Zapomeň na anorexii či bulimii, boomem doby je ortorexie

Anorexii nebo bulimii již znáš, byla skloňována v mnoha médiích snad stokrát, ne-li tisíckrát. Ovšem současná doba je pojata ve znamení ortorexie. O co jde a jak moc tě může ohrozit?

ortorexie-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ortorexie vzniká, když máš posedlost zdravým jídlem a spíše dáš na svoji neskonalou touhu po něm než na zdravý selský rozum. Je to novodobý trend a bohužel i nová porucha příjmu potravy, která zatím moc známa není. Tedy v laických vodách neznámá.

V odborných kruzích tomu bylo jinak. Ortorexii již v roce 1997 definoval jako nemoc doktor Stevena Bratman. A vymyslel tutorial (manuál) jak ortorexii rozpoznat. Je to tzv. Bratmanů test a orto dotazník, v němž skrz deset odpovědí na otázky lze rozpoznat, zdali pacient trpí ortorexií.

Ortorexie je, když…

Ortorektici jsou závisláci na zdravé a biologicky čisté stravě. A to doslova chorobně závislí. Jasně, jsou lidé, které nemoc donutí jíst hodně zdravě (jaterní dieta, jídelníček při crohnově chorobě, atp.) a striktně dané dietní mantinely dodržovat. Někdy dočasně, jindy celoživotně.

Ale ortorexie je již za čarou. Tam vzniká stejná závislost jako u alkoholu, léků nebo kouření. Ortorektici si nemohou pomoci a prostě MUSÍ jíst zdravě stůj co stůj. Jinak mají pocit, že jim bude špatně, že onemocní a že si poškodí zdraví tím, že do sebe dostanou příliš mnoho éček, konzervačních látek, umělých barviv a dalších škodlivých složek z potravin a stravy. Paradoxně si tak poškozují zdraví mnohem více svými postoji a až patologickou závislostí na biologicky nezávadném jídelníčku.

Jak ortorexie vzniká a proč?

Jestli jsi vyznavačkou alternativních způsobů stravování a zdravé stravy obecně, tíhneš k bio potravinám, raw stravě, veganství, vegetariánství nebo třeba makrobiotice, dej si velký pozor. Odtud je už jen krůček k ortorexii.

Pokud patříš mezi mediálně sledované osoby (modelka, herečka, zpěvačka, youtuberka, vysoká managerka či sportovec atp.) máš k tomu také velmi blízko.

Jsi totiž pod drobnohledem okolí, regionu, Česka či dokonce světa, a tlak na dokonalý vzhled, vizáž a jednání je maximální. Můžeš proto velké změny v jídelníčku a životním stylu volit jako přirozenou cestu k tomuto všemu. A pomyslná čára k ortorexii je velmi blízko. Vše je totiž spojeno s psychikou, stresem a zvýšeným tlakem na tebe od okolí. Nebo prostě toužíš být dokonalá za každou cenu a sklouzneš v této touze příliš daleko.

Příliš a moc často se zabýváš tím, co jíš, piješ a jak se jevíš okolí. Plánuješ jídelníček, každou porci a nákupy potravin do až fanatických detailů. Při jídle striktně dodržuješ dávky porcí, jejich složení (maso, zelenina, ovoce, bílkoviny, vitamíny) i počet kalorií. Jakmile něco ohledně stravy nedodržíš, máš pocity provinění a o to více a do extrému se to snažíš napravit. Zkrátka nejsi sama sebou.

Důsledky ortorexie

Důsledkem je nabouraná psychika, deprese, nespavost a přílišné lpění a obsese na rituálech okolo jídla a pitného režimu, složení jídelníčku i dodržování zdravého životního stylu. Vše je podřízeno jen a jen tomu.

A tak se přestáváš stýkat s lidmi jinak zaměřenými, kteří jedí a žijí normálně. Ovšem pro tebe nenormálně. Proč? Protože si myslíš, že by tvůj životní styl nerespektovali, nechápali ani nepodporovali, a naopak tě sváděli k „normálnostem“ života. A toho se bojíš asi nejvíce, a proto to již v zárodku dusíš a prostě kontakty přerušuješ. A nacházíš si přátele a sobě blízké v okruhu těch, kteří vyznávají stejně chorobný až nebezpečný životní styl.

Jak poznat, zdali máš náběh na ortorexii?

Odpověz si na deset otázek Bratmanova orto dotazníku.

  1. Plánuješ si jídelníček několik dní dopředu?
  2. Přemýšlíš více než tři hodiny nad jídlem a dietou?
  3. Jsi na sebe přísnější než dříve?
  4. Cítíš sníženou kvalitu osobního života a diskomfort kvůli dodržování zdravého životního stylu?
  5. Upřednostňuješ kalorickou hodnotu jídla před jeho chutí?
  6. Zvýšila se tvá sebeúcta v důsledků zdravějšího stravování a života?
  7. Máš pocit viny, když porušíš pravidla zdravého stravování?
  8. Zmizela z tvého jídelníčku navždy tvá oblíbená jídla?
  9. Působí ti životní styl a stravování potíže při setkání s přáteli, s rodinou nebo při stravování mimo domov?
  10. Cítíš uspokojení, když jíš zdravě?

Jak z toho ven?

Jestliže čtyři nebo pět tvých odpovědí bylo ano, máš problém. Pak neváhej a oslov odborníka – výživového poradce. Máš-li však více než pět odpovědí s výsledkem ano, tak je dobré k výživovému specialistovi přidat návštěvu psychologa, případně poradit se s obvodním lékařem, který tě nasměruje správným směrem a ke vhodným odborníkům.

Cesta ven existuje, ovšem je velmi složitá a trnitá. Začátek je, uvědomit si zhoubnost a nebezpečnost svého životního stylu potažmo stravování a sama chtít změnu. Bez dobré vůle to nepůjde.

Je to pouť podobná té anorektiků. I když anorexie je de facto touha po štíhlosti skrz nedostatek jídla a ortorexie touha po pevném zdraví skrz zdravé stravování. Z obojího ale vede cesta ven jen přes psychologickou pomoc, podporu odborníků správné výživy a výživových poradců. Tedy lékařů a v oboru takzvaně „hlav pomazaných“. Jinak to nelze vyřešit.

A jak to máš ty? Jsi zastáncem zdravé stravy a bez ní nedáš ani ránu?

Zdroj foto: Shutterstock.com

17.6.2021 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist