Pátek třináctého? 7 pověr, ze kterých se lidem ježí chlupy na těle

Věcí, které údajně znamenají skoro apokalypsu, je opravdu hodně a někteří pověrčiví se třeba černé kočky nebo žebříku bojí jako čert kříže. Patříš mezi ně? Až zjistíš, že všechno se dá obejít, uleví se ti. Katastrofám se totiž dá zabránit.

patek-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Které pověry se pojí s pátkem třináctého?

Pátek třináctého je tu právě dnes! Máš z něj strach? Pak vsaď na prevenci. Ostatně, ta se ti bude hodit i v dalších sedmi „kritických“ případech.

1. Černá kočka

Tomu, že chlupaté a roztomilé zvířátko, které se bohužel narodilo jako černé, umí přivodit pořádného smolíka, věří naprostá většina lidí. A když ke všemu přeběhne přes cestu a ty její trajektorii přetneš jako první, je rázem oheň na střeše a zkažený celý den, ne-li týden.

Jak tomu zabránit? Jsou dvě možnosti. Můžeš si zajít pár metrů navíc a tomu místu, kde se kočka pohybuje, se raději vyhnout, nebo počkat v úkrytu, než trasu kočičky přejde někdo jiný.

2. Rozbité zrcadlo

Povídá se, že taková nehoda tě může v tom negativním slova smyslu zaměstnat na dlouhých sedm let. Jenže na druhou stranu, střepy přece přinášejí štěstí, ne? Alespoň se to tak říká v pověře jiné. V tom aby se čert vyznal! Kdo nechce riskovat, měl by zvolit taktický postup.

Jak tomu zabránit? I tady lze vybírat ze dvou variant. A to pečlivě! Co třeba zříct se veškerých zrcadel? Jasně, někdy to nejde. V takových případech vezmi sekundové lepidlo a kousek po kousku lep… Designová mozaika ti v bytě udělá parádu, což se dá považovat za první prolomení smůly.

3. Žebřík

Traduje se, že když pod ním člověk projde, potká ho něco opravdu děsivého. Sice tomu přikládají důraz především v anglicky mluvících zemích, ale stejně…

Jak tomu zabránit? Štěstí v neštěstí se může stát, když na něm stojí kominík. V tom případě na něj okamžitě vyšplhej a začni ho osahávat. Na jeho divení se neber zřetel, zoufalá situace si žádá zoufalé činy. Pokud zrovna nikdo nečistí komíny, do ulic vyraz raději autem. Nebo městskou hromadnou. Pěšky ani krok!

4. Vysypaná sůl

Vaříš a najednou se ti válí sůl u nohou? Záležitost poměrně častá. Jestli máš arabské kořeny, okamžitě zbledneš. V těchto zemích je rozsypaná sůl hotovou pohromou! A nejen tam…

Jak tomu zabránit? Ihned po rozsypání soli hoď jedno zrnko za levé rameno, to prý zažehná možné trable. Jako uklidňovací manévr by to šlo, ale možná bude lepší soli se zbavit úplně. Je to stejně nezdravé. Na jídle si tedy nepochutnáš, ale zase budeš mít klid.

Přečti si také:

5. Vykročení z postele špatnou nohou

Po ránu by se mělo vyskočit z postele pravou nohou, jinak se něco ošklivého přihodí. Litujeme všechny, co mají momentálně na pravačce třeba sádru, nebo je trápí vyvrknutý kotník. Takový budíček opravdu nelze přát nikomu.

Jak tomu zabránit? Vyhrň si rukávy a přestav nábytek v ložnici. Postel samozřejmě šoupni ke zdi takovým způsobem, aby nebyla jiná možnost, než z ní vylézt tou správnou nohou. Dá to trochu práce a přemýšlení, ale je to přece pro dobrou věc.

6. Podmetení

Tohle se samozřejmě týká jen něžného pohlaví, i když… V dnešní době registrovaných partnerství těžko říct. Pokud zvedneš nohy, aby se pod tebou dalo zamést, nikdy se nevdáš. Jestli o tebe ženich nezavadí, ani když si na to dáváš velký pozor, je to alespoň na co svést. No ne?

Jak tomu zabránit? Koště nech v komoře a čest uklízet ponech vysavači. Úplná jistota vznikne tehdy, kdy si zaplatíš uklízečku a opustíš před úklidem byt. Člověk nikdy neví…

7. Pátek třináctého

Ach ta třináctka. A ještě k tomu v pátek! (Den, kdy je každý ve střehu a nečeká nic dobrého.) Protagonisté filmu Pátek třináctého by mohli vyprávět! Jen se podívej na video, jak dopadli! Oni prostě nevěděli, že i tento den se dá poměrně v klidu přežít a překonat.

Jak tomu zabránit? Včas si zažádej o dovolenou, zamkni, zavři okna, obklop se králičími pacičkami a vyčkej nehybně do půlnoci.

Pokud selžou všechna opatření a smůla se ti lepí na paty, nezbývá nic jiného, než se pokusit o její odehnání. Jak to se to dělá? Zahraj si na čarodějku!

S. O. S. rituál pro zahnání smůly

Vezmi kus bílé látky ve tvaru čtverce a do jeho středu nakresli pentagram. Dovnitř pentagramu vepiš svoje jméno. Zapal červenou svíčku a do libovolné nádoby napusť vodu. Tu měj při sobě.

Poté sundej boty a ponožky, postav se na zhotovený čtverec a na čelo si přilož nějakou věc, do které se neštěstí uzavře. Může to být cokoli. Kámen, střep… Zvedni volnou ruku a prones zaklínadlo tohoto rčení: „Posvátnou silou třikrát tři, nech mě, neštěstí, nech mě být! Do vody odejdou všechny neshody. Jak jsem řekla, tak se i stane, kouzlo bohyní požehnané!“

Předmět z čela sejmi, zabal do látky a vhoď do vody společně s další formulí: „Neštěstí, vzývám tě poprvé. Odejdi!“ Uchop svíčku, uhas ji ve vodě a prones: „Neštěstí, vzývám tě podruhé. Odejdi!“ Nádobu s vodou vynes ven z domu nebo bytu a rituál ještě víc pojisti slovy: „Neštěstí, vzývám tě potřetí, odejdi!“ Nádobou udeř o zem, co ti síly stačí a zakonči svoje snažení vydechnutím. „Amen.“ 

Co tomu říkáš? Pustila by ses do takového extrému? A jak jsi na tom s pátkem třináctého ty? Bereš si raději dovolenou, nebo ho bereš jako docela normální den? Napiš nám do diskuze. A taky mrkni na video, ne každý považuje pátek třináctého za smolný den, někomu se narodilo miminko:

 

13.10.2023 7:30| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist