Jak zachránit v době koronaviru podnikání? Využij všech možností, které se nabízí

Podnikáš a právě teď jsi musela díky vládním opatřením zůstat doma a přemýšlíš, jak to všechno finančně zvládneš? Přestáváš se orientovat ve všech těch novinkách a možnostech, které stát podnikatelům nabízí? Pak pro tebe máme pomoc.

podnikani-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Ať už jsi musela zavřít své kadeřnictví, masážní nebo kosmetický salon, obchůdek s drobnými dárky nebo jakoukoliv jinou provozovnu, na které sis dala záležet, aby byla přesně podle tvých představ a budovala jsi ji roky, jedno je jisté – právě teď prožíváš dny plné obav a strachu z toho, co bude s tvým podnikáním dál. A stejně tak plná strachu je asi každá maminka, která musela zůstat doma s dítětem. Co bude dál? Budu mít i nadále po skončení nouzového stavu práci? Otázky, které ti určitě právě teď běží hlavou a rozhodně tě příliš neuklidňují.

Už patnáct let mám malé kadeřnictví, které jsem si s pomocí manžela vybudovala úplně od základů. Za ty roky už mám svou stálou klientelu a myslím, že v mém kadeřnictví mají mé zákaznice příjemné a přátelské prostředí. Jenže teď vůbec nevím, co se mnou bude. Kadeřnictví je zavřené, ale pronájem a zálohy na energie musím platit dál. Možná si budu muset vzít půjčku, doufám, že tohle brzy skončí,“ zoufá si Markéta (35 let).

Pro Markétu je určitě dobrou zprávou to, že vláda schválila jednorázovou finanční pomoc pro postižené OSVČ ve výši 25 000 korun. Stačí vyplnit formulář a splňovat podmínky, že dotyčná podnikala i v loňském roce a její provozovna nebo podnikání bylo ztíženo v důsledku pandemie. Další podmínkou je také příjem za loňský rok, který musí být alespoň 15 000 korun měsíčně. V neposlední řadě musí mít prokazatelný pokles příjmů za poslední tři předcházející měsíce k rozhodnému období alespoň o 10 procent.

Ušetři na zálohách, žádej ošetřovné

Další pomocí by ti mohlo být také odpuštění platby záloh sociálního a zdravotního pojištění, a to od března do srpna letošního roku. Stejně tak můžeš také počkat s podáním daňového přiznání za rok 2019, aniž by ses musela bát pokut a penále za nedodržení termínu. Můžeš jej podat až k 1. červenci 2020.

„Já spíš řeším to, že jsem zůstala doma s dětmi. Dcerce je sedm a chodí do první třídy a synkovi je pět. Takže o nějaké práci nemůže být ani řeč. Stejně jsem musela provozovnu uzavřít, mám malou kavárnu v centru města,“ stěžuje si čtenářka Lenka (31 let).  „Vůbec nevím, z čeho budeme žít, protože manžel je také z práce doma.“

V tomto případě má Lenka nárok na ošetřovné, a to navzdory tomu, že je OSVČ. Ale chápeme, že novinek je tolik, že pořád není úplně jasné, jak je můžeš využít, nebo jak by ti snad zrovna ve tvém konkrétním případě mohly pomoci. Pokud tápeš, využij nabízené pomoci. Jaké?

#SpolečněToZvládneme

Pod názvem Společně to zvládneme se skrývá iniciativa, která ti může být právě teď nesmírně nápomocná. Poradí každému, a je úplně jedno, jestli jsi živnostník, majitel firmy nebo zaměstnanec. Odborníci na slovo vzatí ti tady pomohou s legislativními novinkami, které vláda schvaluje. Odpoví ti na všechny tvé otázky a hlavně ulehčí tvou situaci třeba jen tím, že tě navedou, kde a kam podat jakou žádost.

S čím ti pomohou?

Pomoci, kterou nabízejí, není vůbec málo. Můžeš se na ně obrátit ve chvíli, kdy řešíš poplatky za energie za provozovny, které právě teď vůbec nemůžeš využívat. Poradí ti, jak je můžeš snížit. Nastartují také tvé finance, nebo navrhnou, jakým způsobem bys mohla své podnikání řešit v době krize, včetně chytrého marketingu. A pokud budeš mít zájem, provedou tě i všemi záludnostmi žádostí o dotace. Co se nám na nich líbí je to, že většinu produktů a služeb poskytují na základě dobrovolného příspěvku, zbývající získáš s výraznými slevami. Pomoc hledej na stránkách spolecne-to-zvladneme.cz

A jak jsi na tom ty? Musela jsi uzavřít nějakou svou provozovnu? Nebo jsi musela zůstat doma s dětmi? Jak řešíš finance? Napiš nám své zkušenosti a třeba i dobré rady do komentářů.

Foto: Shutterstock.com

3.4.2020 7:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist