Femina.cz » Magazín » Wellness » 10 tichých zabijáků mezi potravinami

10 tichých zabijáků mezi potravinami

10 tichých zabijáků mezi potravinami

Magazín: Wellness | autor: Redakce | vydáno 26. 08. 2014

Když po nich v obchodě sáhneme jen výjimečně, výrazněji nám neuškodí. Pokud je ale konzumujeme často nebo dokonce s železnou pravidelností, mohou se projevit problémy s obezitou, či jiná závažná onemocnění. Pojďte se spolu s námi podívat na potraviny, které je třeba v jídelníčku omezit a ideálně nahradit jejich zdravější alternativou.

„Potraviny nejsou jen nástrojem pro zažehnání hladu a rozmanitých chutí, či pro naše gurmánské potěšení. Jejich role je zcela zásadní pro správné fungování našeho těla. Pokud dlouhodobě konzumujeme nevhodná, nekvalitní nebo přímo škodlivá jídla, následky na sebe nenechají dlouho čekat. Představme si, jak dlouho by vydrželo jet naše auto, pokud bychom ho „krmili“ nekvalitní naftou. Stejné je to i s námi,“ vysvětluje RNDr. Lucie Svobodová, specialistka na výživu a zdravý životní styl.

10 nejškodlivějších potravin: 

1. Tavené sýry  

V reklamních spotech působí jako vrchol zdravé výživy. Obsahují ale tavící soli, které mohou způsobit nedostatek vápníku v kostech, trávicí potíže a překyselení. 

Alternativa: zdravější variantou je určitě čerstvý sýr žervé, tvarohová pomazánka nebo tvrdé sýry. 

2. Bujóny, kořenící směsi, instantní polévky 

Tyto „potraviny“ obsahují glutamáty a velké množství kuchyňské soli. Právě glutamáty mají toxické účinky, přispívající k rozvoji rakoviny, nervových a srdečních poruch, ke zvyšování krevního tlaku a rozvoji obezity.

Alternativa: připravte si ideálně domácí vývar. Případně jsou už dnes na trhu bujóny bez glutamátů. Vhodnou náhražkou jsou také čerstvé, sušené nebo mražené bylinky, jednodruhové koření nebo směsi koření bez glutamátu a kuchyňské soli. 

3. Rybičky v oleji nebo tomatové omáčce

Když pomineme kvalitu ryb samotných, jejich konzervování v oleji dodává našemu tělu o dost více kalorií, než bychom získali z ryb čerstvých. 

Alternativa: čerstvé (chlazené nebo mražené) ryby nebo rybičky ve vlastní šťávě. 

4. Nápoje nebo potraviny s umělými sladidly

Nejen v light (cukrem neslazených) nápojích, ale také žvýkačkách, ochucených minerálkách s 0% cukru, nebo „sladkých“ jogurtech bez cukru – ve všech těchto nápojích nebo potravinách najdeme umělá sladidla (aspartam, sacharin, cyklamáty atd.). Některé z nich mají karcinogenní nebo neurotoxické účinky, přispívají k rozvoji diabetu, způsobují pocit hladu a podporují obezitu.

Alternativa: pokud je to možné, kupujte neslazené nápoje. Popřípadě volte ty, které jsou slazené bylinkou stévií. Místo umělého sladidla je vždy lepší použít malé množství přírodního sladidla (med, javorový nebo agáve sirup, obilné slady, popř. nerafinovaný třtinový cukr).

5. Potraviny obsahující umělá barviva 

Nepřirozeně barevné ovocné jogurty, nápoje nebo sladkosti obsahují tzv. umělá barviva. Ta mohou zvyšovat hyperaktivitu u dětí, vyvolávat astma, alergie a jiné negativní účinky na organismus.

Alternativa: dávejte přednost nedobarvovaným potravinám nebo potravinám s přírodními barvivy, např. kurkumin, chlorofyly, beta karoteny, výtažky z červené řepy, rajčete nebo papriky.

Sexy prsa i po porodu

Sexy prsa i po porodu

Mnoho žen sahá po plastické operaci prsou, jako po první alternativě zkrášlení svého hrudníku. Mn...

6. Křupavé zapékané müsli 

Zapékané müsli má vysoký glykemický index - tedy obsahuje velké množství „rychlých cukrů“.

Alternativa: volte raději sypké obilné vločky smíchané s oříšky nebo jinými semínky.

7. Sušené nebo kompotované ovoce

Takto upravované ovoce obsahuje velké množství „rychlých cukrů“, které opět přispívají k rozvoji obezity.

Alternativa: dejte si raději čerstvé sezónní ovoce, popř. mražené neproslazené ovoce. 

8. Rýžové chlebíčky s polevou 

Propagované zdravé mlsání - rýžové chlebíčky s polevou, obsahují velké množství „rychlých cukrů“ a v polevě bývají nevhodné ztužené tuky.

Alternativa: neproslazené müsli nebo ovocné tyčinky bez polevy.

9. Sójové mléko

Sójové mléko je pro tělo velmi těžko zpracovatelné a může vyvolávat alergii. 

Alternativa: daleko vhodnější je mandlové, rýžové, ovesné, kozí i kravské mléko (pokud v individuálních případech nezpůsobuje problémy – nejsme na něj alergičtí atd.).

10. Ovocné džusy 

Pozor - 100% džus obsahuje ve 250ml 6,5 kostek cukru! Ovocné šťávy rozhodně nepatří mezi nezdravé potraviny, jejich častá konzumace však není vhodná! I zmiňované 100% džusy navíc odvodňují, tělo na jejich strávení totiž spotřebuje hodně vody..

Alternativa: vodou naředěná čerstvá ovocná nebo zeleninová šťáva v poměru 1:2, voda s citrónem.

Orientovat se v záplavě barevných a lákavých obalů potravin není snadné. Také reklamy budují množství mýtů o prospěšnosti některých jídel a nápojů. Nebuďte proto ve vyhledávání informací o potravinách pasivní – možná zjistíte, že se ve svém stravování také občas dopouštíte některých přehmatů. A jejich náprava je přitom snadná…

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
27. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

25. 02. 2017 Horoskop Vodnář

Láska někdy přichází velmi nečekaně a z míst, odkud bys to nečekala. Zamilovat se do zadaného muže není tvůj styl, al... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist