Vitamíny na míru? Ano, konečně je to možné

Téměř z každé reklamy se na nás valí příkazy v podobě péče o naše zdraví – kupte si to a tamto a problémy pominou, otoky zmizí, zmírní se bolesti…a tak můžeme pokračovat dál, ale málokdy se řeší, jak těmto zdravotním problémům předcházet. To, že jsou vitamíny a bylinky důležité pro naše zdraví, ví každé malé dítě, ale v lékárnách je jich nepřeberné množství a my pořádně nevíme, po kterých sáhnout a v jakém množství je užívat, protože, co si budeme nalhávat, i některými vitamíny se můžete předávkovat. A tak jsme v redakci pátrali, jestli existuje služba, která vytvoří vitamíny na míru. A protože jsme ji našli, tak vám ji honem představíme.

Pokud se zajímáte o své zdraví a přemýšlíte o prevenci před různými nemocemi, jistě jste narazili na podobný problém jako my a to, že si můžete nechat ušít šaty na míru, nechat se ostříhat jen podle své fantazie, nechat si postavit dům na klíč dle své extravagantní touhy, ale pak musíte jít do lékárny a koupit si vitamíny, které někdo někde v laboratoři vytvořil, aniž by vás viděl a znal váš životní rytmus. Stejnou krabičku, kterou užíváte vy, jako aktivní člověk, který sportuje a jí zdravě, si jde koupit i váš soused, co zná sport jen z televize a za zdravou stravu považuje kandované ovoce. Oba možná v základu potřebujete vitamín C, ale pak se vaše potřeby různí. Abyste obsáhli to množství vitamínů a dalších látek, které vaše tělo opravdu potřebuje (nejde vždy jen o vitamíny získávané běžně z potravy), museli byste si koupit krabiček víc a vzhledem k tomu, že se některé z látek  výrobně kombinují, brali byste i složky, které vaše tělo vůbec nepotřebuje nebo je na ně dokonce alergické. Jak z toho tedy ven?

Sešla jsem se s Tomášem Valentou, jedním ze zakladatelů  Mixturam, první firmy u nás, která umí dle konkrétních požadavků vytvořit směs vitamínů a bylinek na míru a natobolkovat je do želatinových kapslí, abych zjistila, jestli se nám všem opravdu blýská na lepší časy.

Jak vás vůbec napadlo začít vyrábět vitamíny na míru?
Bylo to před pár lety, kdy kamarád vážněji onemocněl a musel začít řešit stravu a pravidelný přísun specifických látek v podobě doplňků stravy. U takto mladého člověka a nejen u něj  to bylo velmi omezující. Začal se pídit po tom, co teda může dělat pro to, aby se cítil lépe a zjistil, že látky, které potřebuje, se buď neprodávají v množstvích, které by potřeboval, nebo se neprodávají samostatně, pouze v kombinacích s jinými, které naopak nesmí. Po rozhovoru s několika farmaceuty a lékárníky si potvrdil, že nic takového, jako možnost namíchat i vlastní směs vitamínů a bylinek na míru tady prostě neexistuje. A to byl ten impuls. V krátké době se k jeho nápadu přidalo pár lidí, a začali jsme přemýšlet nad tím, jak ho přetavit ve skutečnost. Vzhledem k tomu, že nic takového tady v ČR ani Evropě doposud nebylo, museli jsme si vše vyvinout a sestavit sami.

Kolik času uteklo od nápadu k realizaci?
Od nápadu do realizace uběhl asi rok a půl. Loni v květnu jsme službu spustili a díky úspěchu v brzo na to se konající soutěži Vodafone Nápad roku jsme získali první důležité potvrzení veřejnosti, že jdeme správným směrem. To nám do začátku hodně pomohlo.

Vy přece nejste lékaři, nebylo to složité?
Ne (smích), já a kolega jsme ajťáci, respektive on je skvělý programátor a já zase dlouhodobě řeším weby a internetový marketing. Ale měli jsme chuť a energii a tak jsme si sestavili tým odborníků, programátory, farmaceuta, technologa, grafika, a společně jsme vymysleli a navrhli celý proces výroby a finální webovou službu. Nejsložitější byla asi zdravotní legislativa a technická stránka výroby. Každopádně, vyrábíme customizované doplňky stravy, ne agresivní chemické léky s řadou vedlejších účinků, takže míra nějakého nebezpečí je v našem případě minimální, srovnatelná např. s potravinou, ze které daná látka pochází. Když má někdo např. slabé srdce a dá si kávu, taky si může ublížit.

Jak to tedy u vás v Mixturam funguje?
Ve většině případů k nám přicházejí objednávky online. Na našich stránkách www.mixturam.cz si buď vyberete z jednotlivých bylinek, vitamínů, extraktů a sestavíte si požadovanou směs na míru, nebo máme interaktivního rádce, který zákazníka navede a poradí mu s výběrem  podle jeho potřeb. Interaktivní rádce funguje na základě algoritmu vyvinutého odborníky, který hlídá maximální denní dávku, látky, jež se nesmí kombinovat a bere v potaz i alergie a potravní intolerance, které zákazník zaškrtne. Do jedné směsi lze umístit až 6 různých látek. Pak v dalším kroku si zákazník zvolí název směsi na etiketu, objedná a dál už jen počká přibližně 7 dnů, než směs vyrobíme a krabička mu přijde domů. Pokud si zákazník i tak neví rady, může nám napsat nebo zavolat a náš odborník mu na základě uvedených problémů či vyšetření doporučí vhodnou směs. Aktuálně pracujeme na dalším vylepšení, chystáme konkrétní předpřipravené kombinace, např. proti stresu, na imunitu, pro sportovce, studenty, těžce pracující atd., kde si k danému základu dále bude i nadále možné něco přidat či si množství vitamínů v kombinaci upravit podle potřeb. V budoucnu nevylučujeme i přímo doktora pro konzultaci na telefonu, pokud o to mezi zákazníky bude zájem. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že online rádce funguje skvěle a většině lidí postačuje.

Z čeho je kapsle?
Jelikož používáme jen čisté suroviny v prášku (bez jakýchkoliv přidaných leštidel, pojidel, zahušťovadel barviv atd.), tobolkujeme je do standardních lékárenských kapslí ze želatiny. Pokud by někdo potřeboval (např. vegan nebo vegetarián) kapsli rostlinnou, stačí to v objednávce uvést, už je standardně také děláme. Teď akorát pracujeme na funkcionalitě, díky které si typ kapsle půjde zvolit při objednávce. Oba typy kapsle jsou průhledné, takže je v nich krásně vidět daná vitamínová směs. Oproti běžným přípravkům tak můžete přesně vidět, co jíte. Občas směsi vytváří velmi krásné barevné kombinace.

Kolik je ampulek v krabičce a z kolika látek se může vybírat?
V balení je 100 tobolek, což je denní dávka na více než 3 měsíce. Aktuálně máme 39 látek v nabídce a další se průběžně připravují. Jak by se mohlo na první pohled zdát, naše služba není jen o vitamínech (máme v nabídce zatím jen 2), je to hlavně o přírodních látkách, bylinkách, různých extraktech, řasách, funkčním exotickém ovoci atd. Vlastně jsme taková „moderní bába kořenářka“, dalo by se říct. Když budu konkrétní, tak si u nás může každý namíchat směs např. na detoxikaci, pleť a vlasy, hubnutí, imunitu, energii, čistění krve, zlepšení paměti, proti stresu a i třeba na potenci či zvýšení libida. Takže si vybere opravdu každý.

My jen dodáváme, že s Mixturam připravujeme soutěž o poukázky na vitamíny, takže se těšte. Bude to totiž velmi brzy. Zatím se můžete podívat na www.mixturam.cz.

11.4.2014 8:00| autor: Sabrina Harisová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist