Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Vánoce bez kil navíc? Jde to a nemusíš se ani vzdávat tradic

Vánoce bez kil navíc? Jde to a nemusíš se ani vzdávat tradic

Vánoce bez kil navíc? Jde to a nemusíš se ani vzdávat tradic

Magazín: Hubnutí | autor: Petra Martišková z dostupných zdrojů | vydáno 20. 12. 2016

Taky už se předem děsíš nastávajících svátků, protože víš, že bramborovému salátu, řízkům, chlebíčkům ani cukroví nedokážeš jednoduše odolat? Nezoufej! Vánoce si můžeš užít, aniž bys o tyhle dobroty přišla a navíc ještě nepřibereš. Tajemství se skrývá v menších porcích a pohybu.

Bramborový salát s majonézou, smažený kapr nebo řízek, cukroví, vánočka, štola, chlebíčky, zákusky... Nikdo se nemůže divit, že po Vánocích téměř každému ukazuje ručička váhy o pár kilogramů víc. To, co člověk během pár vánočních dnů přibere, pak ale klidně shazuje měsíc nebo dva. My jsme se ale letos rozhodli to změnit. Jdeš do toho s námi? Máme pro tebe několik tipů, jak vánoční svátky prožít tak, aby sis je užila i si pochutnala. „Klíčem je vyváženost jídelníčku, pravidelnost, menší porce a také pohyb,“ vysvětluje jednoduchý princip Blanka Procházková, nutriční poradkyně.

Pozor na přejídání

Pozor bys sis podle nutriční terapeutky měla dát především na přejídání se. „Smažená ryba a bramborový salát ke štědrovečernímu hodování bezpodmínečně patří. Zkus ale letos zmenšit porci – místo dvou kousků si vezmi jen jeden a porci bramborového salátu zmenši na polovinu,“ radí Procházková a upozorňuje, že pokud navíc přidáš porci čerstvé zeleniny, zároveň přijmeš více vitamínů a vlákniny, která mimo jiné prodlužuje pocit sytosti.

Namísto smažení vyzkoušej pečení

Je jasné, že smažený kapr nebo řízek zrovna nejsou kamarádi se štíhlou linií. Zkus nahradit smažení pečením. I na štědrovečerní tabuli se přeci může klidně objevit grilovaný losos nebo přírodní filety z candáta, které se dají připravit zcela bez tuku. Ani kapra nebo řízek smažený v oleji nezapomeň zbavit tuku, postačí jednoduchý trik s ubrouskem, který přebytečný olej jednoduše odsaje. 

Bílý jogurt místo majonézy? Není nutné!

A jak se nutriční poradkyně dívá na alternativní přípravu? Má vůbec smysl vyměnit smažený řízek za pečenou rybu v troubě nebo majonézu v bramborovém salátu nahrazovat dalšími alternativami? „Ano, je to jistě cesta, jak snížit kalorický příjem, i když většinou se jedná jen o mírné snížení energetické náročnosti, a to na úkor typických chutí, na které jsme zvyklí. Bílý jogurt v bramborovém salátu jej jistě odlehčí, ale vzhledem k dalším ingrediencím – například uzenině – nebude rozdíl až tak zásadní,“ upozorňuje Procházková. Důležité nadále zůstává i množství jídla. Pokud část majonézy v salátu nahradíš jogurtem, neznamená to, že ho můžeš bez výčitek sníst celou mísu. 

Cukroví: největší vánoční strašák

Největší kalorickou nálož však o Vánocích představuje zrádné cukroví. „Mnoho lidí nevidí problém v tom zobnout si pár kousků. Většina ale v odpoledních hodinách zapomíná, že pár kousků ochutnala během dopoledne a večer už je zapomenuté vše. Vždyť k pohádkám to přece patří a bezmyšlenkovité sezení u televize větší konzumaci sladkostí jen nahrává. K tomu se přidá vánočka k snídani a štola po obědě a příjem cukru se mnohonásobně zvýší,“ popisuje odbornice a radí: „Neboj se vyzkoušet letos nové druhy cukroví – oblíbené jsou například RAW varianty plné zdravých ořechů. Další variantou je sušené ovoce, samozřejmě bez přidaného cukru.  Ale i tady platí všeho s mírou. RAW cukroví je díky čerstvým surovinám sice nutričně hodnotnější, ale energetická hodnota může být stejná nebo i vyšší než u tradičních druhů.”

Využij volný čas k zimním procházkám

Nezapomínej ani o Vánocích nebo mezi svátky sportovat. A nemusíš se hned hnát do posilovny, která sice bude mezi svátky tutově prázdná, ale vystačíš si klidně jen se svižnou procházkou. Pokud si ji dopřeješ každý den alespoň 20 minut, uděláš pro svou štíhlou linii víc než dost.  

A jak to máš o Vánocích ty? Děsíš se už předem nabraných kil, nebo s tím nemáš problém? Napiš nám své zkušenosti do diskuze.

 Foto: shutterstock.com, zdroj text: racio

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
08. 01. 2017 sumka55 vánoce bez kil (reakcí: 0)
01. 01. 2017 RitaTerezka - (reakcí: 0)
21. 12. 2016 uuuuuu (reakcí: 1)
20. 12. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
20. 12. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Luxusní vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 18. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

19. 01. 2017 Horoskop Beran

Pokud tě dnes pozve kolega z práce na skleničku, pak rozhodně neodmítej, má pro tebe velmi zajímavé informace, které ... Celý horoskop

Karta dne

Devět holí
Zachovej chladnou hlavu a drž si odstup od všech hádavých a konfliktních lidí! Pokud se necháš zatáhnout do nesmyslného sporu, věř, že nevyjdeš jako vítěz. Zbytečně se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist