Femina.cz » Magazín » Wellness » Co jíst, když nás trápí mykóza?

Co jíst, když nás trápí mykóza?

Co jíst, když nás trápí mykóza?

Magazín: Wellness | autor: Renata Petříčková | vydáno 06. 08. 2009

Nepříjemný zánět, který se projevuje svěděním a bílým, někdy až tvarohovitým výtokem dokáže pěkně znepříjemnit život a téměř znemožnit ten milostný. Kromě klasické léčby pomáhá i změna jídelníčku a to zejména v případě, že vás mykózy trápí opakovaně.


Jak se tedy pomocí jídelníčku vyhnout kvasinkové infekci?

Vyhněte se sladkému

V první řadě vám gynekolog nejspíš doporučí jíst hodně živých jogurtových kultur a vyhnout se bílé mouce v kombinaci s cukrem. To je základní doporučení, které dodržet je více než vhodné. Výrazně to totiž urychlí léčbu. Při léčbě mykózy je tedy úplně zapovězen bílý cukr, cukrovinky a zákusky.

A co naopak do jídelníčku zařadit?


Podpořit naši léčbu mykózy může mnoho dalších potravin, takže zde přináším tipy na některé z nich.

Zelenina a ovoce povoleno

Artyčoky, avokádo, brambory, brokolice, cibule, cukety a hlavně česnek, který působí antimykoticky, dále zelí, špenát, ředkvičky, prostě ze zeleniny a ovoce si můžete vybrat naprosto cokoliv.

Jen je možná vhodnější vyhnout se příliš sladkému ovoci, jako jsou například hrušky či sladká jablka nebo banány. Na druhou stranu máte-li neodolatelnou chuť na sladké, pak je sladká hruška určitě lepší, než větrníček s krémem.

Naopak je vhodné vše kyselé, citrusy a kyselá jablíčka. Dodávají do těla zásadité látky a vyrovnávají příliš překyselené prostředí, které je výživnou půdou pro každou mykotickou násadu.

Jaké pečivo?

Pečivu se musíte vyhýbat jen tomu bílému, takže si směle dejte celozrnné výrobky či chléb, který kynul s živým droždím. Dobré je vyzkoušet i jiné neobvyklé chleby, například pohankové či jáhlové. Máte-li domácí pekárnu, je to pravý čas na experimenty.

Vyhněte se pokud možno rýži a bílé mouce a to i ve formě, kdy jí zahušťujete omáčku. Některé zdroje uvádějí, že pečivu jako takovému se při velmi úporné mykóze je vhodné vyhnout v jakékoliv formě. Máte-li obyčejnou mykózu, určitě postačí vypuštění bílých nehodnotných potravin a rozumné zařazení vhodných náhražek, které tělu prospívají po vícero směrech.

Čaje na podporu odchodu plísní z těla

Tady mám pro vás jeden účinný trik, a to je čaj lapacho. Prodávají ho v lékárně a jedná se o hnědočervenou kůru afrického stromu, která má silně antimykotické účinky. Jednu čajovou lžičku této nadrcené kůry povaříte ve vodě a necháte čtvrt hodiny vylouhovat. A pít ho můžete dvakrát denně.

Vhodné jsou samozřejmě i černé či zelené čaje nebo čaj maté, které pomáhají pročišťovat organismus. Ovšem černý čaj s mírou, protože překyseluje organismus a to je právě živná půda pro mykotické hemžení.

Vyhněte se slazeným nápojům, cukr má naprosto stejný účinek, kvasinkám chutná.

Tabletky?


Nemáte-li čas nebo náladu vařit si speciální čaje a jíst jogurty, můžete to zkusit čistě civilizovaně, ba až přecivilizovaně. Kupte si v lékárně tabletky, které obsahují probiotické kultury a velmi silný protiplísňový účinek má kaprylová kyselina, která je velmi účinná zejména s výše zmiňovanou dietou.

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
03. 03. 2014 marek donna nails (reakcí: 0)
11. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
20. 06. 2011 Reesie Mykóza (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 10. 2016 Horoskop Štír

Padá na tebe splín, deprese nebo jen melancholisky smutná nálada? Nepoddávej se jí. Podívej se na nějakou komedii, za... Celý horoskop

Karta dne

Paže mečů
Informace, kterou obdržíš, v tobě probudí mnoho zmatku a nejistoty. Na zprávu jsi čekala velmi dlouho a počítala jsi se zcela jinou odpovědí. Sdělí ti ji muž, který bu...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist