Ženy podceňují rakovinu prsu. Tipy na správnou prevenci

Rakovina prsu patří k nejčastějším onemocněním u žen. I když výskyt rakoviny prsu je četný a každým rokem se zvyšuje, přesto však ženy podceňují preventivní vyšetření, přitom včasné zjištění zvyšuje úspěšnost léčby této nemoci.

Karcinom u rakoviny prsu se ve většině případů vyvíjí postupně, takže je dostatek času na její zjištění. Avšak s vývojem nádoru se samozřejmě zmenšuje šance na úplné uzdravení. Proto je nutné, aby ženy nepodceňovaly prevenci ani léčbu.

Příznaky rakoviny prsu

Zhoubný nádor v prsu je většinou zpočátku nehmatní, nijak nebolí ani nezpůsobuje žádné jiné potíže. V tomto stadiu ho může odhalit pouze mamograf, nebo ultrazvuk. Jak ale nádor postupem času roste, zanechává na prsu určité stopy neboli příznaky rakoviny prsu, které jsou viditelné nejen okem, ale i hmatem.

Konkrétně se jedná o následující příznaky:

  • bolest prsu
  • zvětšení prsu
  • tažení kůže nebo bradavky
  • výtok z bradavky
  • důlkovatění na určitých částech tkáně
  • pomerančová kůže
  • zarudlá kůže
  • a mnoho dalších příznaků

Včasně zjištění a úspěchy v léčbě

Pokud zachytíte rakovinu prsu včas, je šance na úplné uzdravení opravdu veliká. Ptáte-li se však sami sebe, co znamená včas? Při včasném zachycení bývá ložisko kolem 1 cm a je jen omezené na samotný prs bez postižení spádových uzlin v podpaží. Včas lze rakovinu zjistit díky mamografii, kdy ložiska mají jen několik milimetrů.

Počítejte však s tím, že i při včasném zjištění rakoviny prsu budete muset podstoupit chirurgický zákrok, případně chemoterapii. Dále je důležité, abyste věděla, že léčba bývá pro pacientky psychicky náročná, zejména pokud pacientka přijde o prso, nebo o vlasy kvůli chemoterapii.

Léčba rakoviny prsu

Pokud vám byla v rámci diagnostiky potvrzena rakovina prsu, přistupuje se následně k její léčbě. Jak už bylo výše zmíněno, ta zahrnuje většinou chirurgickou operaci, při které se odstraní část nebo celé prso. U některých pacientek se odstraňují také lymfatické uzliny v podpaží kvůli úplnému zbavení nádoru.

Po zákroku následuje chemoterapie, která se provádí proto, aby nedošlo k rozsevu nádorových buněk do krve. Když je léčba úspěšná, žena může podstoupit ablaci prsu, což je plastická operace, díky které pacientka získá nové prso, snadněji se vyrovná s celkovou nemocí a usnadní ji to návrat do běžného života.

Proč provádět samovyšetření?

Pravidelné samovyšetření doporučujeme každé ženě, neboť tím zvyšuje šance, žena bulku či uzlík přijde dříve, čímž se samozřejmě zvyšuje šance na úplné uzdravení. Samovyšetření by měly provádět mladší i starší ženy každý měsíc (konkrétně druhý nebo třetí den po skončení menstruace, když už není v prsou žádné napětí).

Patříte-li k ženám, které ještě se samovyšetřením nezačaly, pak doporučujeme první měsíc provádět vyšetření každý den, abyste vaše prsa co nejlépe poznala, a poté mohla odhalit každou změnu.

Pokud na sobě pozorujete výše uvedené příznaky a máte podezření, že by mohlo být něco v nepořádku, pak se obraťte na kliniku Weiden, kde vás důkladně vyšetří a zjistí, zda se skutečně jedná o rakovinu prsu, nebo jen o planý poplach. Veškeré projevy opravdu nepodceňujte, v případě jakéhokoliv podezření je lepší podstoupit vyšetření.

Komerční prezentace

6.10.2015 12:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist