuť nám signalizuje, které stopové prvky, minerály či vitamíny tělo právě postrádá. Nejvýraznější jsou chutě u žen v období těhotenství. Tím, že v ženě roste děťátko, má také zvýšené potřeby dodávat mu některé látky. V tomto případě je tělo sobecké, protože vlastně mluví za dva. Poslouchejte svoje chutě. 

Barometr stavu vnitřních orgánů

Neodolatelná touha po zbaštění slaných chipsů znamená, že tělu chybí voda, nebo také má nedostatek minerálů, především sodíku a hořčíku. Sůl totiž reguluje rovnováhu vody v organismu. Výrazná chuť na maso zase dává na vědomí, že vám chybí železo, tuk nebo také vitamín B12. Odborníci dokonce říkají, že pokud dlouhodobě preferujete nějakou výraznější chuť, může jít o zhoršenou funkci některých orgánů. Kyselé ukazuje na slinivku břišní, slané na ledviny, hořké dává signál k detoxikaci, ostré potom směřuje na játra a žlučník. Jde tedy o takový barometr stavu vašich vnitřních orgánů. 

3 největší chyby, které lidé dělají při virtuálním seznamování

3 největší chyby, které lidé dělají při virtuálním seznamování

Rozhodli jste, že půjdete štěstí naproti a začnete hledat ideálního partnera na síti? Možnost to ...

Nasyťte svoje emoce

Mnohem složitější jsou ale takzvané psychologické chutě. Ty jsou většinou ukazatelem vašich emocí. S pomocí psychologických chutí buď sytíte svoje emoce, nebo se vaše tělo také snaží snížit stresové napětí, kterému je dlouhodobě vystaveno. Jestliže máte chuť na sladké, je možné, že se z vašeho života vytratilo všechno příjemné a sladké, tedy pozitivní emoce jako pocit sounáležitosti, láska, přátelství a tělo si na emoční úrovni říká o jejich doplnění alespoň nějakou formou, tedy sladkostí. Není-li pocitová, která naplní vaši duši, tedy alespoň hmotná, která naplní váš žaludek. V takovou chvíli si asi těžko odepřete čtvereček čokolády. Důležité ovšem je problémy nezajídat, snažit se jim přijít na kloub a řešit je. 

Když jsou cukry bez endorfinů 

Palivem pro váš mozek je cukr, takže je logické, že jste-li unavení a bez energie, sáhnete po sladkém. Má-li tělo nedostatek sacharidů, dává vám to na vědomí nejenom chutí na sladké a únavou, ale také přecitlivělostí, neschopností se soustředit, kolísáním krevního cukru, které je spojeno s vlčím hladem, a také se špatným zvládáním stresové zátěže a deprese. Sportovci, kteří přestali sportovat, mají v době, kdy mívali svůj trénink, chuť na sladké. Při sportování se totiž uvolňuje ve svalech glykogen, škrob, který dodává energii. Tím dojde ke vzestupu hladiny krevního cukru a také se vyplaví endorfiny do krve. Jestliže si ale jenom dáte sladké, tak chuť je neukojená, protože se vám do těla nevyplaví endorfiny. Tím pádem budete tloustnout. Proto když sytit svoje tělo sladkým, nejlepší je zapomenout na jednoduché cukry a dát přednost polysacharidům, například celozrnným obilovinám. 

Jaké vás pronásledují chutě? Souvisí u vás také chuť na sladké se stresem? 

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
29. 01. 2015 pepina . (reakcí: 0)
28. 01. 2015 AlexandraAlexis ... (reakcí: 0)
28. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
28. 01. 2015 viki11 . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

23. 01. 2017 Horoskop Ryby

Jakoby nestačily problémy s financemi, přidají se ještě problémy v práci a ty budeš mít co dělat, abys udržela klidno... Celý horoskop

Karta dne

Tři poháry
Máš nejvyšší čas začít slavit a věnovat se alespoň na malou chvíli jen sama sobě a svým potřebám. Máš pocit, že žádné nemáš? Omyl! Samozřejmě, že máš a jako žena si mů...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist