Zvládnout děti a práci? Jde to! Máme pro tebe super manuál

Máš pocit, že s prázdninami se ti nejspíš musí rozskočit hlava? Děti jsou rozjívené a ty nevíš, kde ti v práci hlava stojí? Už teď se děsíš toho, jak to ty dva měsíce vydržíš? Nemusíš se bát. Máme pro tebe super manuál, jak zvládnout děti i práci a nezbláznit se.

kariera-a-deti-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Už od rána jsi ve stresu, protože víš, co všechno tě ten den čeká? Nebuď. Staň se manažerkou svého času a nauč se dobře plánovat. Stačí ti k tomu deset minut denně, ideálně si k tomu uvař kávu, vem si papír a tužku a dej rodině najevo, že teď potřebuješ chvíli klid. Naplánuj si vše, co druhý den musíš udělat, hezky od nejdůležitějšího po nejméně důležité. Těžší úkoly se snaž plnit od rána, kdy máš nejvíc energie, ty snadné si pak nechej na odpoledne nebo večer. Nic nevynechávej. Potřebuješ vyprat? Napiš to do seznamu. Potřebuješ udělat svačiny na druhý den? Napiš to do seznamu. Ten slastný pocit, když splněné úkoly odškrtáváš, potom rozhodně stojí za to.

Nepodléhej panice!

Ano, my víme, říkáš si, že máš sice super harmonogram a plán, jenže v průběhu dne se vždycky stane něco neplánovaného, něco co vůbec nečekáš. Taková prasklá hadice od pračky, zabouchnuté dveře s klíči uvnitř, střevní viróza dětí… ať se budeš snažit sebevíc, do tvých plánů vždy přijde nějaká pohroma. Tak už to prostě chodí. Ale tím, že začneš vyšilovat a hroutit se, si moc nepomůžeš. Nauč se řešit problémy s noblesou. Zavolej zámečníka i instalatéra a než dorazí, zajdi naproti do kavárny na kafe. Nemocné děti ulož do postele, pusť jim pohádku a sama si hoď na chvilku nohy na stůl.

Když dítě marodí

Nemoci dětí jsou vůbec problém. Zvlášť když tě čeká významná schůzka s klientem, se kterou stojí i padá tvá kariéra. A tady se vracíme k dobrému plánovaní. Pokud předem víš, že máš takhle důležité jednání, domluv si náhradní plán, kdyby se cokoliv pokazilo. Řekni manželovi, ať má pohotovost, požádej babičku, kdyby bylo potřeba, aby byla na telefonu. Pojisti si hlídání, ať tě nic nemůže rozhodit.

Načerpej energii

Není nic horšího, než přijít urvaná z práce domů a tam narazit na hromadu nepořádku, který zatím stihly děti vytvořit. Nebo na rozhádané sourozence či puberťáka, co si polepil celou zeď plakáty své oblíbené kapely. Na příchod domů se nalaď do pohody. Takže cestou z práce vystup z tramvaje o zastávku dřív a projdi se domů pomalou chůzí. Načerpáš energii a procházka ti určitě prospěje. Nebo se stav s kamarádkou na kafíčko. Pak se ti budou všechny ty problémy řešit mnohem snáz. Věř nám.

Navař si do zásoby

Jasně, že nemáme na mysli, aby sis stoupla ke sporáku a trávila tam každý den dvě hodiny. To bys moc času neušetřila, ale nauč se plánovat i jídelníček. Jednak budeš mít snazší nákup a nebudeš muset v obchodě vymýšlet, co uvařit a pak také ušetříš spoustu času. Nauč se vařit na dva dny dopředu. A pokud máš chuť, klidně navař jídla do zásoby a zarexuj nebo ulož do mrazáku. Mysli na kvalitní stravu, nejen kvůli dětem, ale i kvůli sobě, abys i ty měla dostatek energie.

Úkoly neodkládej

Nestíháš? Padá ti doma i v práci všechno na hlavu? Koš se špinavým prádlem přetéká a termíny v práci hoří? Nepanikař a zastav se. Zhluboka se nadechni a pak zkus požádat maminku, manžela či kamarádku o delší čas na hlídání dětí a všechny restíky dožeň. Nauč se neodkládat úkoly, i ty protivné jako je třeba žehlení, aby ti pak hromady prádla nepřerostly přes hlavu. Pokud cítíš, že jsi opravdu na konci sil, dopřej si dovolenou. Stačit ti bude klidně jen jeden den. Uvidíš, kolik toho zvládneš udělat a hned se ti bude lépe dýchat.

Rozděl úkoly mezi ostatní

Myslíš si, že uklidit zvládneš nejlíp jen ty? Že jen svačina od tebe bude ta nejlepší? Zapomeň a začni úkolovat také všechny ostatní. I malé děti už se mohou naučit po sobě uklidit nádobí ze stolu, zasunout židli nebo prostřít stůl. Větší už zvládnou udělat svačiny a úklid můžete udělat společně celá rodina. Ušetříš si tak spoustu času, který pak můžete věnovat třeba společnému výletu.

Potřebuješ čas navíc? Pak je jednoduchý způsob, jak ho získat. Vypni počítač, odhlaš se z facebooku, instagramu i twitteru a vypni mobil. Uvidíš, kolik času najednou budeš mít na všechno ostatní. Sociální sítě a mobily jsou totiž vůbec největší žrouti času.

Udělej si čas sama na sebe

Chodíš ráda do kina, miluješ čtení knížek nebo relax ve vaně plné pěny? Neochuzuj se o to jen proto, že děti nutně chtějí hrát nějakou hru, nebo manžel potřebuje probrat problémy, co má v práci. Dej jim jasně najevo, že teď budeš dvacet minut ve vaně, nebo si číst a pak se budeš věnovat jim. Chceš se naučit anglicky nebo chodit na kurz tance? Dopřej si to. I ty máš právo na život a ne jen kmitat kolem rodiny. Větší děti už doma tu chvilku samy vydrží, menší pohlídá manžel, babička nebo kamarádka, které to zase příště ty můžeš oplatit. Jen když budeš ty spokojená, bude spokojená také tvá rodina.

Foto: Shutterstock.com

3.7.2019 4:00| autor: Petra Martišková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist