Časožrouti aneb Co nám nejvíce krade čas při práci?

Máš pocit, že nestíháš a v duchu si přeješ, aby den měl více než dvacet čtyři hodin? Možná se jen necháváš rozptýlit časožrouty. Všimni si někdy, kolik za den vykonáš činností, které tě oddalují od práce a ty se pak cítíš, že jsi neudělala to, co sis naplánovala. A ještě horší je to za poslední rok, kdy jsme byli nuceni pracovat převážně z domova. Schválně, jestli v našem článku najdeš časožrouta, který se vkradl i do tvého života.

prokrastinace-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Sociální sítě

Internet patří jednoznačně mezi největší časožrouty. Ráno si přečíst zprávy, během oběda něco na odlehčení a večer navštívit naše oblíbené stránky. Mezitím nesmíme opomenout kontrolu sociálních sítí. Právě na Facebooku nebo Instagramu dokáží někteří lidé trávit hodiny času. Čísla ještě narostla v loňském roce, kdy jsme kvůli pandemii trávili doma více času. Podle výzkumu agentury Stem/Mark jsme prý strávili na sociálních sítích loni 159 minut denně, což jsou 2 hodiny 39 minut. To je docela šílené číslo, nemyslíš?

Jak z toho ven? Pokud bez sociálních sítí nemůžeš vydržet, naordinuj si je vždycky jako odměnu, až po splněném úkolu. Budeš mít tak motivaci pořádně máknout a svou práci dokončit. Ideálně si nech sítě na dobu, až budeš mít práci úplně hotovou. Jde jen o zvyk, uvidíš, že za nějakou dobu už ti to ani nepřijde.

Naklizený domov

Možná už sis zvykla během pandemie na práci z domova, ale jistě jsi zažila, že právě domácí prostředí je pro časožrouty jako dělané. Během pracovní doby si zaručeně najdeš chvíli, kdy dáš prádlo do pračky, vyklidíš myčku, složíš prádlo, protože když už jsi doma, tak si přece nemůžeš pomoct a čekat až do večera se ti nechce. Dost možná ale zjistíš, že pracovní resty nepočkají, nahrnou se ti a ty pak budeš dohánět práci po nocích. Ona se totiž ani tahle práce sama neudělá.

Jak z toho ven? Nastav si v sobě pracovní hodiny, měj přesný pracovní režim a ten se snaž dodržet. Z práce taky nepoběžíš domů pustit pračku nebo umýt nádobí. Takže nejdříve pracovní úkoly, pak domácnost.

Kouřová pauza

Víš, že když denně vykouříš deset cigaret, je to 100 minut, což je více než hodina a půl času. I když víme, že kouření není zdravé, kuřáků je mezi námi stále dost. V práci s kolegy na místech tomu určených je navíc potřeba probrat vše důležité a čas strávený kouřením se tak pořádně natáhne. Ne nadarmo se kouřová pauza umístila na třetím místě našich žroutů. Dokáže totiž sežrat hromadu času.

Jak z toho ven? Ideální je samozřejmě s kouřením přestat. Pokud ti to ale z jakéhokoliv důvodu nejde, vyzkoušej bezdýmné alternativy, jako jsou elektronické cigarety nebo nahřívaný tabák. Zařízení na zahřívaný tabák IQOS 3 DUO navíc produkuje ve srovnání s klasickými cigaretami v průměru až o 95 % méně škodlivých látek a nezanechává téměř žádnou pachovou stopu.  Takže si můžeš vychutnat svou „cigaretu“ klidně v kanceláři nebo domácí pracovně.

Celkové vyčerpání

Vědci také tvrdí, že neodkládáme jen samotnou práci, ale i pocity s ní spojené – třeba když máme obavy, že nás čeká něco, na co „nemáme“, dostáváme se do velkého stresu a tím, že věci odkládáme a odkládáme si vytváříme stres ještě větší. Správné načasování je také spojeno s odkládáním a takhle se dostáváme do začarovaného kruhu. Do prokrastinace utíkáme také v případě, kdy je toho na nás moc a pro momentální úlevný pocit je pro nás i přesto lepší nedělat vůbec nic nebo když si potřebujeme celkově odpočinout a získat čas „nadechnout se“.

Jak z toho ven? Tady je rada jednoduchá a snadná – nauč se odpočívat. A měj na paměti, že odpočíváš po práci, nikoliv před ní. Takže splň všechno potřebné a pak si dopřej procházku v přírodě, zasportuj si nebo si klidně lehni s knížkou na gauč. Ovšem když to otočíš, tedy nejprve budeš odpočívat, rozuměj odkládat úkoly, a pak pracovat, neodpočineš si, v hlavě totiž budeš mít neustále varovnou kontrolku, která ti bude hlásat, že musíš ještě pracovat.

Zbav se časožroutů

Prokrastinace je téma, které trápí mnoho lidí. Není divu, že vychází stále více motivačních i odborných knih. Také je stále více i online kurzů, jak se zbavit prokrastinace. Pokud s tím bojuješ, určitě si zkus něco přečíst nebo se přihlásit na kurz. A co dalšího ti pomůže zbavit se prokrastinace?

  • Nainstaluj si do telefonu aplikaci s kontrolou času stráveného na sociálních sítích, díky které si můžeš zmonitorovat, jak jsi na tom právě ty. Zkus to, výsledky bývají šokující a mnozí, kdo tuto funkci využívají, si pochvalují, jak jejím používáním tento čas zkrátili.
  • Nauč se tvořit si na každý den seznam úkolů a vždy začínej s těmi nejnáročnějšími. Můžeš použít lístečkovou metodu, kdy budeš postupně lístečky se splněnými úkoly vyhazovat nebo si zaveď diář či TO DO list a splněné úkoly postupně odškrtávej.
  • Nauč se kontrolovat maily třeba jen 3x denně, budeš se divit, kolik času tím ušetříš.
  • Potřebuješ-li se soustředit na nějaký náročný úkol, vypni si zvonění na telefonu, příchozí hovory vyřídíš, až svůj úkol dokončíš a nikdo tě nebude vytrhávat z dobrých myšlenek.
  • Nauč se odpočívat, jen tak můžeš zvládnout všechny náročné úkoly na jedničku.

A jak jsi na tom ty? Dokážeš si zorganizovat svůj čas nebo bojuješ s prokrastinací? A jaký časožrout straší tebe? 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist