Splň si svůj sen. Staň se spisovatelkou, herečkou nebo malířkou. Hned teď!

No dobře, tak hned to zase nebude. Ale pokud jsi své sny už dávno zahrabala na dno skříně, protože máš pocit, že už jsi na ně jednoduše stará, koukej se po nich znovu porozhlédnout. Není totiž nic krásnějšího, než snít a pak si své sny také splnit. A věř nám, můžeš to udělat v jakémkoliv věku. Naučíme tě to!

spln-si-sve-sny-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jako dneska si pamatuju, jak jsem se jako malá chtěla stát letuškou. Ne snad, že bych tak toužila po cestování, ale protože mi to přišlo strašně exotické a navíc měly letušky nádherné uniformy. Nijak jsem neřešila, že mám z lítání panickou hrůzu a dodnes jsem vlastně v letadle neseděla. Sen je sen. Tak jsem si ho dovolila snít. Sníš také o tom, že se staneš spisovatelkou, herečkou nebo slavnou výtvarnicí, i když neumíš pořádně namalovat ani slona? Můžeš, tady máš tipy, jak na to!

Staň se spisovatelkou!

Která z nás by nechtěla napsat nějaký ten bestseller, podle kterého by se ještě natočil mega úspěšný film? Pořídit si pak domeček uprostřed nádherné přírody a z okna své pracovny se dívat na zahradu a přitom vymýšlet příběhy, které budou čtenářky hltat. Chceš být spisovatelkou? Buď! Říkáš si, že kdyby to bylo tak snadné, byl by spisovatelem každý? Ale je to vážně snadné. Tedy pokud máš dostatek disciplíny na to dopsat knihu. Pokud máš nějakou v šuplíku, výborně! Porozhlédni se po velkých nakladatelstvích, sleduj jejich stránky. Pravidelně totiž vyhlašují soutěže a hledají nové talenty.

Toužíš-li psát knížky pro děti, pak mrkni na nakladatelství Albatros. Pravidelně vyhlašují literární soutěž, která je zaměřena na tvorbu pro děti. Výherce si odnese nejen finanční odměnu, ale také smlouvu na vydání knížky. Zúčastnit se můžeš také soutěže Literární cena Knižního klubu. Na výherce čeká finanční odměna a vydání knížky. Pokud se na velké nakladatelské domy necítíš, zapátrej ve svém okolí. Hromada knihoven pořádá soutěže v psaní. Zkusíš si, jestli máš vůbec talent. A pokud nejsi na veřejné producírování, pak zkus třeba literární agenturu, kde ti za malý poplatek tvé dílo zhodnotí odborný redaktor, doporučí ti případné úpravy a v případě, že se jim bude tvé dílko líbit, budou tě na trhu zastupovat. Tak co říkáš, už lovíš svůj poslední rukopis ze šuplíku?

V záři reflektorů

Toužíš po slávě, červeném koberci, bandě obdivovatelů, kteří tě budou žádat o autogram? Nebo ti prostě jen herectví učarovalo a chtěla by sis zkusit, jaké to je zahrát si roli zločince, policistky, lékařky…? No a co, že nemáš vystudované herectví. Zkusit své štěstí můžeš i tak. Najdi si některou z castingových agentur a zaregistruj se.

Filmoví i televizní tvůrci stále hledají nové, neokoukané tváře. Třeba se jim zrovna ta tvá bude líbit, co ty víš. Sleduj také internetové stránky jednotlivých televizí. Pravidelně na nich vyhlašují konkurzy do svých seriálů. Co na tom, že zpočátku budeš hrát jen komparz za pár korun, i to se počítá. Vždyť budeš přeci u toho. A kdo ví, třeba si tě režisér všimne a hvězdná kariéra je před tebou…

Malířkou snadno a rychle

Tolik se ti líbí krásné ilustrace náhodných umělců, které potkáváš při svých toulkách Prahou nebo velkými městy? Závidíš jim jejich bezstarostnost, jejich volnost a svobodu? Chtěla bys být uznávanou malířkou, která pořádá výstavy ve věhlasných galeriích? Proč ne! Neboj se jít za svým snem. Je přeci fuk, že nemáš vystudovanou školu, ani jsi nechodila do umělecké školy jako dítko. Začni pro svůj sen něco dělat teď.

Přihlas se do kurzu malování, zkus také ten, kde tě naučí používat obě hemisféry, zajdi do nejbližší umělecké školy a zeptej se, jestli dávají hodiny také dospělým. Určitě najdeš. A pak už je jen krůček k tomu, abys dětské ilustrace nabídla některému z nakladatelství, nebo časopisů pro děti. Můžeš si také sama uspořádat výstavu v oblíbené kavárně. Pozveš pár přátel i náhodných kolemjdoucích a hned uvidíš, jak se obrázky líbí.

Sen o slavné sportovkyni

Pravda, tady asi nestihneš úplně všechno, zvlášť pokud jsi už překročila magickou hranici čtyřiceti let, ale nic není ztraceno. Vždyť nemusíš dělat sport jen na vrcholové úrovni. Chtěla jsi být krasobruslařkou, ale rodiče tě nenechali? Nevadí, porozhlédni se ve svém okolí, zeptej se na zimním stadionu, pořiď si soukromou trenérku a uč se. Uvidíš, jakou radost ti splnění svého snu do života přinese.

Začni hrát golf, tenis nebo volejbal. Poptej se ve vedlejší vsi ve stájích, jestli bys mohla pomáhat s péčí o koně a pak si na nich za odměnu taky zajezdit. Lidé, kteří žijí sportem, jsou fajn a rádi tě mezi sebe přijmou. Jen se nesmíš bát.

Vlastní krámek? Proč ne!

Sníš už od dětství, že budeš mít malý krámek s knížkami na rohu ulice? Nebo pekárnu, cukrárnu, vlastní restauraci? Teď je ten nejlepší čas si své sny začít plnit. Už nejsi úplně mladá, abys šla do všeho po hlavě. Máš zkušenosti, máš zdravý rozum, máš možnost si půjčit peníze. Základem je však vždy dobrý podnikatelský plán.

Je hloupost pouštět se do provozování cukrárny, když neumíš upéct ani bábovku z pytlíku. Stejně tak je nesmysl otevřít si malý krámek s kosmetikou, když je vedle tebe značková drogérie, na jejichž ceny nemáš šanci se dostat. Ale i tady je řešení. Najdi si jiné místo, nebo to zkus přes internet, kde ušetříš náklady za provoz. Pořád se také ve své profesi zdokonaluj. Najdi si kurzy, nebo školení, sleduj konkurenci a zjišťuj, co je důvodem, že jsou úspěšní. Ale hlavně se neboj udělat ve svém životě změnu.

A jak to máš ty? Jsou nějaké sny, které by sis ještě chtěla splnit, ale nemáš na ně odvahu? Napiš nám o nich do diskuze. Třeba se najde někdo, kdo ti poradí nebo pomůže.

Foto: Shutterstock.com

6.8.2020 2:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist