Jak se bránit přemíře informací? Jde to!

V dnešní době na nás informace doslova útočí. Proto není divu, že jsi kolikrát vyčerpaná, i když jsi nic namáhavého celý den nedělala. Stačí ta hromada nevyžádaných zpráv, aby tě z toho pořádně bolela hlava. Uchovej si ji čistou a vyhýbej se velkému množství informací, spousty z nich vůbec nepotřebuješ. Máme pro tebe několik tipů, jak se některým zprávám vyhnout obloukem.

Získávat informace je jistě potřeba, ale ne všechny, které se na tebe za den nahrnou musíš vědět. Třeba takové zprávy nebo každý status na Facebooku, co tam vloží náhodní známí fakt číst nemusíš. Co ti dělá zbytečně těžkou hlavu?

Statusy na Facebooku raději nečíst

Jeden z velkých žroutů času jsou sociální sítě. Kromě toho že ti zabírají hodně času, ti také zabírají hodně místa ve tvé mysli. Opravdu potřebuješ vědět každých patnáct minut, co se kde děje? Ruku na srdce, pamatuješ si nějaký status i následující den? Asi ne, tak proč se dnes s ním zbytečně zabývat. Je nám jasné, že není lehké statusy přátel ignorovat, ale zkus tedy zredukovat své přátele, možná každý den čteš postřehy někoho, koho vlastně ani neznáš. A proč tedy vědět, co si zrovna nějaký známý, kterého jsi viděla jen jednou, dává k snídani? Pryč s ním.

Internet – dobrý sluha, zlý pán

S internetem bys měla obecně zacházet opatrněji. Je to jistě dobrá věc na vyhledávání informací, které vědět potřebuješ. Ale během té doby, co jsi online, na tebe útočí i ty, co nepotřebuješ. Většinou jsou to reklamy nebo upoutávky na vtipná videa na youtube a odkazy na další servery. Takže už víš, že v nákupním centru mají výprodej běžeckých bot, že se rozvádí známá herečka, jaký máš používat šampon na vlasy, že si máš vsadit sportku, a že se blíží mistrovství světa ve fotbale, a to sis přitom jen potřebovala vyhledat autobusový spoj. Nauč se hledat opravdu jen nezbytně nutné věci, uvidíš, že se ti nejen uleví, ale najednou budeš stíhat i mnohem víc práce.

prilis-mnoho-informaci-1.jpg

Zdroj: Shutterstock.com

Cesta po městě plná nástrah

Nemusíš být připojená k internetu, aby tě informace doslova bombardovaly. Postačí obyčejná cesta do práce. Billboardy na každém kroku, nespočet sloupů polepených plakáty, reklamní vývěsky u obchodů, poutače do barů, pozvánky na drink zdarma a v hlavě máš guláš. Je těžké si všech těch poutavých hesel nevšímat, ale zkus se raději dívat kolem sebe jinýma očima – pozoruj přírodu, stromy, lidi, budovy. Ať ti kvůli pár písmenkům neutíká svět.

Když se ti někdo snaží vymluvit díru do hlavy

Je jedno, jestli jde o neodbytného obchodníka, který ti volá kvůli senzační nabídce nebo kamarádku, která ti prostě musí říct na kávě všechny novinky, výsledek je stejný. Musíš si vyslechnout sdělení, o které nestojíš. Buď nekompromisní a popros lidi okolo sebe, ať se vyjadřují k věci. Současná doba je prostě zaměřená na obrovský tok informací a kdekdo se tě snaží přesvědčit přemírou slov o jeho pravdě, ale je jen na tobě, co chceš poslouchat. Příště až ti zavolá pracovník z call centra, klidně ho zastav a řekni mu, že nemáš zájem a ani čas poslouchat jeho nabídku. Večer budeš mít čistou hlavu a spoustu energie, to nám můžeš věřit.

Zajetí v mediálním světě

Je sice dobře, že v dnešní době se můžeš téměř okamžitě dozvědět, co se děje na druhé půlce světa, ale otázka je, jestli ti to spíše neškodí. Televizní noviny jsou plné negativních zpráv, a to není úplně dobré pro tvou psychiku. Je nám jasné, že chceš mít přehled, ale netopíš se už v tom nespočtu zpráv, které čteš od rána na internetu či v novinách a večer zkoukneš nejen televizní noviny, ale ještě reportáže ze světa slavných? Raději si zajdi se svou láskou na večeři a to, co se děje ve světě, si prostě přečteš až druhý den v novinách. A jestli na to nebudeš mít náladu, tak prostě ten den příval zpráv vynecháš. Nic se nestane, znáš přeci to pořekadlo, že není nic staršího než včerejší noviny? A ty důležité informace se k tobě stejně dostanou.

Proč se bránit přemíře informací?

To je jasné – uděláš hodně nejen pro své zdraví, ale také pro svou psychiku. Negativní informace totiž mají velmi nepříznivý vliv na tvou duši. I když máš pocit, že si to nepřipouštíš, vyvolávají u tebe špatné zprávy stresovou reakci, strach nebo úzkost a pokud jich je příliš, tělo se začne bránit. Můžeš tak skončit nejen s bolestí hlavy, ale také s psychickými problémy, oslabenou imunitou a následně tě pak skolí kdejaká viróza. zdraví – to je dost dobrý důvod, proč se zbavit některých informací, nemyslíš?

Jak se bráníš přemíře informací ty? Dokázala bys strávit víkend bez připojení k internetu a televize nebo pořád potřebuješ vědět, co se děje? Napiš nám do diskuze. 

Foto: Shutterstock.com

16.4.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist