Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Nic se nezměnilo, Češi hubnout neumí! Bude to někdy jinak?

Nic se nezměnilo, Češi hubnout neumí! Bude to někdy jinak?

Nic se nezměnilo, Češi hubnout neumí! Bude to někdy jinak?

Magazín: Hubnutí | autor: Lucie Feiková | vydáno 23. 09. 2014

Češi patří k nejobéznějším národům ve střední Evropě! V naší domovině trpí obezitou více než 1,5 milionu lidí, tedy zhruba 23% dospělé populace! Dalších 2,7 milionu jedinců má nadváhu! Berou si z toho Češi ponaučení? Ne! Stále podléhají mýtům a hubnout neumí! Naučí se to někdy?

Jak průměrný Čech řeší to, když ho lékař upozorní na špatný zdravotní stav a doporučí mu zhubnout? Vyhledá odborníka, aby mu pomohl v boji proti nadváze a obezitě? Ne. Nechá si provést diagnostiku zdravotního stavu a poradí se s odpovědnou osobou na dalším postupu? Taky ne. Radši surfuje na internetu a radí se s ostatními „laiky“, jestli zabírá celodenní pojídání tukožroutské polévky nebo jablek, protože „příští týden se musí provětrat ten oblek nebo šaty o dvě čísla menší“. Je to smutné, ale náš národ hubnout prostě neumí! 

Tvrdohlavost a pohodlnost Českem vládne

V rámci projektu Vím, co jím a piju, se jeho odborný garant Ing. Petr Havlíček nechal slyšet, že většina lidí, kteří se rozhodnou udělat krok ke změně, přistoupí na nějaký druh amatérské diety, jenže… Jejich úspěch je pouhých 5 – 10%! Jak to? Buď se jedná o hladovění, nebo sice vyváženou stravu, ovšem bez jakéhokoli pohybu. I nedostatek odpočinku hraje roli. Pokud se organismu nedostává odpovídající relaxace, přichází na řadu podráždění a tedy chutě - nejen na sladké. 

Kámen úrazu? Příliš velké nároky!

Aby toho nebylo málo, tak převážná většina lidí si klade nereálné cíle, a to jak krátkodobé, tak dlouhodobé, a poté podléhá zklamání, když se situace nevyvíjí podle představ. Co radí odborníci, když s hubnutím začínáte? Mějte rozum v hrsti a nenechte ho načichnout čertovskými nápady, které našeptávají nesmysly (viz. zázračné tablety a koktejly ke snižování váhy).

Jak a čím muži ničí vztahy? Těchto 6 hříchů ženy nenávidí!

Jak a čím muži ničí vztahy? Těchto 6 hříchů ženy nenávidí!

Chyby dělají všichni. Některé jsou bez následků, jiné mají na partnerské vztahy skoro drtivý dopa...

Fungující „jízdní řád“

Stanovte si dosažitelné a konkrétní cíle – bez přehánění a vysokých nároků. Chcete se vejít do sukně o číslo, dvě menší? Vyjděte z toho, že za normální úbytek váhy se považuje půl až jedno kilo týdně. Říct si v pondělí, že do pátku musí jít tři kila dolů, je nesmysl! 

Toužíte mít lepší fyzičku? Chvályhodné, ale je třeba mít přesný plán. Ten vypadá třeba takhle: Běhání 3 krát týdně, vždy po sedmi dnech se trasa prodlouží o půl kilometru.   

Také si rozhodně nic nezakazujte, protože v momentě, kdy „selžete“ a spořádáte svoji oblíbenou čokoládu na posezení, dostaví se výčitky, které mohou vést k demotivaci! Takže už žádné: „Nikdy se nedotknu ničeho sladkého!“

Desatero úspěšného hubnutí

1. Neomezujte se pouze na jeden druh stravy (třeba polévky nebo zeleninu). Suroviny a jídla střídejte a dbejte na vyvážené nutriční hodnoty.

2. Zeleninu a ovoce zařaďte ke každému jídlu během dne.

3. Nevyhýbejte se přílohám, ovšem vybírejte celozrnné produkty (chléb, pečivo, těstoviny, rýže). 

4. Rozlišujte zdravé a nezdravé tuky. Rostlinné oleje - řepkový, olivový či slunečnicový… Ty jsou pro snižování váhy vhodné. 

5. Objevte svět luštěnin. Zařaďte do jídelníčku fazole, hrách a červenou čočku, tedy rostlinné bílkoviny, na které  se velmi často zapomíná!

6. Vyhněte se salámům a výrobkům, u kterých neznáte složení. Maso vybírejte libové a čerstvé, u mléčných výrobků se soustřeďte na nižší obsah tuku (pozor na vyloženě odtučněné výrobky!) Z regálů supermarketů si odnášejte produkty, které mají do třech procent tuku! (Na skladě budou vždy, protože málo Čechů umí vybírat zdravé potraviny.)

7. Šetřete solí - zadržuje vodu. Náhradu nalezněte v koření a bylinkách. 

8. Dbejte na pitný režim. Neochucená voda je základ! (Pokud vám to dělá problém, sladké šťávy a sirupy někomu věnujte a do vody si vymačkejte zdravější šťávu z ovoce.) 

9. Nechtějte všechno hned teď. Hubnutí je dlouhodobý proces, který si žádá vytrvalost, ne chaotickou hysterii.

10. Pravidelně se hýbejte. 10 000 kroků denně vám zlepší tělo i náladu! (A propos, není důležité, jak dlouho a jak intenzivně cvičíte, protože už jen za tu, byť krátkou, chvíli, si můžete říct, že jste pro sebe udělali víc, než ti ostatní, kteří se pohodlně válí na gauči! 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
03. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)
23. 09. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
23. 09. 2014 manislava hubnutí (reakcí: 0)
23. 09. 2014 viki11 .. (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 03. 2017 Horoskop Střelec

Uzavíráš svůj životní kruh, došla jsi až k cíli bez ohledu na to, jaké pocity tě právě provází. Nemusíš se bát, čeká ... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist