Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Boj s kilogramy aneb Co je důležitější: Vůle nebo motivace?

Boj s kilogramy aneb Co je důležitější: Vůle nebo motivace?

Boj s kilogramy aneb Co je důležitější: Vůle nebo motivace?

Magazín: Hubnutí | autor: Helena Stejskalová | vydáno 02. 01. 2015

„Nemám dostatek vůle“. „Chybí mi motivace“. Také se takhle vymlouváte, když se vám nedaří zhubnout pár kilogramů, které jste nabraly? Podívejme se, jak si s vůlí a motivací poradit, abyste hubly s lehkostí.

Vůle a motivace jsou důležité, abyste bez problémů zvládaly každodenní překážky, ale i dlouhodobé problémy. A tím je bezesporu i nadváha. 

Co to je, když si řeknete: „Mám silnou vůli“? 

Umíte překonat sama sebe, svoji nechuť k určité činnosti, kterou je ovšem nezbytné udělat. Pustíte se do ní, přestože je vám nepříjemná. Za odměnu pocítíte radost nad tím, jak jste si s nepříjemným úkolem poradila. Příklad: Rozhodla jste se cvičit pro zlepšení kondice, i když vůbec nejste sportovní typ. Budete mít radost, jak vám cvičení jde stále lépe.

Umíte upřednostnit dlouhodobý cíl před aktuální lákavou potřebou, která ovšem přinese jen krátkodobé potěšení, dlouhodobě nezískáte nic. Příklad: Rozhodujete si, zdá si dát dortík. Krátkodobě vám sladké přinese uspokojení a na chvilku si obalíte nervy, ovšem dlouhodobě jste sama proti sobě. Pokud budete uspokojovat jenom svoje krátkodobě potřeby, nepodaří se vám dlouhodobě zhubnout. 

Ovládáte schopnost sebekontroly. Dáte si cíl, a jakmile se začnete odchylovat od cesty, jak ho dosáhnout, sama upravíte svoje jednání, abyste cíle dosáhla. Příklad: Chcete hubnout, ale na podnikovém večírku se přejíte majonézových chlebíčků. Vzápětí si ale svoji chybu uvědomíte a vrátíte se zpátky ke zdravému stravování. 

Dokážete rozlišit důležité věci od nedůležitých a věnujete svoje úsilí jenom těm důležitým. Pokud chcete přestat jíst tučné a kamarádka vás láká do restaurace na vepřové koleno, položte si otázku, co je pro vás důležitější. Jít na oběd s kamarádkou, nebo jíst zdravě? Rozlište, co je pro vás podstatné a chovejte se podle toho. 

Vůle tedy znamená umět řídit sám sebe, kontrolovat svoje jednání. Chcete-li hubnout, bez vůle se neobejdete.

Jak poznáte, že žijete s narcisem

Jak poznáte, že žijete s narcisem

V řecké mytologii byl Narcis pohledným mladým mužem, který odmítl všechny potenciální nápadnice a...

 

Jak ji ale posílit?

Odstraňte ze svého okolí nežádoucí podněty, které by vás sváděly k nevhodnému chování. Příklad: Hubnete? V tom případě není vhodné mít doma spíž plnou dobrot. 

Schovejte si energii na důležitá rozhodnutí, neplýtvejte s ní zbytečně. Snažte se co nejvíce rozhodování v běžné praxi převést do rutiny. Neváhejte zbytečně dlouho nad každou maličkostí. Rozhodněte se, i když riskujete, že se nerozhodnete správně. Dlouhým rozebíráním jednoduchého problému zbytečně vyčerpáváte svoje kapacity. Příklad: V supermarketu váháte, který sýr je zdravější. Rozhodněte se hned podle informací získaných na etiketě a dál už to neřešte. 

Důležitá rozhodnutí a aktivity dělejte v době, kdy jste nejvýkonnější. Příklad: Patříte mezi skřivany, kteří vstávají brzy ráno? Potom si třeba ráno zacvičte. Budete snáze hubnout, než kdybyste se do cvičení pustili až večer, kdy se unavení vrátíte z práce. 

Motivace bez vůle a naopak nefunguje

Vůle je s motivací úzce svázána. Nemůžete uskutečňovat určitý cíl, ke kterému jste motivována, když postrádáte vůli k jeho dosažení. A na druhou stranu vůle je jenom prázdným pojmem, když nemáte cíl v podobě motivace. K hubnutí potřebujete obojí. Motivace je cílem: Zhubnout 5 kg. Vejít se do šatů, které jste ještě předloni oblékla. Dosáhnout BMI 20. Vůle je cestou, jak toho dosáhnout: Jíst více ovoce a zeleniny. Více se hýbat. Vynechat tučné a sladkosti. Motivaci máte danou, ale vůli musíte trénovat každodenní rutinou. Pak zjistíte, že vás nerozptylují maličkosti a zbývá vám dost energie na uskutečňování velkých věcí. A tím udržování optimální hmotnosti určitě je. 

A jak to máte s vůlí a motivací vy? Jak se vám daří posilovat svoji vůli?

Foto zdroj: thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
06. 01. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
06. 01. 2015 glady ... (reakcí: 0)
05. 01. 2015 kacenka811 . (reakcí: 0)
02. 01. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

19. 02. 2017 Horoskop Blíženec

Pozor na falešné kamarádky, které se kolem tebe točí a jediné, co chtějí, je zničit tvůj poklidný rodinný přístav. Ro... Celý horoskop

Karta dne

Devět pohárů
Život k tobě začíná být velmi láskyplný, sny se ti pomalu ale jistě začínají plnit a tvé srdce bije radostí s touhou sdílet šťastné chvíle s ostatními. Tvé vztahy s ro...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Týden ve znamení lásky na Femině!

Ať už se ti to líbí nebo ne, už v úterý nás čeká Valentýn. Jedni tento svátek milují a nedají na něj dopustit, druzí ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist