Tajemství zdravého zraku aneb Jak na správnou péči o oči

Oči jsou smyslový orgán, který je doslova k nezaplacení. Vždyť svým zrakem vnímáš až osmdesát procent veškerých informací. Proto bys měla o oči pečovat tak, aby ti vydržely zdravé co možná nejdéle. Víš, jak na to?

zdrave-oci-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Oči nám decimuje životní styl a jeho hektičnost, nadměrné využívání technologií – tabletů, smartphonů, notebooků, počítačů, televize, špatné osvětlení při práci. Svůj podíl má rovněž znečištěné ovzduší se smogem a inverzí nebo nedostatek spánku a odpočinku.

Zkrátka mnozí neumí moc dobře odpočívat, relaxovat, uvolnit se, dát si pauzu, nic nedělat, pobývat dostatečně dlouho venku a v přírodě a stále nekoukat do mobilu či na telku. A tak se i ty setkáváš s více a více lidmi, kteří musí používat dioptrické brýle, ať už na dálku, či na blízko. Bez nich je pro ně svět rozmazaný.

Co tedy můžeš pro svůj zrak udělat?

 • Nepodceňovat pravidelné návštěvy u očního lékaře
 • Dodržovat zásady zdravého životního stylu
 • Správně se stravovat a jíst potraviny prospěšné očím
 • Cvičit nejen své tělo, ale i oči
 • Vyhnout se nadměrné zátěži očí při práci i odpočinku
 • Zvolit správné a vhodné osvětlení u jakékoli činnosti
 • Dopřát sobě i očím pravidelný relax
 • Mít vždy vhodné brýle, kontaktní čočky a další pomůcky, které oči chrání

Tvůj oční lékař

Je pro tvé oči velmi důležité nepodceňovat návštěvy očního lékaře. Měla bys k němu chodit pravidelně i když se cítíš v pohodě. Minimálně 1x ročně bys měla očního lékaře navštívit, a nosíš-li kontaktní čočky, tak se doporučuje návštěva 1x za půl roku.

Pravidelné oční prohlídky mají svůj smysl. Jsou důležité pro udržení zdravého zraku, protože každá prevence je lepší než léčba. Takto mohou být tvé obtíže odhaleny včas a řešeny obratem. Kupříkladu šedý zákal či degenerativní změny, zelený zákal, obtíže se sítnicí, nitrooční tlak nebo skryté záněty. Mimoto lze díky očnímu vyšetření odhalit jiné nemoci – cukrovku nebo vysoký krevní tlak.

Zdravý životní styl

Pro tvůj zrak má význam rovněž vhodný a zdravý životní styl s dostatkem tekutin, ovoce, zeleniny, pohybu na čerstvém vzduchu, odpočinku a relaxu, spánku a striktním oddělením práce a volna. Je důležité umět vypnout, zapomenout na chvíli na pracovní povinnosti a dělat něco, co tě nabíjí radostí a pohodou. Také se snaž oprostit od zlozvyků, jako je kouření, nadměrné mlsání čokolády a sladkostí, nebo holdování tučným masům a uzeninám.

Omez čas věnovaný počítači, televizi a mobilu či tabletu tak, abys měla klid na regeneraci očí a jejich odpočinek. Pokud na počítači či notebooku pracuješ, dodržuj pravidelné pauzy a přestávky, dopřávej očím zvlhčující kapky a klid se zavřenýma očima. Také pomáhá koukání do zeleně – stačí několikaminutový pohled z okna.

Pestrá a zdravá strava

Jídelníček bys měla mít co nejpestřejší, bohatý na živiny, vitamíny a minerály. Očím prospívá obzvláště vejce, ryby, česnek, kukuřice, sója, borůvky, kurkuma, skořice, rajčata, ořechy, semínka a olivový olej. Z nápojů si přidej do repertoáru šťávu z karotky, zelený čaj a dostatek čisté vody. Ideální je ta z kohoutku, kterou si přefiltruješ skrz filtrační konvici, čímž vodu zbavíš chlóru a dalších škodlivých látek.

Pohybové aktivity a oční cviky

Tvým očím prospěje i pravidelný pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu a v zeleni. Ta očím prospívá, protože zelená je nejen vitalizující barva, ale především uklidňující.

Nejen když pracuješ na počítači, ale obecně očím prospěješ očními cviky a oční jógou. Ideálně vše prováděj každý večer, nebo při únavě očí. Práce na počítači oči vysušuje, proto měj po ruce zvlhčující kapky (třeba s kyselinou hyaluronovou) a oči více promrkávej. Cviky nejsou náročné ani časově, ani na provedení, a přitom jednoznačně efektivní a účinné.

Jak na cvičení očí?

Malý návod na to, jak s očima cvičit:

 • 5x očima zamrkej
 • 5x se podívej očima nahoru a dolů
 • 5x se podívej doprava a doleva
 • 5x koukej šikmo nahoru a šikmo dolů – zleva doprava
 • 5x šikmé koukání opakuj na druhou stranu – zprava doleva
 • 5x dělej očima kroužky – prvně doprava a pak doleva
 • 5x očima kresli čtverec – doprava a pak doleva
 • 5x očima vykresli vlnky – tam a zpět
 • 5x očima vykresli trojúhelník – doprava a pak doleva
 • Nakonec pořádně 5x zamrkej

Video, jak správně cvičit tuto oční jógu, najdeš zde:

Správné osvětlení

Ať už pracuješ na počítači, čteš si nebo koukáš na televizi či třeba vaříš, ke všemu bys měla mít vhodné a optimálně řešené osvětlení, které tvému zraku neškodí a dopřeje mu i při umělém osvětlení dobré vidění. Pracovní stůl by měl mít osvětlení umístěné vlevo, kuchyňská plocha by měla být osvětlena shora – pod vrchními kuchyňskými skříňkami. A televize by měla být osvětlena v pozadí, anebo vedle po bocích. Ke čtení měj stojací lampu či stolní lampičku spíše se žlutým světlem. Stropní světlo pro čtení moc vhodné není.

Vhodné brýle, čočky a ochranné pomůcky

Cítíš-li, že máš zhoršené vidění, měla bys nosit kontaktní čočky nebo vhodné dioptrické brýle. Vždy si zrak nechej v tomto případě vyšetřit a proměřit očním lékařem. Správná dioptrická korekce je důležitá, aby se oči příliš nenamáhaly a netrpěly zvýšenou únavou. U kontaktních čoček je vždy síla dioptrií o půl dioptrie nižší než u brýlí. Je to proto, že máš čočku přímo na oku. Ideální volbou jsou jednodenní čočky, které nemusíš vkládat do pouzdra s čerstvým roztokem a zamezíš tak případným zánětům z nečistot. Ráno je nasadíš a večer vyjmeš a vyhodíš. Při manipulaci s kontaktními čočkami dbej vždy na předem umyté ruce.

Také ochranné pomůcky jsou pro oči důležité, a nejsou to jen ty pracovní. Oči by sis měla chránit venku a při sportování před slunečními paprsky slunečními a sportovními brýlemi, při práci třeba se dřevem, při vrtání či broušení také ochrannými brýlemi.

A co ty, jak se staráš o svůj zrak? Máš nějaké dobré tipy a rady pro zdraví očí? Poděl se o ně s námi!

foto-zdroj: shutterstock.com

9.9.2021 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist