Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Myslela jste si, že se umíte zdravě stravovat? 6 rad, které vás vyvedou z omylu

Myslela jste si, že se umíte zdravě stravovat? 6 rad, které vás vyvedou z omylu

Myslela jste si, že se umíte zdravě stravovat? 6 rad, které vás vyvedou z omylu

Magazín: Hubnutí | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 04. 08. 2014

Jak by měl vypadat zdravý jídelníček podle vědců? Emeritní profesor biochemie Rodney Bilton z liverpoolské univerzity si tuto otázku kladl patnáct let. A dospěl opravdu k hodně pozoruhodným závěrům!

Jezte nezralé banány

Ještě zelené banány společně se zeleninou nebo obilovinami obsahují škrob, který se hned nestráví, ale tělo jej absorbuje několik hodin. Dodává mu tak energii na delší dobu. Tento druh škrobu je sacharidem, ale „hodným“, který nezvedá hladinu cukru a nezbůsobuje takzvaný vlčí hlad. Navíc stimuluje tvorbu hormonu glucagonu, jenž napomáhá spalovat tuk. Platí, že čím zelenější banán, tím více škrobu. Škrobu obvykle zkonzumujeme mezi 3 a 7 gramy za den, doporučená dávka je přitom dvacet gramů.

Nešťouchejte brambory

Věděla jste, že dokonce i způsob úpravy určitých potravin může ovlivnit celkový příjem sacharidů? Tak třeba brambory by se podle Biltona zásadně neměly šťouchat, protože se při tomto procesu uvolňuje větší množství sacharidů. Takže je lepší brambory jen nakrájet a uvařit. Podobně je to třeba s jablky, jablečné pyré také obsahuje víc sacharidů než celé jablko.

Do oleje přidejte vodu

Při smažení se olej zahřívá na velmi vysokou teplotu a dochází k uvolňování toxických chemikálií. Proto je dobré při smažení do oleje přidat malé množství vody, zmírníte tak teplotu.

Pohodlné oblečení na léto? Vklouzněte do trendy overalu

Pohodlné oblečení na léto? Vklouzněte do trendy overalu

To, že se overaly vrací na výsluní, jste už určitě zaregistrovaly. A také jistě víte, že jsou vel...

Pijte vodu, nebudou vás bolet záda

Podle jednoho amerického výzkumu je 75 procent lidí chronicky dehydrovaných. A přitom stačí vypít osm až deset sklenic vody a snížíte tím bolest zad a kloubů až o 80 %. A jak známo, voda pomáhá i hubnout, když nepijeme, snižuje se metabolismus. Poslední skleničku si vyplatí dát před usnutím, nepřepadne vás pak půlnoční hlad.

Vyvarujte se tofu

Vegetariáni, kteří jedí tofu jako náhražku za maso, by si měli dát pozor. Tofu je vyrobeno ze sóji a obsahuje kyselinu fytovou, která může brzdit příjem důležitých minerálů: vápníku, magnézia, železa, zinku. Japonci tento problém řeší tím, že tofu jedí společně s pastou miso. Vegetariáni by se měli vyvarovat například vegetariánských párků, burgerů a dalšího upraveného jídla, obsahují totiž trans-nenasycené mastné kyseliny, které zvyšují například riziko cukrovky.

Zapomeňte na smoothies

Štávy z čerstvě vymačkaného ovoce se stávají hitem. Jenže si mnoho lidí neuvědomuje, že příliš mnoho fruktózy tělu škodí. Tělo totiž přestane vytvářet inzulín a hormony potlačující chuť k jídlu.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
10. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
06. 08. 2014 alena alena (reakcí: 0)
05. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
04. 08. 2014 pepina . (reakcí: 0)
04. 08. 2014 Čtenářka dailymail. Bez komentáře (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

24. 03. 2017 Horoskop Panna

Strach tě jen zbytečně odvádí od příznivého řešení. Zastav se na chvíli a zeptej se, čeho se vlastně tolik bojíš? Nev... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist