Pít či nepít alkohol? Jde to i bez něj! I řada celebrit se hlásí k dobrovolné abstinenci

Otevři si láhev vína a hoď starosti za hlavu! Pojď s námi na pivo! Dej si panáka, bude líp! Tak tyhle věty slyšíme často, když nás něco trápí, ale je alkohol opravdu řešení?

alkohol-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Alkohol je metla lidstva, řada lidí na to doplatila, ale pořád patří mezi top na společenském žebříčku a na jeho škodlivosti se neshodnou ani odborníci. Podle některých jedna sklenička denně přispívá správnému fungování kardiovaskulárního systému, podle jiných zvyšuje riziko rakoviny. Ať tak či onak, jedno jisté, s alkoholem je legrace, uvolňuje a svět je růžovější. Nebo ne?

Příběh ze života: bez alkoholu je mi lépe

Popíjela jsme asi jako každý. V pátek jsem zašla s kámoškami do baru, sem tam si s přítelem otevřela láhev vína, dopřávala si panáky, když bylo proč slavit a na Silvestra jsem se opila tak, že jsem novoroční ohňostroj sledovala až večer ve zprávách,“ svěřila se nám Alice (31 let). „Ale je tomu tak rok, co už nepiji vůbec. A důvod? Nejdříve šlo o sázku, jestli vydržím měsíc nepít. A nejenže jsem vydržela, ale dokonce se mi to zalíbilo. Sobotní rána bez kocoviny jsem si prostě užívala. A večírky byly zábavné i tak. A pokud jsem se nebavila, tak jsem šla domů, znamenalo to, že jsem prostě ve špatné společnosti, která neumí udělat legraci. Došlo mi, že jsem kolikrát zůstávala v hospodě ne kvůli tomu, že byla fajn zábava, ale kvůli tomu alkoholu. Bez něj se cítím svobodněji,“ vysvětluje Alice.

Střízlivá rána

A to je právě to, co tě čeká za odměnu, když víno vyměníš za minerálku. Žádná kocovina. No jen si to představ. Po dlouhém náročném týdnu se v sobotu vyspíš do růžova a máš celý den před sebou. To zní určitě lépe, než se vzbudit s bolehlavem někdy kolem poledne a vědět, že do večera budeš nepoužitelná. A když už Alice zmínila toho Silvestra, tak proč začátek nového roku neprožít nějak jinak než s bolestí hlavy a žaludkem na vodě? Ráno je prostě kouzelná část dne, vše se probouzí a je nejvíce energie. Když si večer odpustíš skleničku, uvidíš, že toho ve volných dnech stihneš mnohem více.

Krása si s alkoholem netyká

Je sice pravda, že se říká, že po pár pivech je každá žena hezká, ale jde spíše o vtip. Ve skutečnosti tvoje krása po pár drincích uvadá a časté pití škodí tvé pleti, vlasům, nehtům i tvé váze. Po alkoholu se prostě přibírá. Vyzkoušej měsíc nepít a uvidíš, jak kila půjdou dolů. Časté pití také způsobí předčasné stárnutí, dehydruje tvou pleť a vrásky přichází mnohem dříve. A do toho musíme ještě započítat hodiny, kdy někde tančíš na večírku, místo toho, abys už v klidu podřimovala. A jak všichni víme, pravidelný a dostatečný spánek je to nejlepší, co pro svou krásu můžeš udělat.

Celebrity, které nepijí

Stop alkoholu řekla i řada celebrit. Téměř rok se alkoholu nedotkla známá pařmenka Mahulena Bočanová, která dobrovolnou abstinenci vychvaluje do nebe. Zhubla, zkrásněla a podle svých slov si večírky užívá daleko více, než když popíjela. Celebrita Instagramu Kim Kardashian má sexy postavu, kterou jí kdekdo závidí, na všech fotkách vypadá božsky, a to možná také díky tomu, že ji žádný novinář nepřistihl, jak vrávorá opilá domů z večírku. Ani nemohl, protože Kim se prostě alkoholu nedotkne. Vale alkoholovým večírkům dal i raper Eminem, který si vždy rád přihnul, ale pak se rozhodl věnovat své kariéře a pití pověsil na hřebík. To samé udělal i komediální herec Mathew Perry, kterého známe ze seriálu Přátelé. A kdo dál už nepije? Krásná herečka s kubánskými kořeny Eva Mendes, modelka Naomi Cambell nebo například Jennifer Lopez. A slavných lidí, co už nepijí, je mnohem a mnohem více.

Budoucnost patří střízlivým

Tuhle památnou větu prohlásil kdysi náš tatíček Masaryk a možná ani netušil, jakou má pravdu. Abstinence se totiž čím dál více stává populárnější. Nejenže se k ní hrdě hlásí řada celebrit, ale na ruku jí jdou také výrobci limonád, kteří se snaží dělat různé ekvivalenty k alkoholovým nápojům, zejména k pivu. Odborníci dokonce říkají, že drogy, alkohol a cigarety brzy vytlačí nová závislost, a sice na sociálních sítích.

Zápisník alkoholičky

Přesto se ale pití alkoholu, obzvlášť v naší kotlině, těší pořád velké oblibě a už dávno není jen doménou mužů. Roste počet žen, které se rozpily především na mateřské. Podle odborníků za to může nejen velký tlak společnosti a také snaha kromě péče o dítě stihnout i nějaký ten přivýdělek, ale i fakt, že se rodí čím dál později, a ženy jsou tak řadu let zvyklé být ve společnosti, na vysokých pozicích ve firmách a pak se cítí na mateřské osamělé. Právě takhle se do spirály alkoholu dostala Michaela Duffková, která o své závislosti psala na facebookovém profilu, kde založila blog s názvem Zápisky alkoholičky. Za něj dokonce dostala ocenění Magnesia Litera.

Jak to máš ty? Dáš si ráda skleničku nebo ses rozhodla abstinovat? A myslíš, že bez alkoholu jde život lépe? Napiš nám svůj názor do diskuze.

foto-zdroj: shutterstock.com

31.12.2019 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist