Femina.cz » Magazín » Wellness » Když to tak trochu drhne aneb Problém zvaný suchá poševní sliznice

Když to tak trochu drhne aneb Problém zvaný suchá poševní sliznice

Když to tak trochu drhne aneb Problém zvaný suchá poševní sliznice

Magazín: Wellness | autor: Petra Frajová | vydáno 15. 01. 2015

Rozhodně nebudeme přehánět, když tento problém spousty žen, nazveme zabijákem sexu. Právě nedostatečná vlhkost v pochvě totiž dokáže ženě milostný akt velmi znepříjemnit, ne-li dokonce znemožnit. Přitom stačí potlačit jistý ostych, a se svými obtížemi se svěřit svému lékaři. Tuto stresující a bolestivou intimní záležitost lze totiž řešit.

Suchost poševní sliznice není nic neobvyklého a v průběhu svého života se s ní setká každá žena. Proto není absolutně na místě se kvůli tomu cítit trapně a svůj problém si nechávat pro sebe. Neřešením této situace se žena zcela zbytečně připravuje o plnohodnotný sexuální život. 

Co je příčinou suché poševní sliznice?  

Na vině je nedostatek ženského hormonu estrogenu. Jakékoliv narušení jeho produkce se tak okamžitě odrazí na správném fungování ženského těla. Nedochází k uvolňování zvlhčující poševní tekutiny, a tím vzniká onen velmi nepříjemný stav. Žena navíc většinou začne pochybovat o sobě, o svém vztahu, trápí se, je ve stresu, a tím své potíže ještě prohlubuje. Jak víme, stres je spouštěčem mnoha zdravotních komplikací, a my přesto jeho sílu stále podceňujeme.

Jednou z nejběžnějších příčin suchosti poševní sliznice je menopauza (přechod). Během ní produkce estrogenu přirozeně klesá, dochází k zeslabení poševních stěn, a vlivem toho ke snížení vlhkosti. Existuje ale celá řada dalších důvodů. Hormonální rovnováhu v ženském těle mohou narušit i běžně užívané léky, antikoncepce, antibiotika, či antidepresiva. Zrovna tak i některé léčebné procedury a lékařské zákroky. Problémy s nedostatečnou vlhkostí se také pochopitelně velmi často vyskytují v těhotenství, po porodu a během kojení. Zapomenout nesmíme ani na menstruaci. Zkrátka, jakákoliv hormonální změna v těle je znát. Suchost poševní sliznice si ale můžeme přivodit i samy. Nevhodná kosmetika, přehnaná hygiena a fyzická zátěž dokážou napáchat více škody, než si uvědomujeme.

5 nejhezčích tatínků Hollywoodu

5 nejhezčích tatínků Hollywoodu

Jsou sice v jednom kole, protože hrají ve filmech, natáčí reklamy, dělají tváře mnoha módním znač...

Jak se suchosti poševní sliznice a nepříjemných pocitů při milování zbavit?    

V případě menopauzy někdy lékaři indikují hormonální substituční terapii (HRT). Ne každá žena však na toto přistoupí. Potom se jako nejlepší řešení nabízí nehormonální přípravky volně prodejné v lékárnách, které díky obsaženým účinným látkám potřebnou vlhkost zajistí. Ať už se žena rozhodne pro léčbu hormonální nebo podpůrnou nehormonální, v obou případech je vhodná i dodatečná poševní lubrikace ve formě lubrikačních přípravků. Totéž platí i v ostatních případech, kdy ženu suchost poševní sliznice postihne. 

I když je tento problém pro ženu velice nepříjemný a stresující, je to normální jev, se kterým není těžké si poradit. Nezapomínejte ovšem na to, že až na čistě zdravotní důvody, které sama neovlivníte, lze této nepříjemnosti předcházet. Buďte v dobré náladě, usmívejte se a žádný stres, potažmo zdravotní komplikace, si na vás nepřijdou. 

Patříte k ženám, které tento intimní problém vyřešily? Podělte se s námi o své zkušenosti. Pokud vás však suchost poševní sliznice trápí a nemůžete si kvůli tomu naplno užívat milování, neměl by vám chybět účinný pomocník ve formě lubrikantu. Mrkněte do naší fotogalerie a nějaký si pořiďte. Z milování budete mít opět požitek.     

Foto zdroj: profimedia.cz, Dr. Müller Pharma, Durex, Eros, Pepino, Pjur, Primeros 

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
16. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
15. 01. 2015 Jenufa3 Také jsem si zkusila (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

22. 01. 2017 Horoskop Lev

Dnes začneš pochybovat o všech svých projektech, vztazích i plánech. Budeš mít pocit, že se nic neděje tak, jak by si... Celý horoskop

Karta dne

Hvězda
Do tvého života přichází klid, mír a láska. Pokud máš nějaká přání, vyšli je nahoru ke hvězdám a věř, že se ti splní. Důvěřuj svým snům, přichází k tobě období prosper...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist