Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Pět mýtů o hubnutí

Pět mýtů o hubnutí

Pět mýtů o hubnutí

Magazín: Hubnutí | autor: Libuše | vydáno 22. 07. 2014

Díky internetu máme k dispozici kilogramy informací o správné výživě. Zároveň se tak ale bleskovou rychlostí šíří i řada neodborných rad, kterých se zoufalé baculky chytají v naději, že na nich třeba něco bude. Americká dietoložka Keri Gansová uvádí pět takových mýtů na pravou míru.

1. Mýtus: Potraviny bílé barvy mají nižší nutriční hodnotu

Bílé ovoce a zelenina neobsahují méně vitamínů a živin než jejich barevné varianty. Bílé brambory, bílý rybíz nebo bílé fazole jsou zdraví stejně prospěšné jako jiné přírodní plody. Takový květák v sobě dokonce obsahuje více antioxidantů než rajčata... Gansová ovšem upozorňuje, že to platí jen v případě čerstvých potravin. Jídla, která zbělala potravinářskou úpravou, živiny samozřejmě ztrácí. Jako například bílá mouka vzniklá ze zrn zbavených slupky.

2. Mýtus: Celer obsahuje negativní kalorie

Když některá jídla kalorie bleskově přičítají, musejí existovat také potraviny, které je odečtou...? Nikoli, žádná taková zázračná zelenina neexistuje. Také celer obsahuje kalorie, jejich množství je ale velmi nízké. 95 procent jeho celkové hmotnosti tvoří voda a přítomná vláknina rychle navodí pocit sytosti. Proto může být celer při dietě skutečně dobrým pomocníkem.

3. Mýtus: Limonády slazené náhradními sladidly pomohou zhubnout

Kdyby to bylo tak jednoduché! Cola bez cukru možná obsahuje méně kalorií než cola původní, ke snížení váhy nám ale beztak nepomůže, pokud se přitom nadále cpeme sladkostmi a smaženými jídly. Pití aspartamových nápojů může dietu podpořit jen v případě celkové změny jídelníčku. Avšak nemluvě o tom, že zanášením organismu umělými látkami nepomůžete opravdu ničemu. 

Módní inspirace: Užijte si léto v retro stylu

Módní inspirace: Užijte si léto v retro stylu

Jestli se něco tomuto stylu nedá v žádném případě upřít, tak je to ryzí ženskost. A jelikož žena ...

4. Mýtus: Sacharidy jsou zlo

Žádná složka potravy není ve své podstatě škodlivá - tělo potřebuje ke správnému fungování jak bílkoviny, tak tuky a cukry. Nic by se nemělo zcela vynechat, a to ani při dietě. "Cukry obsažené ve sladkém ovoci, v zelenině, ale i v obilninách jsou velmi zdravé. Jejich umírněná konzumace je dokonce pro tělo naprosto nezbytná, protože nám poskytuje potřebnou energii," říká Gansová. Cukry se stanou škodlivými teprve ve chvíli, kdy se jimi přejídáme - a když je přijímáme převážně ze sušenek a dortů. To totiž přijímáme rafinovaný cukr získaný umělým procesem ve formě, ve které se nikde v přírodě nevyskytuje, a krom energie nepřináší tělu vůbec nic.

5. Jídlo po osmé hodině večer způsobuje nadváhu

Často slyšíme, chceš-li zhubnout, nejez po páté/šesté/osmé hodině večer. Gansová tuto teorii označuje za mylnou - není důležité, v kolik hodin si dáte svačinu, záleží na tom, co jíte. "Když zpovídám večerní jedlíky, obvykle se přiznají, že se k půlnoci nacpou kalorickými bombami. Po těch by ale ztloustli, i kdyby je jedli přes den," vysvětluje Gansová. Miska ředkviček těsně před spaním vám zato způsobí maximálně pálení žáhy. Co ale hraje při snižování váhy významnou roli, jsou pravidelné intervaly mezi jednotlivými jídly. A pokud jíte v čase, kdy je vaše tělo zvyklé spát, metabolismus se zpomaluje a kalorie se nespálí tak rychle jako obvykle.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
26. 07. 2014 xxkouckaxx x (reakcí: 0)
23. 07. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
23. 07. 2014 glady .... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

22. 01. 2017 Horoskop Blíženec

Máš poslední dobou pocit, že se ti nic nedaří, že ti všechno padá z ruky a že už nemáš sílu ani utřít prach? Nepřemáh... Celý horoskop

Karta dne

Hvězda
Do tvého života přichází klid, mír a láska. Pokud máš nějaká přání, vyšli je nahoru ke hvězdám a věř, že se ti splní. Důvěřuj svým snům, přichází k tobě období prosper...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist