Pořádek? Jen pro blbce! Bordel tě podle vědců nakopne k lepším výkonům

Inteligent se vyzná i v bordelu, jak se říká. Když budeš tuhle teorii praktikovat na svém pracovním stole, víc toho uděláš a za kratší čas. Jak to, že má chaos takový vliv na kreativitu?

neporadek-na-stole-1100x618.png Zdroj: iStock

Nepořádek na stole prý napomáhá kreativitě

Jedni mají v životě pevně stanovený řád plný pořádku a čistoty, druzí fungují i mezi pytli s odpadky. Schválně, koho z nich bys tipovala na zaměstnance měsíce? Vědci mají jasno. Podle nich se daří především bordelářům! Co bys od nich měla okoukat?

Organizace? Pro blbce!

Univerzitu v Minnesotě zajímalo, jestli má uspořádanost nějaký vliv na lidskou tvořivost a pracovní úspěchy vůbec. Ukázalo se, že flegmatici uklízející svoji pracovní plochu jednou za uherský rok jsou mnohem tvořivější. Naopak vyznavači dokonalého pořádku jsou na tom s kreativností dost na štíru. Jak se na něco takového přišlo? Stylem „hoď do vody a plav“, jak jinak.

Nejsem prase, jen tak lépe přemýšlím

Dvě skupiny dobrovolníků dostaly v rámci výzkumu nelehký úkol. Vymyslet další využití pingpongového míčku. První část respondentů zavřeli odborníci do perfektně uklizené kanceláře, kam neproniklo ani smítko. Druhou do místnosti, kde vládnul zmatek a poházené věci. Výsledek?

Nepořádníci vykoumali ještě sto a jeden způsob, na co míček využít! A důvod je prý ten, že neorganizovanost vede k lepší přizpůsobivosti a hledání nových cest a řešení. To si myslí vědci, jejichž závěr publikoval odborný magazín Psychological Science.

A pozor, nejen v zaměstnání, ale i doma a vlastně kdekoliv jinde platí stejná pravidla. Chceš-li být více výkonná, úklidové prostředky nech ležet u ledu. Zvyk je totiž železná košile.

Čtěte také:

Nepodceňovat vliv prostředí

„Každý člověk je na svém pracovišti, ve své domácnosti, v autě, nebo dokonce v prostředí internetu vystaven různým stupňům neorganizovanosti. Ať už nad tímto prostředím máme nebo nemáme kontrolu, je zřejmé, že nás ovlivňuje,“ vysvětlila autorka studie Kathleen Vohs. Tak to bychom chtěli vidět její příbytek. Tam to tedy musí vypadat! Ale když si za svým svérázným názorem tolik stojí, třeba to vážně funguje. Co si z toho vyvodit?

Chaos rovná se originalita

Kathleen Vohs vzala svým závěrem všem pedantům na čistotu vítr z plachet. Je si totiž jistá, že čím víc má člověk v práci ztížené podmínky (všichni víme, jaké to je, hledat pero v hromadě papírů), tím víc ho to nutí k originalitě. Tudíž konec zažitých stereotypů! Jen to s tím návodem na kreativitu zase nepřehnat. Takový letitý box s obědem pod stolem v kanceláři způsobí spíš smrad než nevšední myšlenky.

A jak jsi na tom s pořádkem a jeho dodržováním ty? Lépe ti to myslí, když má každá věc své místo, nebo s tím takové cavyky neděláš? Bacha na to, i taková maličkost, jako je odhozená použitá žvýkačka, může roztočit kolotoč nebezpečných událostí. Mrkni na video. Smolaři tam šlo skoro o život!


4.9.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: apa.org/monitor/2013/10/messy-desk, carlsonschool.umn.edu/sites/carlsonschool.umn.edu/files/2019-04/its_not_mess_its_creativity_-_nytimes_0.pdf

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist