Stravovací zlozvyky? Zbavte se jich!

Se špatnými návyky při jídle nebojují zdaleka jen děti. Často si je z dětství přenášíme až do dospělosti. A někdy se naučíme dokonce i nové. Pojďme si říct, jak se nejčastějších zlozvyků zbavit, neboť ke zdraví nám rozhodně nepřispívají.

Vynechávání snídaně
Mnozí rodiče se svými dětmi bojují každé ráno u snídaně. Děti odmítají cokoli pozřít, a dospělý spěchající do práce tak zažívá perné chvilky. Nejednou však sami jdeme v tomto směru špatným příkladem. Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne a odbývat bychom ji neměli v žádném věku. Důvodů, proč ráno vyrážíme z domova bez snídaně, může být více. Mezi nejčastější patří vstávání na poslední chvíli, hltání snídaně za pochodu do zaměstnání či zvyk snídat právě až v práci. Pokud však mezi dobou probuzení a prvním jídlem uběhne více než hodina, není to úplně optimální. Náprava musí být taková, že si ze snídaně uděláme samozřejmost, jako je například čištění zubů. Začít se dá jednoduše, alespoň kouskem ovoce, pečiva či jogurtem. Časem se ranní jídlo promění v příjemný rituál, o který se nebudeme chtít nechat ošidit ani za cenu kratšího spánku.

Hltání
„Nehltej to jídlo,“ můžeme mnohdy zaslechnout u stolu, kde sedí rodiny s dětmi. Dospělí se už umějí chovat na první pohled kultivovaněji. Ale když bychom se zaměřili na to, jak rychle do sebe někteří jedinci dokážou jídlo naházet, s hltáním si to příliš nezadá. Základní pravidlo pomáhající proti tomuto nešvaru zní, nedávat si do úst další jídlo, když ještě koušeme předchozí sousto. Pomoci může také pomalé žvýkání, kdy si stanovíte, po jak dlouhé době jídlo spolknete. V závislosti na druhu potravin to může být například deset vteřin. Vyžaduje to ze začátku hodně trpělivost a pevné vůle. Odměnou vám však bude větší požitek z jídla a nezaděláte si například na žaludeční vředy.

[[related]]

Jídlo za pochodu
Běžíte z jedné schůzky na druhou a uprostřed cesty se o své právo hlásí váš žaludek. Namátkou si vzpomenete na poslední svačinu v jedenáct a nyní už jsou čtyři hodiny odpoledne. Víte, že někde chvíli posedět už absolutně nestíháte. Rychle si tedy koupíte na cestu alespoň párek v rohlíku a pospícháte dál. Samozřejmě se přitom ušpiníte od hořčice a rychle ukusované jídlo za chůze vám akorát zvedne stres. Jak takovým situacím předcházet? Připomínat, že důležité je si jídlo pečlivě plánovat, je asi zbytečné, ale přesto si každé ráno v hlavě srovnejte, kde se budete během dne nacházet, a zda máte možnost se tam nějak občerstvit. Snadným řešením je také vždy přítomná svačinka v kabelce v podobě banánu, műsli tyčinky, jogurtového mléka a podobně. Takové jídlo spořádáte rozhodně elegantněji a navíc se zdravějším účinkem než fastfoodové „pochoutky“.

Tláskání
Čokoláda, brambůrky, rohlík, jogurt, okurky… uffff, zase jste se přejedla a navíc takovým mixem, ze kterého by se vám jindy jen při pomyšlení zvedl žaludek. Tuto neřest má na svědomí tzv. vlčí hlad a s ním související kolísající hladina cukru v krvi. Stavu, kdy jsme do sebe schopné naházet během chvíle potraviny určené i na několik dní, se dá předcházet jedině pravidelným jídlem. Zároveň si také hlídejte dostatek sacharidů a správné složení živin jednotlivých porcí. Neboť samotná zelenina bez bílkovin může místo zasycení naopak vést k vyvolání ještě většího hladu, který vyřešíte právě tímto způsobem.

Jak jste na tom vy, máte také svoje jídelní prohřešky? A jak s nimi bojujete? Podělte se s námi o zkušenosti v diskusi.

Foto zdroj: profimedia.cz

22.11.2012 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist