Reishi – zázrak nejen pro tvou imunitu

Pokud neustále bojuješ s různými zdravotními neduhy, jako jsou opakovaná nachlazení, rýma či bolest v krku, možná potřebuješ posílit imunitu. Představíme ti zázrak přírody, houbu reishi, která vyléčí téměř vše!

reishi-2-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Houba reishi, česky nazývaná jako lesklokorka lesklá, je právem považována za zázrak tradiční čínské medicíny. Reishi je její japonské jméno, v čínštině zní „ling zhi“ a jistě není náhoda, že ve volném překladu to znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Tradiční čínská medicína ji užívá už přes 4 tisíce let. Udává se, že reishi byla ve starodávné Číně natolik vzácná, že byla určena jen pro císařskou rodinu. Ten, kdo houbu našel, ji musel odevzdat císařskému dvoru, přičemž zatajení a neodevzdání se trestalo smrtí!

Houba reishi je jednou z nejvíce využívaných medicinálních hub. Medicinální houby jsou v současnosti velký trend a hodně chronicky nemocných pacientů se uchyluje k jejich užívání ve chvíli, kdy konvenční západní medicína selže, nebo nemá takové účinky, jak by si pacienti představovali. To je na uvážení každého. Rozhodně však platí pravidlo, že pokud se rozhodneš vyzkoušet reishi a dlouhodobě se léčíš s nějakou chorobou a bereš léky, upozorni na to svého ošetřujícího lékaře a zeptej se ho, zda je v takovém případě reishi vhodné užívat.

Jelikož se reishi užívá zejména na zvýšení imunity, nesmí ji užívat např. lidé po transplantacích, kteří imunitu naopak potřebují tzv. přibrzdit a berou léky zvaná imunosupresiva. V každém případě se vyplatí velká opatrnost. A ještě jedno upozornění, užívat reishi bys neměla ani v době těhotenství a kojení. Sice některé zdroje uvádějí, že těhotenství pomáhá udržet, ale zatím pro to není dostatek vědeckých důkazů a tak raději nic neriskuj. Stejně tak by houba neměla být podávána malým dětem. Lékaři se přiklání k opatrnosti. Obecně se dá říci, že zastánci západní konvenční medicíny zatím tomuto trendu moc nefandí a stále mají tendence se dívat na čínskou medicínu trochu skrz prsty. Ale pomalu se to začíná měnit, i když asi ne tak rychle, jak by si zastánci čínské lidové medicíny přáli.

Houba nabitá zázračnými látkami

Ale povězme si nyní, čím je reishi tak zázračná a co z ní dělá houbu nesmrtelnosti. Zajímavé je, že jde o parazitickou houbu, která napadá kořeny a pařezy listnatých stromů. Jde o houbu podobnou choroši pocházející pochází z Asie. Ve volné přírodě se vyskytuje jen sporadicky. Ale protože poptávka po ní je v současnosti skutečně veliká, daří se jí pěstovat v pěstírnách. Zdroje uvádějí, že i takto vypěstované houby jsou zdrojem cenných látek a plnohodnotnou náhradou těch volně rostoucích.

Vědci analyzovali její obsah a zjistili, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, dále se pyšní vysokým obsahem železa a selenu a některými vitaminy ze skupiny B. Výjimečná je především tím, že obsahuje vzácný prvek zvaný germanium. Mnohé výzkumy mu přisuzují protinádorové účinky. V Japonsku i Číně je reishi oficiálně zařazena do programu prevence a podpůrné léčby rakoviny.

A jak reishi působí přímo na imunitu?

Podle mnoha studií obsahuje velké množství polysacharidů, z nichž některé jsou velmi podobné beta glukanům, látkám v poslední době hojně doporučovaných právě na podporu imunity. Proto je její užívání doporučováno zejména po operacích, ženám po porodu, a lidem s oslabeným organismem např. po onkologické léčbě. Ale tady zase pozor, určitě je na místě užívání nejprve konzultovat s odborníkem.

Dalším plusem je její velké množství obsažených antioxidantů. Dobrý vliv má i na cirkulaci krve a některé kardiovaskulární problémy, pomáhá např. regulovat krevní tlak.

Komu může pomoci

Jak jsme si řekli, houba reishi je prospěšná pro všechny, kdo potřebují podpořit imunitní systém. Kromě toho poslední výzkumy naznačují, že příznivě by mohla působit i při Alzheimerově chorobě nebo obecně u problémů s pamětí a stařecké demence. Pokud jsi ohrožena rizikem vzniku trombóz, houba reishi by ti měla pomoci i v tom, obsahuje totiž látku adenosin, která se v léčbě trombóz užívá. Dále působí proti uvolňování histaminu, což potěší všechny alergiky. A pokud trpíš na vysoký cholesterol, měla by ti pomoci se snížením a udržením jeho normální hladiny.

Jak houbu užívat

Na trhu je k dispozici velké množství přípravků obsahujících reishi. Čert aby se v tom vyznal! Z houby se vyrábí extrakt, kterým se plní kapsle. Existují ale další přípravky, jako různé sirupy a odvary. Jedno je jisté, v syrovém stavu se houba rozhodně konzumovat nedá, je totiž velmi hořká. Ostatně, není moc velká pravděpodobnost, že bys na ni při svých toulkách lesem narazila, leda že bys byla vystudovaný mykolog a pozorně se dívala kolem sebe.

Dříve, než si reishi objednáš, zajímej se o množství účinné látky v jedné kapsli a dej si čas se srovnáním produktů od různých výrobců. Ceny se mohou lišit a množství účinné látky přitom může být stejné. Když si nebudeš vědět rady, pomohou ti srovnávací portály. Udává se, že optimální množství polysacharidů, které by přípravek s reishi měl obsahovat, je alespoň 30 %. Dále je potřeba vědět, že nejvíce účinných látek obsahují plodnice. Ideální je, pokud byly pěstovány v bio kvalitě. Potravinové doplňky s reishi jsou často kombinovány s dalšími prospěšnými látkami, jako je např. vitamin C, rakytník nebo ostatními medicinálními houbami, např. shitake či hlívou ústřičnou.

Tak co, vyzkoušíš tenhle zázrak?

foto-zdroj: shutterstock.com

9.8.2019 10:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist