Stres, rychlé životní tempo a málo odpočinku. Jak moc ohrožují tvé srdce?

My ženy někdy zapomeneme na to, že jsme pouhé smrtelnice a najedeme rovnou na rytmus hodný superhrdinek. Zvláště teď před Vánoci musíme vše zvládnout, vše obstarat, vše zařídit. Na odpočinek a relax nám nezbývá moc času a když se konečně rozhodneme s životním tempem něco udělat, většinou se brzy vrátíme do starých zaběhnutých kolejí. Jenže tohle je životu nebezpečné. Co všechno ti hrozí?

srdce-ohrozeni-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Chceme mít vše dokonalé, ale často zapomínáme samy na sebe. Žijeme v době, kdy nás obklopuje všudypřítomný stres a ten dokáže naše těla pořádně potrápit. Kolikrát ignorujeme a přecházíme volání našeho těla ke zpomalení, zastavení se. Tu a tam nás někde píchne, něco zabolí, rozbuší se srdce, ale my tomu nepřikládáme větší důležitost a jedeme dál. Přitom zrovna varovné signály nepravidelného srdečního rytmu mohou vést k velice závažným onemocněním.

V listopadu tohoto roku vydala mezinárodní asociace Atrial Fibrillation Association ve spolupráci s Biosense Webster zprávu odkrývající rostoucí zátěž fibrilace síní na pacienty a zdravotnické systémy v celé Evropě, která by mohla vyústit až v epidemii.

Co je ale ta záhadně znějící fibrilace síní? 

Fibrilace síní je charakteristická nepravidelným a často rychlým srdečním rytmem, který vede k nekoordinovaným stahům dvou srdečních síní. Nepravidelný srdeční rytmus může způsobovat vznik krevních sraženin, jelikož se krev může hromadit v srdci, než bude přečerpána do těla včetně mozku – hrozí tak mozková příhoda spojená s fibrilací síní, která je zvláště závažná.

Může se týkat i tebe?

Bohužel, data jsou neúprosná a podle posledních zjištění v současnosti tato nebezpečná nemoc postihuje asi 11 milionů Evropanů. V České republice jsou čísla alarmující, až 300 000 pacientů. Nejnovější výzkum potvrzuje, že do roku 2030 se pravděpodobně počet pacientů s fibrilací síní zvýší až o 70 %, a předpokládá se, že do roku 2050 dojde v Evropě ve srovnání s jinými oblastmi světa k nejvyššímu nárůstu výskytu fibrilace síní. Co s tím?

Poslouchej své tělo

Mezi nejčastější příznaky patří bušení srdce po ránu, snížená výkonnost, unavenost, zadýchávání se do schodů. To vše s časem zvyšující se a opakující se pravidelností. Jak ale předcházet srdeční fibrilaci síní a jak se vlastně léčí?  „Významnou roli při prevenci onemocnění fibrilace síní hraje zdravý životní styl, všímání si příznaků, pravidelné měření pulsu a preventivní prohlídky včetně vyšetření EKG, protože včasné odhalení fibrilace síní může zachránit život,“ odpovídá doc. MUDr. Martin Fiala, Ph.D., primář Centra kardiovaskulární péče, Neuron Medical v Brně a předseda České asociace pro srdeční rytmus.

Starej se tedy nejen o své tělo, ale i o své srdce. Naslouchej jeho tlukotu a při jakémkoliv malém podezření, že je něco v nepořádku, navštiv svého lékaře. Vždyť srdce máme jenom jedno a není možno bez něj žít,  ta chvilka prevence za jeho správný rytmus stojí.

Prevence je základ

I když máš pocit, že teď zrovna není ten nejvhodnější čas na to vysadit, věř nám, že je. Zapoj do vánočních příprav celou rodinu, tobě ubude práce a u společného pečení nebo zdobení si užijete jako rodina navíc spoustu legrace. Nenakupuj hromady dárků a nestresuj se v přecpaných obchoďácích, namísto toho si pod stromeček nadělte pár drobností a k tomu vánoční pobyt třeba na horách, kde si odpočineš a ještě užiješ chvíle strávené s dětmi a partnerem. Vychutnat si můžeš také romantické nebo rodinné vánoční filmy. Jejich TOP 20 najdeš ve videu:

Foto: Shutterstock.com

13.12.2018 6:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist