Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Chceš lepší spánek, sex a k tomu shodit? Rada zní: Dýchej méně!

Chceš lepší spánek, sex a k tomu shodit? Rada zní: Dýchej méně!

Chceš lepší spánek, sex a k tomu shodit? Rada zní: Dýchej méně!

Magazín: Hubnutí | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 01. 03. 2016

Zní to trochu podivně, a přesto se jedná o záležitost podpořenou vědeckými fakty. Badatelé totiž přišli na to, že například hubnout se dá celkem bez námahy. Chce to jen „maličkost“ - o něco méně dýchat.

Tohle tvrzení je ovšem tak trochu v rozporu s dalším – hojně doporučovaným, a sice: „Čeká-li tě něco důležitého, je dobré se předtím hodně zhluboka nadechnout.“ Jak to tedy je?

Co znamená "dýchat více"?

Že se více nadechuješ, poznáš tak, že slyšíš vlastní dech. Při výdechu také můžeš často zívat, supět či vydávat nějaké zvuky. Vše je špatně. Podle Brita Patricka McKeowna, který je odborníkem na dýchání, to může vyvolat únavu, úzkost, nespavost. Proč je nadbytečné dýchání tak moc škodlivé? Nadechujeme kyslík, který se dostává do krevního oběhu, a tělo vypouští oxid uhličitý, který vydechujeme. Oxid uhličitý ovlivňuje, kolik kyslíku se dostane do plic. Je to „usnadňovač“, co dokáže rozšířit pouto mezi krevními buňkami a kyslíkem, který přenášejí, a umožňuje, aby se molekuly kyslíku dostaly k orgánům. Když špatně dýcháš, do těla se ti pak dostává mnohem méně kyslíku. Účinky oxidu uhličitého snižuješ nejen, když dýcháš hodně, ale i když v noci chrápeš. Navíc jestli chrápeš opravdu intenzivně, mohla bys dopadnout taky takhle:

Test: Dýchám dobře?

Zkus se na 10 minut zklidnit. Nadechni se, vydechni a poté si ucpi nos. Změř si čas, jak dlouho vydržíš bez nadechnutí. Nelámej nic přes koleno! Až budeš mít potřebu nadechnout se, udělej to. Výdech a nádech by měl být klidný.

Tvoje skóre:

Do deseti sekund: Zřejmě dýcháš hlučně a s námahou. Dechová cvičení ti pomůžou.

Deset - dvacet sekund: Tvoje dýchání může ovlivňovat kašel, rýma, chrápání, nespavost, nedostatek energie, špatná koncentrace. I ty zkus dechová cvičení.

Dvacet - třicet sekund: Tvoje dýchání je klidné, tiché, bez námahy. Většina lidí dosahuje skóre kolem dvaceti. I ty ale máš co zlepšovat. Ideálem je čtyřicítka.

Dýchání a váha

Kysličník uhličitý hraje důležitou roli v regulaci pH v krevním oběhu. Pokud je tvá krev velmi kyselá, což si velmi často způsobujeme sami nevyváženou a nevhodnou stravou, pak dýcháš hluboce a často. A ještě jsi v našem testu dosáhla skóre pod deset? Je načase, abys začala dobře dýchat pouze nosem. Snaž se to každý den cvičit. Vědomě zkracuj dech, který by měl být na několik minut mělčí. Pak zase dýchej, jak si zvyklá. To celé čtyřikrát zopakuj. Pokud se cítíš ve stresu, pomůže krátká tříminutová procházka. Tvá mysl by se měla zklidnit, mozek, svaly a orgány budou posíleny přílivem kyslíku.

Pokud je tvé skóre dvacet a více, zařaď denní cvičení zadržování dechu na 10 až 15 sekund. Tělo to přinutí pracovat anaerobně (bez kyslíku) a ty spálíš více kalorií. Snaž se každý den 30 minut chodit a dýchat při tom jen nosem.

Dýchání a sex

Nosovým dýcháním ovládáme oxid dusnatý – plyn, který je důležitý pro sex. Jak stárneme, krevní cévy se stávají tužší. Ale oxid dusnatý je pomáhá otvírat. Takže nosové dýchání může fungovat jako taková přírodní viagra, dokáže zlepšit erekci a zvýšit libido.

Dýchání a spánek

Po spánku s otevřenou pusou (pokud jsi dosáhla skóre dvacet a méně, je to velmi pravděpodobné) se zřejmě cítíš ještě unavenější. Podle studií navíc dýchání s otevřenou pusou přispívá k únavě, špatné koncentraci a špatné náladě. Jak ale lépe spát?

  • Nejez dvě hodiny před ulehnutím do postele.
  • Ložnice nesmí být přetopená.
  • Praktikuj dechová cvičení. Zaměř se na nádech a výdech nosem. Pak se snaž nádech zpomalit, každý nádech a výdech by měl být mělký, jak jen to jde. Dýchej poté normálně, následně cvik zopakuj.

Anebo se prostě nauč usnout kdekoliv a kdykoliv. Mrkni do galerky na spáče, kterým nedělá problém usnout v jakékoliv poloze na jakémkoliv místě. :-)

Foto zdroj: shutterstock.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
09. 03. 2016 Olga Terezia (reakcí: 2)
03. 03. 2016 glady .... (reakcí: 0)
01. 03. 2016 Karolina Není třeba (reakcí: 8)
01. 03. 2016 IVANKA294 ... (reakcí: 0)
01. 03. 2016 Bobina1 - (reakcí: 0)
01. 03. 2016 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream Pleťový krém 50 ml

SheaCream je vyživující, hydratační a regenerační pleťový krém vyrobený ze Shea neboli Karité másla.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 27. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

27. 10. 2016 Horoskop Panna

Do tvého života vstoupí osudový muž, který ti pořádně zamotá hlavu a je jedno, jestli jsi svobodná nebo zadaná. Nebud... Celý horoskop

Karta dne

Pět mečů
Situace, kterou jsi právě řešila, nedopadne přesně podle tvých představ. Ve skrytu duše jsi věřila, že se problém vyřeší a ty ho jednou provždy zameteš pod koberec. Ne...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist